Pomoc Ts-251+ czy martwy?

maciekwr

Nowy użytkownik
Noobie
25 Maj 2020
8
1
3
45
QNAP
TS-x51
Ethernet
1 GbE
Witam,

Zastałem mojego NAS'a z czerwonymi diodami przy dyskach HDD, palących się na stałe. Nic innego się nie świeci, tylko LAN mruga, STATUS w ogóle.
Po odpaleniu bez dysków tak samo, od razu zapalają się czerwone diody.
Wymiana baterii nie dała nic, wymiana pamięci również. Obrazu po HDMI brak.
Czy to oznacza, że mój NAS jest martwy?
Skończyły mi się pomysły. Wymiana płyty w serwisie pewnie nieopłacalna.

Pomożecie?
 
Niekoniecznie, ten TS-251 ma co najmniej sześć lat, INTEL przyznał że część procesorów ma wady które mogą się objawić po pewnym czasie w zależności od sposobu użytkowania urządzenia w którym jest wbudowane. Można znaleźć informacje na ten temat np. tutaj.:
Another Atom Bomb Intel Atom E3800 Bay Trail VLI89 Bug
albo tutaj.:
Silvermont - Wikipedia
przetłumaczony fragment.:"Problemy związane z degradacją obwodów magistrali LPC, USB i SD dotyczą także innych procesorów Bay Trail, takich jak Intel Celeron J1900 i N2800 / N2900, [21] także serii Pentium N3500, J2850, J2900; oraz Celeron J1800 i J1750 - ponieważ są one oparte na tym samym krzemie, którego dotyczy problem"
oraz tutaj w ostatniej części artykułu z tytułem: Zombie-Bug
Bitrauschen: Noch stärkerer AMD Epyc und Chipsätze für 2020
 
Po opisanych przeze mnie objawach czyli brak jakiegokolwiek dźwięku systemowego, brak oznak bootowania, brak obrazu po HDMI , świecące na czerwono diody obydwu dysków niezależnie od tego czy są w środku czy nie podejrzewam że to wina procka. Ale chciałem się upewnić i usłyszeć opinie zdecydowanie bardziej zaawansowanych użytkowników QNAP-ów, może ktoś miał już taki przypadek.
 
Raczej procek. Weź na podmianę, z możliwością oddania. Ale raczej bym pchał się w nowego nasa, a tego na części komuś - duża różnica w cenie nie wyjdzie. Nie wiesz jaką wersję procka kupisz - może być też problem z gradacją i padnie po bliżej nie określonym czasie,
 
Tylko że to jest bomba z opóźnionym zapłonem, procesory opisane w artykułach siedzą w niezliczonej ilości NAS'ów, odtwarzaczy multimedialnych, komputerkach przemysłowych, urządzeniach AGD itp. i w zależności jak są użytkowane problem wystąpi wcześniej lub później, lub urządzenie "zejdzie" wcześniej z innego powodu. To jest błąd projektowy którego jak wynika z artykułów nie da się naprawić, jedynie w niektórych przypadkach opóźnić.
 
Dlatego napisałem, że szedłbym w nowego - NASa na nowej generacji czyli J4xxx, bo one są już bez (póki co) problemów z gradacją. Są wersje poprawione, np J3455E, ale - kupno nowego nasa, tego na części - chętni się znajdą.
 
To jest błąd projektowy którego jak wynika z artykułów nie da się naprawić, jedynie w niektórych przypadkach opóźnić.
pisz do Intela i żądaj wymiany CPU .. oj nie przejdzie .. bo to model OEM , który jest dostarczany z MOBO. pisz do producenta - sprzęt po gwarancji ? koniec roszczeń ? nei wiem - nie śledziłem dalej tego wątku ;/
 
  • Haha
Reakcje: 1 osoba
Nawet nie przyszło mi do głowy wymiana całej płyty bo to rzeczywiście nieopłacalne, tylko o wymianie (przelutowaniu) procka na stacji BGA. Szkoda mi po prostu sprzętu. Mam jeszcze pod opieką starego dobrego DNS-323 d-linka i działa po dziś dzień bez zająknięcia.
 
Nawet nie przyszło mi do głowy wymiana całej płyty bo to rzeczywiście nieopłacalne, tylko o wymianie (przelutowaniu) procka na stacji BGA. Szkoda mi po prostu sprzętu. Mam jeszcze pod opieką starego dobrego DNS-323 d-linka i działa po dziś dzień bez zająknięcia.
Jak znajdziesz procek to mozesz cos powalczyc, ale wez pod uwage ze pewnie zadnej gwarancji od serwisu na to nie dostaniesz. Z drugiej strony ryzykujesz tylko kupno proca + cena za przelutowanie. IMO, warto sprobowac. (o ile znajdziesz procka w dobrej cenie)
 

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. czerwone diody hdd
  2. czerwone diody
  3. wymiana procesora
  4. TS-251 Czerwone diody Led