historyczny QNAP TS-239 pro, a windows 10 ?

Tom3k81

Nowy użytkownik
Noobie
3 Wrzesień 2020
8
4
3
43
QNAP
TS-239 Pro II
Ethernet
802.11a (Wi-Fi 2)
Dzień dobry Forumowicze,

mam gorącą prośbę o udzielenie jakiejkolwiek informacji nt. "zabytkowego" Qnap TS-239 pro;
otóż zakupiłem w dobrym stanie ww. urządzenie i zamierzam uruchomić sprzęt, niemniej
nurtuje mnie pytanie; czy będzie istniała możliwość obsługiwania ww. Qnap'a z pozycji klienta Windows 10 ?

Nie zamierzam przeinstalowywać laptopa na starsze systemy operacyjne tj. XP, Vista etc. jak producent wskazał w specyfikacji technicznej.
Proszę o konkretną odpowiedz; czy zabierać się za to- bo są racjonalne możliwości - czy dać sobie spokój ?

Z góry dziękuję za podpowiedz !
Tomasz
 
Za mało ramu. Jak by to miało chociaż 8 GB i mógłbyś zagospodarować 4 na virtualkę to bym pokusił się o instalację w10Start.


\\edit, czekaj, ja chyba nei doczytalem co chcesz zrobic.

Pewnie że będziesz mógł obsługiwać. przecież to robisz przez przeglądarkę WWW.
 
@_Floyd z tego , co Qnap podaje w urządzeniu TS-239 pro Ramu mam 1 GB fabrycznie i przełożyć mogę do niego max do 2 GB RAM'u,
niemniej jednak drogi Kolego z tego, co zrozumiałem w Twojej wypowiedzi; śmiało mogę wkładać dyski w urządzenie i z poziomu windows 10 obsłużę Qnapa za pośrednictwem www.?
 
@_Floyd Dziękuję zatem za Twoją pomoc, "lecę" po nowe dyski i zaczynam działać :) . Pozdrawiam!
 
Wystarczy, że podłącze urządzenie pod komputer? Wykrycie nastąpi automatycznie, czy proponujesz jakąś określoną metodę? Na tą chwilę tylko włączałem Qnapa i z punktu mechanicznego działa, niemniej nie robiłem jeszcze wykrycia urządzenia w "softwerze".
 
Dobrze, spróbuję tak właśnie zrobić. Spróbuje przez sieć LAN.
 
Tam jest starszy system (QTS 4.2.6) który nie obsługuje SMB w wersji 3, a który to jest standardem w Windows 10.
Przy standardowej konfiguracji możesz mieć problemy z obsługą plików po SMB.

Zmień konfigurację Windows 10 aby zszedł do niższej wersji SMB 2.0 lub 2.1, które obsługuje już system tego Qnapa.

Albo przeczytaj to
How to use SMB 3.0 in QTS 4.2
 
@Qkowal Dzięki za sugestię, zmienię konfigurację jeśli się okaże to co piszesz. Mam nadzieje, że Floyd ma jednak racje.

Niemniej po odpaleniu mojego Qnapa, po ok. 2 minutach pracy pojawia się krótki dźwięk oraz dioda (ta zielona od zasilania - włącz / wyłącz) miga bardzo szybko. Dzieje się tak dyskami oraz bez załadowanych dysków ... oby to nie płyta główna.
 
uff... pomyślałem jeszcze o zasilaczu, jego parametry się zgadzają na etykiecie , niemniej po włączeniu Qnapa zasilacz wydaje dziwny dźwięk - dosłownie syczy, szumi ... jak zwał tak zwał, ale nie sadzę by zasilacze wydawały jakiekolwiek dźwięki.
 
Oj, zasilacze potrafią wydawać różne dziwne dźwięki, zwłaszcza kończące żywot. Osobiście stawiam na dogorywający zasilacz. Sam mam TS-109 PRO (z softem 3.3.3 build 1003T). "Śmiga" dzielnie do dziś, a to już ponad 13 lat. Pierwsza usterka wystąpiła dopiero w tym roku i był to właśnie zasilacz. Napięcie niby podawał ok, ale prądu już mu chyba brakło ;), po wymianie zasilacza dalej działa.
 
  • Lubię to
Reakcje: Silas Mariusz
Dziękuję Panowie za podpowiedz; zamawiam właśnie nowy zasilacz. Na jednych z popularnych stron zakupowych jest taki zasilacz do kupienia tj. do TS239pro drugiej generacji za ok. 80 pln. - wydatek znikomy na szczęście.

Jeśli chodzi o mojego zabytkowego Qnap'a TS-239pro; właśnie go konfiguruję i wychodzi na to, że klient windows 10 nie stoi tu na drodze do skutecznego zarządzania serwerem, natomiast nowe oprogramowanie, które właśnie zainstalowałem ze strony oficialnej QNAP; QnapFinder z tego roku jest przejrzyste i łatwe do "ogarnięcia" nawet dla laika.

"Lecę" zatem z tym tematem dalej i napiszę jeszcze jak to wygląda później...