Jaki QNAP xx-453x-xx wybrać?

Ok, źle się wyraziłem już poprawiam.

Suma zajętego miejsca na woluminach cienkich nie może przekroczyć wielkości puli magazynowej.
To znaczy, że na puli o rozmiarze 2TB możesz utworzyć dwa woluminy o rozmiarze 2TB ale łącznie zapisać możesz tyko tyle ile miejsca ma pula. To ty musisz kontrolować czy przypadkiem całe miejsce nie zostanie zajęte przez jeden z woluminów.
Na woluminie grubym z kolei można zapisać tyle danych ile mamy pojemności tego woluminu - wolumin cienki nie daje takiej gwarancji (jeśli mamy więcej woluminów)

Ja to rozumiem tak: przydają się wtedy kiedy chcesz zrobić kilka woluminów ale nie wiesz dokładnie ile danych będzie na poszczególnych woluminach. Np. masz wolumin cienki DOWNLOAD w którym ilość zajętego miejsca wacha się od 0 do 1.5TB ale potrzebujesz drugi wolumin na tymczasowe dane które również mogą zająć od 0 do 1.5TB. Korzystając z woluminów grubych musiałbyś mieć dysk 3TB, na cienkich może to być 1.5TB.

Przykładowe zrzuty poniżej - jak widać zrobiłem dwa woluminy które łącznie zajmują ponad 3TB ale pula ma tylko 2TB. Jeśli jeden z woluminów zajmie całe miejsce w puli to na drugim nic nie zapiszesz.

Zrzut ekranu 2020-09-24 144401.png Zrzut ekranu 2020-09-24 144605.png

Mam nadzieję, że teraz jest to jasne, jeśli gdzieś się pomyliłem poprawcie mnie.

Cytując qnap.com:
Uproszczony wolumin:
Uproszczony wolumin umożliwia bardziej elastyczne wykorzystanie miejsca w pamięci masowej. Podczas tworzenia uproszczony wolumin nie zajmuje fizycznego miejsca w pamięci — dzieje się tak tylko podczas alokacji na potrzeby zapisu. Oznacza to, że można skonfigurować uproszczony wolumin o pojemności większej niż pojemność fizycznej pamięci masowej. W ramach tej samej puli pamięci można tworzyć większą liczbę woluminów uproszczonych. Elastyczność miejsca uproszczonych woluminów zmniejsza wydajność podczas obciążenia.
 
Świeżak, zbieram informacje, a nawet już model wypatrzony do zakupu, tylko jedna rzecz:
Taki 453D ma wg. specyfikacji Port PCIe Gen 2 x2 to jak tam wjedzie karta QM2-2P-244 z PCIe Gen2 x 4?
 
Świeżak, zbieram informacje, a nawet już model wypatrzony do zakupu, tylko jedna rzecz:
Taki 453D ma wg. specyfikacji Port PCIe Gen 2 x2 to jak tam wjedzie karta QM2-2P-244 z PCIe Gen2 x 4?

Mechanicznie to jest złącze PCIe Gen. 2 x4, tyle że elektrycznie jest PCIe Gen. 2 x2. Więc, odpowiadając na pytanie - tak, wejdzie.
 
  • Lubię to
Reakcje: Markmpl
Warto montować 2x SSD na M.2 do PCI, i w RAID?
 
Warto montować 2x SSD na M.2 do PCI, i w RAID?
Ja uważam, żę nie, ale to zależy od zastosowań. Osobiście używam jednego SSD M.2, na którym działają aplikacje i jedna wirtualka. Może dołożę z czasem drugi SSD, jeśli rozbuduję sieć o 10Gb/s, ale raczej nie w RAID.
 
Cześć,
Wybór padł na TS-653D na razie z 4 GB RAM, póżniej może rozbuduje, o ile będzie taka potrzeba.
Sprzęt ma służyć do przechowywania plików, backupów kompa, zdjęć, sporadycznie filmów.
Prośba o poradę jak dobrać konfig, dyski to

1x 512 SSD
4x 4TB WD RED Plus

Sam skłaniam się aby SSD dać na system a z 4x4TB zrobić RAID 5
Czy będzie ok?
Zamówiłem też 32GB RAM - zobaczymy czy pójdzie :)

Poszło? Jakie kości?
 
@Rawq poszło, kości to:
KINGSTON HyperX SODIMM DDR4 2x16GB 2666MHz CL15 - HX426S15IB2K2/32

Ale dopiero za 3 razem wystartował, trzeba naprawdę mocno je wcisnąć.
 

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. proxmox backup
  2. Qnap HS-453DX-8G
  3. raid z nowym systemem
  4. qnap procesory
  5. ts-451A