Przy piwie Pliki to jedno a co z serwisami Web - dużymi

Pivi13579

Nowy użytkownik
Noobie
6 Grudzień 2020
3
0
1
39
allofuk.co.uk
QNAP
TS-x31P2
Ethernet
1 GbE
Dziendobry Wszystkim,

nowy na formy wiec szukałem trochę ale nic nie znalazłem, jak pominąłem to przepraszam i proszę o link do tematu.
Posiadam nas TS-431P2 ale w kwesti plików i pracy z kilkoma kompani i użytkownikami super sprawa.
Ale co gdybym chciał postawić witrynę internetowa, która normalnie potrzebuje dedyka. Jest tam dużo procesów cron, liczba plików nowych miesięcznie to niemal 400 tys i ciagle rośnie. Jak wiadomo dedyk kosztuje. Qnap także, ale co kupić? Jaki qnap pociągnie coś takiego.
Dziekuje za pomoc

Piotr
 
Odpowiedź: Dedyk

Czemu ?
  1. Wydajność - musisz wziąść coś przynajmniej o takiej samej wydajności co dedyk - więc na pewno coś na i5 bądź odpowiednik od AMD, popatrz na ceny (minimum 7k PLN).
  2. OS - QTS ma tyle "problemów" że nawet nie chce mi się o tym pisać
  3. Czas - zakładając że chcesz robić coś na domyślnym serwerze WWW QNAP , szybciej zrobisz to na wirtualce .. tu brakuje modułu, tutaj serwer Apache ma starą wersję - moge tak dalej ..
  4. Storage - dużo plików i mają byc szybko dostępne, czyli SSD - cena za 1 TB boli
  5. Obsługa techniczna NAS
Starczy ? czy mam coś dopisać ?
kolega @dziadek-NET miał podobne myśli, ale wybiliśmy mu to z głowy .. bo jego serwis WWW był za wymagajacy.
 
@pigers, ja bym dodał jeszcze kwestię łącza. Autor sugeruje w temacie "duży" serwis. Dla mnie słowo "duży" przede wszystkim odnosi się do ruchu, a nie wielkości - można mieć index.html z milionem odsłon dziennie i stronę z milionami plików z jedną odsłoną. Jeśli autorowi chodziło o ruch, ja na jego miejscu wolałbym sobie go oszczędzić na własnym łączu.
 
@Spooky - właśnie !
@Pivi13579 - masz w domu redundante łącze do internetu od wielu dostawców ? a co z prądem ?

nie zdajesz sobie sprawy ile rzeczy trzeba wziąść pod uwagę robiąc hosting.
 
nie wiem co ma hosting WWW do revDNS - no ale niech Ci będzie :O
 
Qnap Qnapem. Ja mojego mocno tuningowałem do i9 i VM itp. Może to być jakieś rozwiązanie. OFC Plesk.
 
Dziekuje wszystkim za odpowiedzi. lacze mam symetryczne na czterech włosach 800 megabitów.
Prąd to tez nie problem ponieważ mam fotowoltaike ale widzę, ze i tak nie ma sensu skoro więcej dziur będzie do latania na starcie a nie wspomnę co później.
Wiec skoro nie qnap to co polecilibyscie kupić?
Pytam ponieważ postawiłem serwis sobie na zwykłym hostingu w kei.pl i teraz moja strona generuje duży ruch plus dochodzi sporo nowych plików tygodniowo kilka set tysięcy.
Dlatego tez chce mieć coś własnego. To samo było z plikami w chmurze, coraz więcej tego było i coraz większe abonamenty za cloud’a wiec zakupiłem swój nas i naprawdę działa. Działa ale to nie Web. jest sporo dedykow i firm ale to tak samo działa. Bierzesz na początek coś taniego i później jest mało i mało i znów cena rośnie. Dlatego pytanie co kupić jak to się mówi na własność ?
jeszcze raz dziekuje wszystkim za poświęcony czas
 
weź komputer do grania (około 4-5 k PLN), wywal z niego grafike i będziesz miał sprzęt
tylko dyski NVMe - nie SATA (no chyba że na cold storage)
potem zainstaluj swojego ukochango linuxa (Debian <3), skonfiguruj co potrzebujesz - zrób kopię zapasową (i sprawdź ją) - nie zapomnij o zasadzie 3-2-1 kopii zapasowej!
rozkurw instalację w/w kompa, sprawdź ile zajmie Ci przywrócenie z kopii, do pełnej działalności.

tutaj polecałbym mocno zrobienie tego na maszynach wirtualnych, jest kopia zapasowa w locie (wyłączając bazy danych), migawki
specjalista @Pawliko niedawno stawiał takie coś - to pewnie wrzuci 3 grosze :p

kupa nauki, kupa czasu - ale satysfakcja gwarantowana!
 
  • Lubię to
Reakcje: Pivi13579

Mogą Cię zainteresować

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. cold storage