Pomoc Link Aggregation, Port Trunking i 802.3ad dynamic

Status
Brak możliwości dodawania odpowiedzi.

jk.1

Passing Basics
Beginner
26 Marzec 2016
27
2
3
50
QNAP
TVS-x71
Ethernet
1 GbE
Witajcie,

ustawiłem Port Trunking LACP (switch D-Link DGS-1210-24) i 802.3ad dynamic na QNAP i wszystko działa. Wypięcie kabla (symulacja awarii) i ponowne podłączenie jest natychmiast wykrywane i wszystko wraca na poprawnej pracy.
Problem pojawia się po uśpieniu Qnap. Po wybudzeniu jest komunikat:
"[Network & Virtual Switch] Port trunking group "Adapter 1+2" degraded. One or more interfaces are disconnected. Check all network connections."
Oczywiście żadnej awarii kabla nie ma. Wypięcie i ponowne podpięcie kabla/kabli nie pomaga. Nie pomaga także restart Switch'a. Jedyne co pomaga to RESTART Qnap'a. Gdzie szukać rozwiązania?
Odpowiedź: Nie usypiaj nie satysfakcjonuje mnie - proszę o inne :)

Wersja oprogramowania Firmware: 4.5.1.1495 Build 20201123
Model serwera: QNAP TVS-671
 
Mój NAS ma pracować 2h dziennie na pełnej wydajności. Analizowałem koszt energii, wytrzymałość dysków (start/stop/praca głowic/silników) i jestem za oszczędzaniem energii. Możemy jeszcze rozważać - czy po awarii dysków (jeśli na to wpłynie start/stop) wyprodukowanie nowych nie obciąży bardziej środowiska niż strata energii na ciągłej pracy - ale przejdziemy na poziom akademicki.

Poza tym uśpienie to także pewnego rodzaju zabezpieczenie - bo najpierw trzeba znaleźć urządzenie, aby się do niego włamać - a tu zonk, trzeba najpierw obudzić. Sam budzi się tylko w określonych godzinach. Uśpiony nie odpowie na ping:)

Ja tylko chcę, aby pracował tak jak powinien. Napisałem do helpdesk email'a. Zobaczymy co odpowiedzą. Ale jeśli ktoś ma jakiś pomysł to chętnie wypróbuję.
 
proponuje dwa Raspberry Pi 4B są bardziej energio-oszczędne xD

Tego się obawiałem. Malinka ma za małą wydajność - QNAP i7 + 16GB + transfery + pojemność HDD + raid 6 dysków + VM) itp. itd.
Sprzęt jest dostosowany do potrzeb. Cenę zaakceptowałem (bo kupiłem) - teraz oczekuję tylko i wyłącznie poprawnej pracy.

Chyba, że Malinka ma coś poprawić z 802.3ad :( - nie sądzę. Czyli kolego pisałeś nie na temat.
Proszę o sposób rozwiązania problemu, a nie poszerzania listy możliwych innych rozwiązań niedopasowanych do potrzeb - mogę także zwolnić ludzi i nie będę potrzebował żadnego NAS'a :(.
Na razie znalazłem następujące:
Wybudzenie (autostart) o 16:50. Restart o 16:51. O 16:58 wszystko uruchomione i czeka na pracę. Ale czy to jedyne rozwiązanie?
Mam następne: Wyłączenie (a nie uśpienie) o 19:00, a następnego dnia uruchomienie o 16:51. Też działa.
Ale nadal nie tak jak powinno. Czasami potrzeba wybudzić wcześniej NAS'a i czekanie aż wszystkie procesy wystartują jest stratą czasu.

Wniosek: albo szukamy rozwiązania albo można usunąć funkcję usypiania (skoro ma pracować 24/7)
Ja wolę znaleźć rozwiązanie niedziałającego Port Trunking'u po uśpieniu QNAP.
Proszę o pomoc.
 
Wyłącz QoS dla QNAPa
Sprawdź czy Balance-tlb rozwiąże twój problem
wyłączanie QNAPa jest problemem - rób co chcesz, życie to udowodniło wiele razy.

Balance-tlb - wypróbuję
Usypianie kiedyś uchroniło kilka komputerów od pioruna - dlaczego nie wiem. Wszystkie kompy (8 szt.) miały UPS'y (takie same APC). 5 pracowało, 3 uśpione. Pier... w trafo. 5 pracujących razem z UPS'ami na śmietnik, 3 uśpione działały. Nie ma reguły - jest przypadek że usypianie to błąd a w innym wariancie to szczęście :).
 
APC daje gwarancję zwrotu pieniędzy, jak coś pier...

Poza tym tak to mają skonstruowane, że ma paść UPS (bo kosztuje przykładowo €100), a wszystko za nim ma ocaleć...

I jak napisałem powyżej : gwarantują zwrot kasy... Sprawdzałeś ?

Pozdrawiam,

S.
 
APC daje gwarancję zwrotu pieniędzy, jak coś pier...

Poza tym tak to mają skonstruowane, że ma paść UPS (bo kosztuje przykładowo €100), a wszystko za nim ma ocaleć...

I jak napisałem powyżej : gwarantują zwrot kasy... Sprawdzałeś ?

Pozdrawiam,

S.
To był rok 2000-2002. Sprzęt był ubezpieczony. Nie ma znaczenia kto stracił i kto straty pokrył - fakt jest taki, że uśpiony przetrwał. Ale ja nie chcę ciągnąć tematu usypiać czy nie. Coś nie działa po wybudzeniu a powinno. Czemu tego nie możecie pojąć, że próbuję znaleźć rozwiązanie problemu, a nie czy usypiać czy nie usypiać. Jeśli nie potrafisz pomóc to na temat czy usypiać czy nie usypiać nie chcę rozmawiać. Czy piorun zniszczył czy nie także nie chcę. Czy APC płaci czy nie - też nie chcę. Mam to gdzieś!!!
Proszę o pomoc - co zrobić, aby Port Trunking działał po wybudzeniu. Tylko tyle. Czy to takie trudne? Mam wiedzę na inne tematy i nie wylewam tego na forum. Bo to nie ten temat. Bardzo proszę o trzymanie się tematu. Już wolę odpowiedź: sprawdziłem, u mnie jest tak samo, czyli to nie wina ustawień tylko BIOS/net driver/inne.
Dobrej nocy i udanego święta "sześciu króli" :):):)
Sprawdziłem w nocy jeszcze stan portów na swich'u - i wygląda na to, że trunking jest ustawiony i brak błędów.
Dziś zobaczyłem, że jest nowy firmware w którym napisano
Kod:
 - Network & Virtual Switch would display an adapter in a port trunking group as disconnected when the NAS woke from sleep.

Sprawdzę i dam znać czy temat do zamknięcia.
Po aktualizacji firmware problem nie występuje.

Temat do zamknięcia.
 
  • Sad
Reakcje: jerry1333
Status
Brak możliwości dodawania odpowiedzi.

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. port trunking
  2. usypianie
  3. balance alb