Pomoc Ciągłe skrobanie po dysku w nowyQnap 453BE pomimo wyłączonej sieci LAN/WIFI

Martin_80

Entry Technician
Q Associate
28 Wrzesień 2019
48
3
8
QNAP
TS-x53Be
Ethernet
1 GbE
Witam,
Jestem tutaj nowy i mam do was pytanie czy to normalne że nowy NAS TS-453BE + 1x Seagate IronWolf 4TB mimo braku zainstalowanych apek, nawet z wyłączona siecią LAN/WIFI, ciągle skrobie po dysku przez 24/7, z przerwami na 30-60 sekund po 5 minut skrobania. Nawet nie mam na tym dysku zapisanych danych. Takie zachowanie serwera nie dość że jest nie do zniesienia akustycznie, to pewnie dobije dysk .
Czy waszym zdaniem powinienem oddać ten serwer? mam jeszcze 7 dni na zwrot?

Pozdrawiam


Model serwera: QNAP TS-453BE
 
Czytałem że sama instalacja SSD nic nie daje,... serwer i tak będzie skrobał bo dysku HDD czy to w zatoce 2-3 czy też 4.
Jako ciekawostka poruszyłem ten temat w sklepie morele, gdzie zadałem innym użytkownikom pytanie czy też mają podobny problem. Opiekun produktu usunął wszystkie moje publiczne zapytania do właścicieli. Jak na dłoni widać że sprzedawcy są świadomi tego problemu, ale chcą upchnąć towar z magazynów. To jest jakaś paranoja z tym skrobaniem. Nie postawiłbym tego nawet w korytarzu mieszkania z powodu tego hałasu, i pomyśleć że to tylko 1 dysk w NAS 4 zatokowym. To jest głośniejsze od mojego desktopa 4xHDD + 4x Fan 90mm.
 
  • Sad
Reakcje: jerry1333
Jak ci przeszkadza skrobanie to:
- przejdz na dyski ssd
- zmien dysk na inny (choc sam mam ironwolfy i nic nie skrobie)

Nie jestem zalogowany na serwerze, nic totalnie nie mam na nim zapisane, sieć odpięta od NASa, a ten sobie coś ciągle tam masowo mieli i skrobie bez końca.
Wszystkie modele QNAP tak mają?
 
No to dziwne bo ja mam system na SSD, rTorrenta który codziennie coś pobiera / wysyła i NAS na szafce 3m od wyra - bez problemu zasypiam nawet jak wentylatory na QM2 się rozkręcą do 3k rpm a dyski HDD to słyszę tylko przy sprawdzaniu stanu dysku lub scrubbingu raida.
 
  • Lubię to
Reakcje: Silas Mariusz
Wszystkie modele QNAP tak mają?
No ale może masz coś włączone.
Wiesz jakie usługi Ci działają?
Usługi takie jak są podczas odpalania nowego fabrycznie serwera NAS. Nic dodatkowego nie instalowałem. A nawet jeśli są jakieś usługi, to co one mają do skrobania na talerzu HDD skoro nie mam tam danych?, nic nie synchronizuję, zero na dysku.
No to dziwne bo ja mam system na SSD, rTorrenta który codziennie coś pobiera / wysyła i NAS na szafce 3m od wyra - bez problemu zasypiam nawet jak wentylatory na QM2 się rozkręcą do 3k rpm a dyski HDD to słyszę tylko przy sprawdzaniu stanu dysku lub scrubbingu raida.
Skoro NAS skrobie tak po dysku niby indeksując, chociaż nie wiem co ma indeksować skoro nic na dysku nie przechowuję, to jak to będzie z żywotnością dysków SSD??? QNAP zeskrobie na śmierć te SSD? czy się może mylę? Mam w szafie jakieś stare ssdki 2x256GB CRUCIAL MX500, zdadzą egzamin?
 
Wszystkie modele QNAP tak mają?
No ale może masz coś włączone.
Wiesz jakie usługi Ci działają?
Usługi takie jak są podczas odpalania nowego fabrycznie serwera NAS. Nic dodatkowego nie instalowałem. A nawet jeśli są jakieś usługi, to co one mają do skrobania na talerzu HDD skoro nie mam tam danych?, nic nie synchronizuję, zero na dysku.
No to dziwne bo ja mam system na SSD, rTorrenta który codziennie coś pobiera / wysyła i NAS na szafce 3m od wyra - bez problemu zasypiam nawet jak wentylatory na QM2 się rozkręcą do 3k rpm a dyski HDD to słyszę tylko przy sprawdzaniu stanu dysku lub scrubbingu raida.
Skoro NAS skrobie tak po dysku niby indeksując, chociaż nie wiem co ma indeksować skoro nic na dysku nie przechowuję, to jak to będzie z żywotnością dysków SSD??? QNAP zeskrobie na śmierć te SSD? czy się może mylę? Mam w szafie jakieś stare ssdki 2x256GB CRUCIAL MX500, zdadzą egzamin?

Nie chcę cię martwić ale na tym dysku masz coś - kopię partycji systemowej QTS-a więc to nie jest tak że masz "czysty" dysk no i dochodzi jeszcze chyba software-wy system monitorowania IronWolfów obecny w Qnapach - może to on jest winny :s.
 
to jak to będzie z żywotnością dysków SSD??? QNAP zeskrobie na śmierć te SSD?
Oto dysk na którym system stoi od marca 2020 (od kiedy mam NASa) - przez 322 dni zużyłem 4% "żywotności" - policz ile jeszcze będzie działał przy takim obciążeniu.
Zrzut ekranu 2021-01-09 184056.png
 
Czy jak przejdę na rozwiązania S będę miał ten sam problem?
Pozdrawiam
to jak to będzie z żywotnością dysków SSD??? QNAP zeskrobie na śmierć te SSD?
Oto dysk na którym system stoi od marca 2020 (od kiedy mam NASa) - przez 322 dni zużyłem 4% "żywotności" - policz ile jeszcze będzie działał przy takim obciążeniu.
35998.png

I jak? nie skrobie tobie nonstop po dyskach? zainicjowałeś pierwszy wolumin systemowy na macierzy SSD? czy na pojedynczym SSDku?
Pozdrawiam
 
I jak? nie skrobie tobie nonstop po dyskach? zainicjowałeś pierwszy wolumin systemowy na macierzy SSD? czy na pojedynczym SSDku?
Pozdrawiam
System na SSD raid1, dane na hdd raid5, rtorrent na hdd raid0, rtorrent ciągle coś skrobie na dyskach ale dla mnie są niesłyszalne.
Nagraj krótki film jak to słychać u Ciebie może faktycznie dysk jest walnięty?
Zrób ponowną inicjalizację NAS-a?
Wymień dysk na dowolny inny (dla testów nawet 1TB z laptopa) i sprawdź czy problem się powtarza?

Zrzut ekranu 2021-01-09 204104.png

@EDIT
Z ciekawości zainstalowałem miernik dźwięku na telefonie - średnio 33dB w odległości ok. 20cm od nasa przy takim obciążeniu jak widać na zrzucie.
 

Załączniki

  • upload_2021-1-9_20-44-47.png
    upload_2021-1-9_20-44-47.png
    74,6 KB · Wyświetleń: 85
  • Wow
Reakcje: Silas Mariusz
I jak? nie skrobie tobie nonstop po dyskach? zainicjowałeś pierwszy wolumin systemowy na macierzy SSD? czy na pojedynczym SSDku?
Pozdrawiam
System na SSD raid1, dane na hdd raid5, rtorrent na hdd raid0, rtorrent ciągle coś skrobie na dyskach ale dla mnie są niesłyszalne.
Nagraj krótki film jak to słychać u Ciebie może faktycznie dysk jest walnięty?
Zrób ponowną inicjalizację NAS-a?
Wymień dysk na dowolny inny (dla testów nawet 1TB z laptopa) i sprawdź czy problem się powtarza?

36000.png


@EDIT
Z ciekawości zainstalowałem miernik dźwięku na telefonie - średnio 33dB w odległości ok. 20cm od nasa przy takim obciążeniu jak widać na zrzucie.

U mnie pomiar dżwieku wygląda tak:
c0d282bc-d3df-4014-974c-05d7dcba17e8

33.2 dB średnio, max prawie 50. Na zdjęciu widać wykres jak to skrobie, i tak mam nonstop.
 

Załączniki

  • upload_2021-1-10_0-34-43.png
    upload_2021-1-10_0-34-43.png
    475,8 KB · Wyświetleń: 84
Rozumiem że telefonem robisz ten arcy dokładny pomiar?
4 dyski HDD z kartą QM2 w TS-877 i z UPS Cyberpower:
Screenshot_2021-01-10-12-28-38-586_com.bosch.nvh_analysis.jpg

Pobór prądu w idle:
IMG_20210110_123228.jpg

Kwestia przyzwyczajenia, mnie taki serwer zamknięty w szafce metr obok jak spałem w ogóle nie ruszał.

Postaw serwer w przedpokoju czy coś.

I sprawdź jakie procesy działa w systemie. Jest tool i opis w tym dziale.
 

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. ironwolf pro
  2. skrobie
  3. iotop