Pomoc TS-253A - kompletnie martwy port LAN po instalacji SUPLA i restarcie.

Status
Brak możliwości dodawania odpowiedzi.

Irokez

Entry Technician
Q Associate
23 Marzec 2017
47
3
8
50
QNAP
TS-x53A
Ethernet
1 GbE
Witam,

zachciało mi się serwera SUPLA no i mam za karę kompletnie martwy port LAN.

Zainstalowałem zgodnie z poradnikiem SUPLA na Container Station, poprawnie uruchomiła się usługa, zalogowałem się i było git (oprócz certyfikatu dla przeglądarki, miałem go wygenerować potem). Nie robiłem restartu, zastopowałem tylko SUPL'ę.
Dziś przyszła pora na instalację sprzętu w rozdzielni (monitor 3-fazowy sieci) co wymagało wyłączenia zasilania.
Zamknąłem system, poczekałem aż ładnie się wszystko wyłączy i jeszcze trochę minęło zanim pozbierałem narzędzia. Jakieś 30 minut.

Po godzinie zabawy w rozdzielni włączyłem zasilanie w domu.
Uruchomiłem NAS'a przyciskiem POWER.
NAS wstał, kontrolka LAN nie pali się. Brak dostępu do NAS'a. Hmm... patrzę z tyłu lampki na porcie LAN1 zgaszone. Przepiąłem port routera - nic, zmieniłem kabel - nic. hmm..
Wyłączyłem go teraz pilotem. Zamknął się, włączyłem - hmm.. dalej brak sieci.
Podłączyłem klawiaturę, włączyłem TV, zalogowałem się do HybridDesk - w lewym rogu brak IP

Przełączyłem kabel do LAN2 - kontrolka LAN zapaliła się, wyświetliło się IP które tam kiedyś skonfigurowałem dla kamer - git, coś działa.
Z pomocą qFindera ustawiłem IP mojej sieci, zalogowałem się, wszedłem w ustawienia sieci i tak zastałem:
35969-834a9fc213cd87b40a1ecbc49519cee1.png

oraz port LAN 1 wyłączony (podpiąłem dwa na raz kable aby obserwować zmiany) i jakieś USB WiFi którego sobie nie przypominam.
35970-0e7f8ffc4ee33d9b08ddf3fa66c09d25.png


Odinstalowałem SUPLA, wywaliłem wszystko co tam związane z tym było, jakieś image, usunąłem USB WiFi, usunąłem też virtual switche dwa które tam były, ustawiłemdla LAN2 IP'ki jak miałem na LAN1 ale na sztywno (wcześniej przydzielał router po MAC, usunąłem na routerze ten zapis), LAN1 ustawiłam na auto.
Zapisałem, restart z przepięciem się pod LAN 1... popipkało, wstało, LAN1 martwy nadal. Podpiąłem kabel do LAN2 i zalogowałem się. Wrócił dostęp do internetu, LAN1 martwy:
35971-4269e2385b799498c0470cecb7da1915.png

35972-d012e8dfc5444232c12ba98cde63a8d1.png


Kable na 100% sprawne (dwa różne, porty routera też zmieniałem jak już pisałem wcześniej).
Po instalacji SUPLI mam port kompletnie martwy.
Czy da się coś zrobić? Czy już po ptakach i zostałem z jednym LAN'em? (z suplą z QNAP'a dałem sobie spokój, podłączyłem pod chmurę gdzieś tam w świecie, tylko dla bezpieczeństwa po sieci gościnnej)

Pozdrawiam.



Wersja oprogramowania Firmware: 4.5.1.1540 Build 20210107
Model serwera: QNAP TS-253
 

Załączniki

  • zbane1.png
    zbane1.png
    74,4 KB · Wyświetleń: 88
  • zbane2.png
    zbane2.png
    58,1 KB · Wyświetleń: 70
  • zbane3.png
    zbane3.png
    54,6 KB · Wyświetleń: 60
  • zbane4.png
    zbane4.png
    54,1 KB · Wyświetleń: 72
Zainstalowałem zgodnie z poradnikiem SUPLA na Container Station
Link ?

Jakieś 30 minut.
Po godzinie zabawy w rozdzielni włączyłem zasilanie w domu.
Spowiadaj się co robiłeś.

Czy wpinałeś urządzenie które kontroluje prąd bez izolatora galwanicznego ?

Dla świętego spokoju - postaw NAS na innym dysku niż te co są w Q.
Jak LAN1 tam zadziała = coś masz nie tak w ustawieniach
Jak nie zadziała = faktycznie mogło coś się stać
 


Link: https://www.youtube.com/watch?v=vxiEpM_r98w



Spowiadaj się co robiłeś. Czy wpinałeś urządzenie które kontroluje prąd bez izolatora galwanicznego ?
Nic ciekawego, akurat na tym się znam i dla mnie normalka.
Montowałem monitor energii ZAMEL MEW-01. Przekładniki prądowe na przewody fazowe oraz podpięcie RST (znaczy faz L1, L2 i L3) do modułu przez bezpiecznik, za rozłącznikiem instalacyjnym i wyłącznikiem różnicowo-prądowym. Było wyłączanie wszystkiego w domu a QNAP'a jak nigdy dotąd pilnowałem aby się ładnie wyłączył. Potem grzecznie szafa, po kolei bezpieczniki... Router i QNAP są na tej samej fazie, fizycznie obok siebie stoją, więc tu też nie mogło coś pójść nie tak.

Dla świętego spokoju - postaw NAS na innym dysku niż te co są w Q.
Jak LAN1 tam zadziała = coś masz nie tak w ustawieniach
Jak nie zadziała = faktycznie mogło coś się stać

I tu już się nie znam, proszę o podpowiedź bo też myślałem o tym.
Gdzie NAS trzyma te swoje firmware, system, ustawienia? Nie robiłem tego jeszcze ze względu właśnie na to, że pewnie z nowym dyskiem trzeba będzie robić inicjalizację jak nowy z pudełka. Tylko czy wszystko powstanie jak włożę z powrotem dyski? Nie chciałbym znowu bawić się ze składaniem 6TB danych które tam mam na dyskach.

Pozdrawiam.

PS. Firmware znalazłem że w QNAP'ie jest a nie na dyskach, jeśli przy migracji instrukcja mówi o podłączeniu bez dysków i aktualizacji najpierw sprzętu.
Pozostaje kwestia gdzie jest zapisana organizacja dysków itp. Bo jak sobie to rozsypię to :(
 
Wyrwałem dysk z laptopa, usunąłem partycje.
zamknąłem system QNAP'a, wyłączyłem profilaktycznie całkiem z prądu
wyciągnąłem dyski, Wsadziłem dysk z laptopa
Podłączyłem tylko zasilacz.... i zamigały kontrolki LAN1 :s
Wyłączyłem więc zasilanie znowu, wsadziłem z powrotem dyski moje, podłączyłem zasilacz, LAN1 miga, włączyłem, uruchomił się i sieć działa :glupi:

No nic, dziękuję za pomoc i wsparcie. Jakaś wartość dodana z tego przypadku jest. Restart restartem ale pociągnięcie "z hebla" działa jednak lepiej.

Pozdrawiam
 
Status
Brak możliwości dodawania odpowiedzi.

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. Container Station ustawienia sieci