Pomoc Niski (wręcz zerowy) transfer przez VPN uruchomiony na QNAP TS-251

EmTeeSea

Passing Basics
Beginner
6 Maj 2021
15
0
1
38
QNAP
TS-x51
Ethernet
100 Mbps
Dzień dobry,
posiadam TS-251, który używany jest głównie jako dysk sieciowy (2 użytkowników, sporadyczny transfer danych po sieci lokalnej). Całość podłączona jest jednym przewodem do routera, Internet w tej lokalizacji to stabilne 90/30. Uruchomiłem na QNAP-pie serwer OpenVPN, aby jedna osoba mogła łączyć się zdalnie z siecią wewnętrzną. Porty przekierowane, połączenia działa (odpowiednia informacja w kliencie VPN, widać podłączonego użytkownika w ustawieniach QNAP-a).

Problem jest taki, że transfer danych po VPN jest koszmarnie wolny - właściwie jakby go nie było (pojedyncze kilobajty), nie da się nawet wczytać żadnej strony internetowej, nie mówiąc o transferze plików. Klient podłączony jest przez podobne łącze (90/30). Około rok temu miałem podobną konfigurację i działało to całkiem znośnie. Czy jest coś o czym zapomniałem w konfiguracji?

QNAP TS-251 z 4 GB TAM-u + najnowsza wersja QTS.

Z góry dziękuję za wszelkie wskazówki.
 
A jaki dostawca? Bo jak już w innym temacie pisałem, ja długo walczyłem z podobnymi objawami, czyli niby połączenie OpenVPN jest nawiązane, ale działa tylko ping i nic poza tym (brak możliwości otworzenia stron itd). Ostatecznie okazało się, że przyczyną jest IPv6 po stronie klienta. A np. w LTE Orange tak właśnie jest.
W UPC również defaultowo dają wszystkim IPv6 i dopiero trzeba przez infolinię to załatwiać aby było IPv4.
 
Testowaliśmy przy połączeniu przez Internet "z kablówki" (nie znam konkretnego dostawcy), do tego próba przez LTE z PLAY. Bez różnicy. Połączenie jest, a idą pojedyncze kilobajty. Nie da się nawet zmapować dysków sieciowych lub wczytać Google.

Ticketu do helpdesku nie zgłaszałem jeszcze, bo zgłaszałem im coś innego ponad tydzień temu i nadal zero odpowiedzi. Czekam, aż odpiszę w tamtej sprawie...
 
Tak, wiem, że niezależne, ale nigdy nie korzystałem jeszcze z tej pomocy i po wysłaniu tego pierwszego ticketa zwątpiłem w to czy ta "usługa" działa. Szczególnie, że po zgłoszenia zapytania była informacja o odpowiedzi w ciągu 1 dnia roboczego ;)
 
Ok, w poniedziałek postaram się zgłosić ticket. Przy okazji jeszcze dopytam, czy podłączenie NAS-a drugim przewodem do routera coś tu może pomóc? Zrobiłem testowo takie połączenie, skonfigurowałem port trunking, ale jakoś wtedy straciłem kontakt z NAS-em. Zmienił adres, ale nie szło się z nim skomunikować. Czy po włączeniu port trunking potrzebny jest jakiś restart, czy powinno ruszyć od razu?
 
Pewnie nie, nie znam się na takich tematach - myślałem, że to tylko NAS robi we własnym zakresie. Czy możesz podpowiedzieć jak ta opcja powinna nazywać się w specyfikacji routera?
 
i właśnie wpadłeś w pułapke ..
bo to jest funkcja SWITCHa!

za podłączanie NASa do routera powinni tłuc po ryju* i nie patrzeć !

*są wyjątki - ale Ty do niech się nie zaliczasz.
Szkoda tylko ze teraz 99,99% routerow MOZE ROBIC jako swtich. I nie ma ku temu absolutnie zadnych przeciwskazan, poniewaz w 99,99% przypadkach masz hardwarowa akceleracje przewalania pakietow... i to nie ma prawa NIE dzialac.
 
O to jest kłótnia. Ok, routery to są pseudo switche ale nie ma na nich czegoś takiego jak 802.3ad. Więc do routera, według mojej wiedzy nie podłączysz Qnapa na LAGu.

Może być jakiś badziewny layer2, ale nic ponad to. Nie znam całego rynku, żeby było jasne. 802.xx są dla switchy.
 
O to jest kłótnia. Ok, routery to są pseudo switche ale nie ma na nich czegoś takiego jak 802.3ad. Więc do routera, według mojej wiedzy nie podłączysz Qnapa na LAGu.

Może być jakiś badziewny layer2, ale nic ponad to. Nie znam całego rynku, żeby było jasne. 802.xx są dla switchy.
Ja rozumiem, ale odnosze sie do tego:
za podłączanie NASa do routera powinni tłuc po ryju* i nie patrzeć !

Bo to jest bzdura i koniec, jak juz pisalem wyzej NIE ma dzisiaj konsumenkich router ktore nie moga dziala jako switch.
Popatrz sobie np na top firm dostarczajacych internet. np orange. Zamawiasz u nich internet, telewizje, telefon (voip) I zgadnij jaki sprzet od nich dostajesz?
A no to odpowiem... Funboxa ktory pelni role routera i switcha, dekoder jak i sam telefon podlaczasz BEZPOŚREDNIO do niego... Ciekawe czemu?
 
Ok, ale jak czytam to Ziomek nie będąc świadom co robi, robi laga, łączy na dwóch kablach do routera gdzie router nie wie co się dzieje, nas gubi połączenie.
 
Ok, ale jak czytam to Ziomek nie będąc świadom co robi, robi laga, łączy na dwóch kablach do routera gdzie router nie wie co się dzieje, nas gubi połączenie.
ai.imgur.com_wYrNsuR.png
 
  • Lubię to
Reakcje: EmTeeSea

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. wolny transfer