Zakup karty QM2

naughtydog

Entry Technician
Q Associate
8 Listopad 2020
35
6
8
QNAP
TS-x53D
Ethernet
null
Cześć,

Stoję przed dylematem zakupu karty QM2 do QNAP'a TS-453D. Wybór padnie chyba na QM2-2P2G2T. Produkt świeży, z racji zastosowanej szyny wygląda na future proof no i ma dodatkowe złącza ethernet. Mam pytanie co do wydajności takiego rozwiązania. Chcę przenieść system na dyski podłączone do tej karty plus wykorzystać dwa porty ethernet na połączenia z innych podsieci (jakieś kontenery/VM i PLEX). Co sądzicie o takim rozwiązaniu? Wiadomo, że ten konkretny NAS ma słabszą szynę niż możliwości karty.

BTW

Na polskiej stronie Qnap'a jest błąd w opisie tej karty - napisane jest, że karta obsługuje dyski SSD SATA. Według innych opisów chodzi oczywiście o dyski NVME.
 
Po pierwsze - w Twoim Qnapie już masz 2x2.5Gbe więc masz na prawdę fajne połączenie ze switchem, który pewnie jest jeszcze na 1Gbe. Jeżeli masz system na HDD i przejdziesz na SSD to oczywiście, dostaniesz sporego kopa wydajnościowego.
 
Chodzi mi bardziej o wydajność tych dwóch ethernetów na karcie w połączeniu z dyskami SSD. Kolega @jerry1333 w tym poście wrzucił screena ze swojej konfiguracji (prędkość ~800 MB/s), tylko, że to są same dyski. Interesuje mnie jak to się będzie zachowywać razem. Co do podstawowych 2x2,5 Gbit to one są już dawno podłączone do switch'a multigigabit - 2,5/5/10 Gbit to dla mnie nie problem.
 
To weź przetestuj i podziel się opinią, dla wielu to nowość, mało kto zapewne korzystał.
 
Taa... pewnie, że się podzielę. Problem w tym, że najpierw trzeba to wszystko kupić ;) Fajnie jest wiedzieć czego się spodziewać przed zakupem. Może akurat ktoś/coś nawet dla innych podobnych konfiguracji? Ogólnie jest problem z dostępnością karty QM2-2P2G2T w PL (w sumie to jej nie ma). Najrozsądniej jest chyba zakupić oficjalnie od QNAP'a - store.qnap.com. Miał ktoś przyjemność kupować bezpośrednio od nich? Drugie pytanie to jaki dysk NVME do kart QM2? Jakaś preferowana marka/model czy jest to obojętne i nie ma z tym problemu. Z góry dzięki za odpowiedź.
 
Chodzi mi bardziej o wydajność tych dwóch ethernetów na karcie w połączeniu z dyskami SSD. Kolega @jerry1333 w tym poście wrzucił screena ze swojej konfiguracji (prędkość ~800 MB/s), tylko, że to są same dyski. Interesuje mnie jak to się będzie zachowywać razem. Co do podstawowych 2x2,5 Gbit to one są już dawno podłączone do switch'a multigigabit - 2,5/5/10 Gbit to dla mnie nie problem.

Generalnie wąskim gardłem będzie PCIe - nawet sam QNAP o tym informuje:
Gniazdo 1: PCIe Gen 2 x2
Ograniczenia przepustowości PCIe spowodują pogorszenie wydajności NAS 10GbE.

Teoretyczny transfer przez takie łącze: ~2GB/s - ja na dwóch dyskach w R1 nie wyciągam nawet połowy tego (nie jest to wina dysków bo w kompie trzymają parametry) a w karcie którą chcesz kupić jeszcze masz LAN 2x2.5Gb (czyli ok. 2x 320MB/s?).
Problem będzie się nasilał jeśli będziesz mocno obciążał te dyski oraz jednocześnie mocno korzystał z portów LAN).

No cóż proponuję zakup na os. prywatną i testy (tylko upewnij się u sprzedawcy że możesz ją oddać jeśli nie będziesz zadowolony z wyników) albo czekać może ktoś ma taką konfigurację jak ta którą chcesz kupić i postanowi się podzielić doświadczeniami.

Co do dysków to teoretycznie bez znaczenia, ale jak kupisz jakiegoś egzotyka a nie ma go na liście kompatybilności to QNAP umywa ręce. Ja patrzę na gwarancję / TBW a potem na cenę (bo prędkości jak widać po ograniczeniach mojego QNAPA nie mają aż tak wielkiego znaczenia).
Ogólnie pomimo tych ograniczeń jestem zadowolony jak działa QNAP (mam porównanie z kilkoma szt. innych QNAPów u klientów gdzie są tylko dyski HDD).
 
Dzięki za odpowiedź. Co masz na myśli, że nie osiągasz połowy? 2x ~800 MB/s to nie będzie 1,6 GB/s? Tak chyba to trzeba odczytywać jeżeli chodzi o konfigurację R1. No chyba, że piszesz o jakiś własnych pomiarach. Zadowolony będę z takie samej wydajności dla dysków w R1 jak u Ciebie plus 2x 1 Gbit/s+ dla ethernetów.

Co do dysków to faktycznie będę patrzył na TBW i gwarancję. Samsung 970 EVO wygląda nieźle.
 
Dzięki za odpowiedź. Co masz na myśli, że nie osiągasz połowy? 2x ~800 MB/s to nie będzie 1,6 GB/s? Tak chyba to trzeba odczytywać jeżeli chodzi o konfigurację R1. No chyba, że piszesz o jakiś własnych pomiarach. Zadowolony będę z takie samej wydajności dla dysków w R1 jak u Ciebie plus 2x 1 Gbit/s+ dla ethernetów.

Co do dysków to faktycznie będę patrzył na TBW i gwarancję. Samsung 970 EVO wygląda nieźle.

Dysk M.2 970 EVO Plus NVMe MZ-V7S500 masz w różnych pojemnościach
Samsung 970 EVO Plus – serwery-NAS.pl
  • Interfejs PCIe Gen 3.0 x 4, NVMe 1.3
  • Wymiary (SxWxG) 80,15 x 22,15 x 2,38 (mm)
  • Waga Maks. 8,0 g
  • Odczyt sekwencyjny Do 3 500 MB/s * Parametry mogą różnić się w zależności od sprzętu i konfiguracji
  • Zapis sekwencyjny Do 3 200 MB/s * Parametry mogą różnić się w zależności od sprzętu i konfiguracji
chodzi o te parametry ten dysk ma odczyt 3,5GB zapis 3,2GB PCIe GEN 2.0 ma ograniczenie do około 2GB więc nie wykorzystasz potencjalnej prędkości dysku a do tego musi dzielić się jeszcze transferem z kartą LAN jeśli będziesz z niej korzystać.
 
Nie interesuje mnie 970 EVO Plus. Tak jak napisałeś nie wykorzystam jego możliwości. Wystarczy mi wersja bez Plusa, choć i tej nie wykorzystam. Bardziej rozchodzi się o TBW i gwarancję.
 
Adata SX8200 u mnie od ponad roku bez zarzutów
 
  • Lubię to
Reakcje: jerry1333
Z tym ADATA nie było przypadkiem afery ze zmianą kontrolera? Ze zmianą na gorszy.
 
Nie powiem Ci, bo nie mam pojęcia. Ta ponad roczna śmiga dobrze, na cachu. adata sx8200pnp dokładnie te - 1,5gb odczyt zapis.
 
Wezmę pod uwagę. Dzięki.
 
To ja mam jeszcze te szybsze, ale u mnie mimo wszystko -> tylko 1.5gb/s w teście dysków.
 

Mogą Cię zainteresować

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. odczyt predkosci dysku
  2. QM2-2P2G2T
  3. QNAP TS-453D karta rozszerzeń
  4. 2P2G2T
  5. Gniazdo 1: PCIe Gen 2 x2 Ograniczenia przepustowości PCIe spowodują pogorszenie wydajności NAS 10GbE.
  6. system na QM2 SSD jak przenieść
  7. zmiana dysku
  8. Sata