Pomoc skąd "guest" w użytkownikach on-line?

TSQ469

Passing Basics
Beginner
6 Grudzień 2014
27
3
3
QNAP
TS-x69 Pro
Ethernet
100 Mbps
Witam,

czasami obserwuję userów "guest" w użytkownikach on-lina podłączonych do NAS. Wygląda to tak:

upload_2018-2-20_10-6-33.png


upload_2018-2-20_10-24-35.png


Nie mam pojęcia skąd "oni" się biorą, ponieważ komputery, które łączą się do NAS'a mają wyłączonych userów "guest".

Wszystkie komputery w sieci mają WIN 10 PRO i użytkowników lokalnych (brak AD) o nazwach typu "jkowalski". Przy logowaniu usera do WIN uruchamiany jest skrypt .bat, gdzie mam: net use h: \\192.168.2.xx\homes pass /USER:jkowalski /PERSISTENT:NO

Nie ma to większego znaczenia, ale dla porządku nazwy userów lokalnych pod WIN mam takie same jak nazwy userów utworzonych na NAS. Hasła natomiast się różnią.

Mapowanie dysku sieciowego to w sumie jedyny sposób połączenia się usera spod WIN do NAS.

Wszystko działa pięknie, zasoby są dostępne...

Problem tylko jest właśnie taki, że czasami obserwuję podłączenie się do NAS'a usera "guest", który nigdzie w żadnych moich plikach bat pod WIN nie figuruje i tak jak napisałem, na każdym kompie pod WIN jest taki user wyłączony.
Na NAS też nie mam (chyba) "guesta".

To wygląda tak, jakby ktoś wpinał mi się do sieci i jakimś cudem podłączał się jako "guest". To raczej nie możliwe, bo namierzam fizycznie PC'ty o danych IP i są to moje PC'ty. Może coś w nich siedzi i podpina się jako "guest"? Brzmi to jak teoria spiskowa, ale niepokoją mnie te podłączenia.

Mogę prosić o sugestie, skąd to może być?

Z góry dziękuję i pozdrawiam.


Wersja oprogramowania Firmware: 4.3.3.0361
Model serwera: QNAP TS-469 Pro
 
Tak, mam ustawione dokładnie wszędzie na "Brak dostępu".
Problem rozwiązany.
Okazuje się, że należało z poziomu Windowsa usunąć gościa z userów mających prawo edycji do poszczególnych udziałów sieciowych. Jak widać NAS nie blokował dostępu i gość mógł się wbijać mimo ustawienia "Brak dostępu" od strony NASa.
Teraz jest czysto i żadnych gości w userach online nie ma.
 
Tak, mam ustawione dokładnie wszędzie na "Brak dostępu".
Problem rozwiązany.
Okazuje się, że należało z poziomu Windowsa usunąć gościa z userów mających prawo edycji do poszczególnych udziałów sieciowych. Jak widać NAS nie blokował dostępu i gość mógł się wbijać mimo ustawienia "Brak dostępu" od strony NASa.
Teraz jest czysto i żadnych gości w userach online nie ma.

Hej,
czy mógłbym poprosić o wskazówki, gdzie dokładnie wyłączyć to konto guest ?

na komputerze z IP z którego sie loguje guest po SMB do qnapa, nie ma konta gościa...

help, PLS :)
 
Tak, mam ustawione dokładnie wszędzie na "Brak dostępu".
Problem rozwiązany.
Okazuje się, że należało z poziomu Windowsa usunąć gościa z userów mających prawo edycji do poszczególnych udziałów sieciowych. Jak widać NAS nie blokował dostępu i gość mógł się wbijać mimo ustawienia "Brak dostępu" od strony NASa.
Teraz jest czysto i żadnych gości w userach online nie ma.

Hej,
czy mógłbym poprosić o wskazówki, gdzie dokładnie wyłączyć to konto guest ?

na komputerze z IP z którego sie loguje guest po SMB do qnapa, nie ma konta gościa...

help, PLS :)

Cześć,
to nie chodzi o wyłączenie konta gościa (swoją drogą nie wiem, jak to zrobić, bo w userach na NAS nie miałem takiego usera), ale o usunięcie usera o nazwie guest z listy userów mających prawo edycji do poszczególnych udziałów sieciowych. Trzeba to zrobić z poziomu Windowsa (wchodzisz we właściwości folderu sieciowego i tam masz w jednej z zakładek/podzakładek userów, którzy mają prawa do edycji - usuwasz z tej listy usera "guest").