Pomoc Znów burze i kolejne problemy

m1si0

Entry Technician
Q Associate
4 Grudzień 2015
67
1
4
8
38
blog.niteo.pl
QNAP
TS-x73A
Ethernet
1 GbE
Hej!
Doszedł w końcu do mnie nowy serwerek. Zamontowałem system, wrzuciłem dyski - 4 1xM.2 + 3xHDD WD RED. Na M.2 (nówka - kompatybilna) stoi system. Reszta to magazyny i backup. Nadmienię iż sernik podpięty jest pod UPS'a (poprzedni wyzionął ducha) leciwego już EVER eco pro CDS 500 + listwa przeciwprzepięciowa.
Dziś znów szaleje burza (nie jakaś okrutna) i przysiadło światło (mieszkam w bloku - UPS nie zareagował nawet, tak samo jak pozostałe urządzenia w domu). Serwer zawiesił się i na wszystkich dyskach wywaliło żeby sprawdzić system plików. Czy to jest normalne? Ostatnia taka akcja (kilka dni temu) zakończyła się spalonym NAS'em... Czy mogę się spodziewać powtórki z rozrywki? Co mogę zrobić celem ochrony urządzenia?

Wersja oprogramowania Firmware: 4.5.4.1723
Model serwera: QNAP TS-473A
 
Pierwszy co spaliło UPS to SMT1000I - to wtedy co mi pomagałeś z TS-563... Teraz musiałem podłączyć pod drugi (Ever Eco Pro 500 CDS Sinus) co siedzi na nim router i modem. Czyżby coś z brakiem zabezpieczeń w QNAP'ikowych zasilaczach?

PC nie ruszyło (był włączony - brak UPS)... To samo pozostały sprzęt. Wszystko podłączone przez listwę przeciwprzepięciową Belkin

PS
Mam jeszcze w zanadrzu APC Pro 1000. W nim też było ciekawie bo po takiej akcji z burzą baterie wylały i zespawały się :D (udało się je wyjąć tylko nie było jakoś czasu kupić nowego pakietu)
 
wg tego co mi wiadomo - za ups nie daje się listwy przeciwprzepięciowej ? :O [...]

Nie nie. Może źle napisałem - pod listwę podpięte są tylko urządzenia bez UPS'a. Jakby już to listwa byłaby przed UPS'em - w końcu to on ma "prostować i odpowiednio wygładzać" prąd, a listwa zabezpieczać :D

Co do zasilaczy - już patrzę :) Kurde na dysk żałowałem dorzucić 100 teraz zasilacz pewnie z 2-3k... Ekh. PS Ten pierwszy był Line interactive
 
co za UPS ?
jak UPS nie zareagował .. to raczej tutaj jest problem

doktor @badziewiak - możesz coś koledze podpowiedzieć jeszcze ? ;)
Nie wywoływać badziewiaka z lasu... Skoro już to się stało, to z mojej strony zalecam wyposażenie domowej instalacji zasilającej w ochronnik przeciwprzepięciowy. To pierwszy i najważniejszy stopień ochrony. UPSy i listwy przeciwprzepięciowe to ważny element, ale dodatkowy.
 
wyposażenie domowej instalacji zasilającej w ochronnik przeciwprzepięciowy

Hej, możesz zapodać jakiś przykład ? Jak to wygląda ? Montowane do skrzynki bezpiecznikowej ? Teraz wszędzie są już nowego typu, takie plaskate w pionie ;)

Pozdrawiam,

S.
 
wyposażenie domowej instalacji zasilającej w ochronnik przeciwprzepięciowy

Hej, możesz zapodać jakiś przykład ? Jak to wygląda ? Montowane do skrzynki bezpiecznikowej ? Teraz wszędzie są już nowego typu, takie plaskate w pionie ;)

Pozdrawiam,

S.
A proszę uprzejmie. Zależy od budżetu. Renomowane i na pewno znakomite są takie:
Producent DEHN - Ograniczniki przepięć klasy B+C | TIM SA – wysyłamy produkty w 24h
Dobór ochronnika powinien być dokonany przez specjalistę do konkretnej instalacji. U mnie w mieszkaniu mam zasilanie mieszkania 50m2 z 2-żyłowego przewodu 2,5mm2, więc zainstalowałem sobie najbardziej elementarny ochronnik Dehn 1-fazowy (kilka lat temu dałem za niego między 100 a 150zł). Inny nie ma u mnie sensu, bo nawet nie mam jak podłączyć uziemienia do ochronnika. Ale odpukać, na razie wszystko jest ok. Pamiętaj, że ochronnik musi być zabezpieczony bezpiecznikiem lub wyłącznikiem instalacyjnym (tzw. S-ka).
Są również tańsze produkty, ale jak napisałem wyżej, to musi dobrać wykwalifikowany specjalista do konkretnej instalacji (i musi być w rozdzielnicy miejsce na to).
 
No to ładnie ceny poszły w górę widzę, najtańszy jest za 450 PLN

ai.imgur.com_KFy6yaf.png


Chyba, że to coś nie z tej gałęzi produktowej wziąłem...

Miejsce w szafce jest, rozumiem, że to się montuje jako pierwsze ustrojstwo, potem przeciwporażeniówka i dopiero reszta ?

Pozdrawiam,

S.
 
Zasadniczo chodzi o to, że jak się ochronnik zewrze na skutek przepięcia, to żeby nie stanowił zwarcia dla całej instalacji. W sumie tylko tyle.
Takie ochronniki planuje się już na etapie projektowania instalacji. Jak jest istniejąca, to zwyczajnie może nie być na to miejsca.
 
U mnie chłopaki montują o dziwo z nadmiarem, ostatnio musiałem dołożyć bezpiecznik do zasilania bramy i spokojnie się dało, jest jeszcze kilka wolnych gniazd.

Ale wiem, że czasem ktoś weźmie skrzynkę pod wymiar, było 8 bezpieczników, to damy taką właśnie, po co większa ? ;)

S.
 
Tak to mniej więcej wygląda jak na obrazku. To szablon rozdzielnicy przemysłowej (fragment). W domu to może wyglądać podobnie. Oczywiście w domu miałem na myśli samo zabezpieczenie przeciwprzepięciowe. Powtórzę raz jeszcze: To powinien dobrać specjalista.
szablonSchemat Model (1).jpg
 
A tak mi jeszcze przyszło do głowy... Powyższe rozwiązanie dotyczy zasilania. Jeśli zaś macie na zewnątrz jakieś zabawki podłączone do sieci LAN (kamery na elewacji lub na dachu), to poniższe traktujcie rzecz jasna jako przykładowe rozwiązanie (nie lokowanie produktu): Polska firma Ewimar ma dość ciekawe produkty. Najbardziej wypasione mają klucz MOSFET, który odłącza przepięcie w ciągu 1 mikrodekundy. Oprócz tego klucza MOSFET to jeszcze w tym zabezpieczeniu jest iskiernik i dioda transil (tłumiąca przepięcia, odpowiednik warystora). Na tyle im zaufałem, że wydaję to w projektach do kamer zewnętrznych. A to rzeczone produkty:

Zabezpieczenie do kamer:
Zewnętrzny ogranicznik przepięć LAN w obudowie hermetycznej

Uchwyt do słupów:
Uchwyt słupowy do kamer oraz zabezpieczeń przeciwprzepięciowych

Zabezpieczenie do switchów:
Patch panel LAN / CCTV z ochroną przeciwprzepięciową 16 kanałów, PTU-516R-EXT/PoE
(dostępne wersje 4-kanałowe)

Trzeba tylko pamiętać, że uziemienie podłącza się do siatki ekwipotencjalnej (przemysł) lub przewodu PE w instalacji elektrycznej. W żadnym wypadku nie podłączamy uziemienia do piorunochrona! Jeśli w projektowanym budynku nie ma siatki ekwipotencjalnej, to do celów podłączenia uziemienia zwykle wydaję odrębną bednarkę (płaskownik metalowy) ułożoną od wewnętrznej strony budynku, podłączoną do uziomu otokowego, a sięgającą pod sam dach do kamery.
Ogólnie rozejrzyjcie się po ich stronie. Mają parę fajnych gadżetów. Do mojego prywatnego PC-Engine używam wersję ECO (czyli najtańszą). Przypuszczalnie uratowało to kilkakrotnie moje urządzenie, bo jak chwyciłem wtyczkę RJ45 podłączoną do tego ustrojtwa, to iskra tak rypnęła, że aż się nieprzyjemnie zrobiło. Wcześniejszego urządzenia tak nie chroniłem i na skutek przepięcia ESD po prostu zdechło (i ponad 600zł poszło się yebać).
A jeszcze jedno: Są również dostępne zabezpieczenia jednokanałowe w obudowie takiej zwyczajnej, nie RACKowej:
Zabezpieczenia 1-kanałowe
Trzeba zwrócić uwagę, że:
Różnice pomiędzy skutecznością ochronników przepięciowych
oraz ogólnie warto przeczytać:
Baza wiedzy o produktach firmy ewimar
Ja osobiście jestem fanem tej firmy. Nie mam żadnych profitów z tego, że ich polecam, ale widać, że te ich zabawki są dobrze przemyślane i w rozsądnych cenach.