Jaki czterodyskowiec na Intelu

Gregor

Systems Admin...
Q's Expert
28 Listopad 2008
212
1
13
18
QNAP
TS-239 Pro II
Ethernet
1 GbE
Chyba dojrzałem w końcu do zakupu ;) Muszę w końcu zmienić mojego zapracowanego dwudyskowca.

Jak zawsze problem z wyborem. Wybieram już na tyle długo, że niektóre modele już nie są dostępne w sprzedaży ;) np. TVS-682 i3

Przeglądając specyfikacje wychodzi mi, że na ten moment rozsądny wybór to TVS-472XT i3
Można jeszcze znaleźć w necie TVS-471 i3
Zerkam też na TS-h686-D1602-8G, ale sam nie wiem ;)
A może jeszcze coś innego?

Najlepiej jakby ktoś zdecydował za mnie i podpowiedział na tak lub na nie ;)

Gdyby co to mogę we Wrocławiu umówić się na piwo ;)
 
jeśli potrzebujesz tyle mocy ?
co chcesz na tym robić ?
 
Nic poważnego. Sprzęt do domu i firmy (2w1) ;)

Serwer www, php, mysql, mail itp
Zdjęcia, muza, filmy
Wirtualizacja
Jakieś extrasy typu migawki, Time machine, backup, może podłączę kamery ;)

To tak z grubsza. Mnóstwo sprzętów to ogarnia, nawet wysłużony 239 daje radę (oprócz wirtualizacji)
Bardziej szukam sprzętu na dłuższy czas, który się za 3 lata nie zestarzeje i da radę wymaganiom coraz bardziej moco i pamięciochłonnych aktualizacji i softu
 
mam TS-653D-8 GB i nudził się z 10 dockerami i jedną vmką - gdzie docker robił całą robotę.

seria TS-x53D jest świeża i bedzie miała jeszcze długo wsparcie (Stan pomocy technicznej produktu)

jak będziesz brał coś na TS-h686- pamiętaj że tam QTS Hero jest ZFS, którego apetyt na 1 GB RAM rośnie wraz z każdym 1 TB dysku, sprawdź wymagania zanim wepchasz się minę !
 
jak będziesz brał coś na TS-h686- pamiętaj że tam QTS Hero jest ZFS, którego apetyt na 1 GB RAM rośnie wraz z każdym 1 TB dysku, sprawdź wymagania zanim wepchasz się minę !

To właśnie mnie powstrzymuje przed tą cała serią. A gdyby z niej zrezygnować to co nam zostaje fajnego? Najlepiej takiego co można w razie potrzeby "poprawić"?
Poczytałem forum angielskojęzyczne i tam model 472 ludziska usprawniają lepszym prockiem czy pamięcią. Dlatego trochę go obstawiam. Ale nie zamykam się na inne propozycje. Ważna jest dla mnie ta perspektywa długoletniego wsparcia, niezawodności i sprzętu który nie będzie rodzynkiem, gdzie w razie problemu nikt nie będzie mógł pomóc, bo mało kto go będzie miał. Aspekt finansowy w tej sytuacji jest mniej ważny. Nie żeby był nieistotny, ale jest na drugim miejscu ;)
 
miałem ten sam dylemat odnośnie 4 zatokowca i finalnie zdecydowałem się na TS-453D-4G rozbudowany do 16GB, cenowo wyszło taniej jak TS-653D-8G, a jeśli się nie mylę to poza różnicą w zatokach i pamięci ram to bebechy mają te same
 
TS-h686-D1602-8G

Witam,

pozwolę sobie dorzucić swoje "3 grosze"...

W zeszłym roku miałem podobny dylemat, przesiadka z 4 dyskowca na 6 + do tego lepszy procek, więcej RAM.

I zdecydowałem się (firma, ale mała) na TS-h886-D1622-16G.

Oczywiście prezesowa darła dzioba, że to tyle kasy, ale szybko wytłumaczyłem jej, że poprzedni serwer się nie wyrabia (m.in. z powodu obsługi 2 kamer), a poza tym ma już swoje lata, dyski też, RAM ledwo 8 GB (max w tym serwerze).

I powiem Ci tak : NIEBO, a ziemia :) (po przesiadce)

System siedzi na SSD, do tego cache zapis / odczyt też na SSD (po 512 GB każde). Dyski 8 TB HGST z 5 letnia gwarancją.

I mam spokój następne kilka lat. Poza tym właśnie system QTS Hero ma sporo zalet, zwłaszcza w temacie zapisu i kontroli danych na dyskach, czego nie ma w zwykły QTS. Owszem, wymaga to trochę RAM'u, ale to nie jest jakoś specjalnie drogie w porównaniu do całości sprzętu.

Pewnie się narażę @pigersowi, ale od wielu lat jestem zwolennikiem kupienia czegoś raz, a porządnie na kilka lat. Droższy sprzęt generalnie ma więcej mocy, nawet jeżeli dziś z niej nie skorzystasz, to nie wiadomo, co będzie za pół roku ? I jak będzie tej mocy potrzeba, to nawet nie zauważysz problemu, a jak jej zbraknie, to zaraz przychodzi do głowy myśl : a mogłem kupić lepszy serwer :-(...

Więc... polecam TS-h886 :), nawet jeżeli wydaje Ci się dziś "nadmiarowe".

Pozdrawiam,

S.
 
  • Lubię to
Reakcje: Gregor
miałem ten sam dylemat odnośnie 4 zatokowca i finalnie zdecydowałem się na TS-453D-4G rozbudowany do 16GB, cenowo wyszło taniej jak TS-653D-8G, a jeśli się nie mylę to poza różnicą w zatokach i pamięci ram to bebechy mają te same

A brałeś w ogóle pod uwagę 472XT i3?

Więc... polecam TS-h886 :), nawet jeżeli wydaje Ci się dziś "nadmiarowe".

Dzięki za tę opinie. Pewno też z @pigers nie napiję się piwa we Wroclawiu, ale to zawsze opinia kogoś kto ma i używa ;)
A z jakiego 4 dyskowca się przesiadłeś?

Jeżeli chodzi o nadmiarowość to nie chciałbym iść we więcej dysków niż 6 i to w układzie 4x3,5+2x2,5. 6 dysków 3,5 to już kawał mebla.

Wcześniej był tez taki sprzęt jak TVS-682-i3-8G, myślałem o nim tak długo, że dzisiaj nie idzie już go kupić ;) Nie wiem dlaczego, może jakiegoś buga znaleźli?
Czy ten h886 (dla mnie raczej będzie h686, szkoda że ma 2 rdzenie ;( ) ma opcję samodzielnej wymiany pamięci i procka?
 
to już kawał mebla

Oj tam, oj tam :)

TS-h886 nie jest jakoś przerażająco wielki, a po ustawieniu wiatraków w tryb cichy właściwie niesłyszalny.

ai.imgur.com_PLzIErR.png


W tej chwili serwer stoi zamknięty w szafie serwerowej, będę mu robił dodatkową wentylację za chwilę, poza tym sprawdzę mocowanie coolera i pastę na procku, ale to XEON, coś czuję, że ma prawo się trochę grzać.

Wymianę pamięci bym odpuścił, raczej dołożenie, oczywiście jest możliwe, mam dwa wolne gniazda i chyba niedługo dołożę tam po 16 GB na każde, razem będzie 48 GB. Co do procesora, to się nie wypowiadam, bo jeszcze tam nie zaglądałem. Ale czy aby na pewno chcesz zmieniać XEON'a D-1622 ? To jest trochę lepszy procesor od tego w TS-h686.

A że za dużo kieszeni ? Dla mnie osobiście nie. Mam w domu od wielu lat TS-651, który nabyłem po kilku tygodniach od zakupu TS-451, na szczęście akurat koleżanka potrzebowała coś lepszego, niż miała (jakieś dwu dyskowe S), więc operacja przebiegła gładko.

Teraz mam 6 kieszeni, wszystkie obsadzone, a widzę, że przydałoby się jeszcze coś na gniazdach M.2 i nawet okazjonalnie jedna czy dwie wolne kieszenie, choćby na zgranie czegoś, czy dodatkowy backup wrażliwych danych.

Tu masz porównanie obu serwerów : https://www.bhphotovideo.com/c/comp...6-D1602-8G-US/BHitems/1585030-REG_1585029-REG

Różnica jest jedynie w szerokości, raptem 7 cm ;)

Pozdrawiam,

S.
 
Ale czy aby na pewno chcesz zmieniać XEON'a D-1622 ? To jest trochę lepszy procesor od tego w TS-h686.

Myślałem o ew zmianie jeżeli decyzja by poszła w kierunku 686 a nie 886. Jednak 886 to w ch.... klopsu ;) , żeby nie było, że 686 to jakaś taniocha.
Jak zwykle im głębiej w las tym gorzej. No ale czytam dalej internety. Może jeszcze ktoś się wypowie. ;)
 
Ale czy aby na pewno chcesz zmieniać XEON'a D-1622 ? To jest trochę lepszy procesor od tego w TS-h686.

Myślałem o ew zmianie jeżeli decyzja by poszła w kierunku 686 a nie 886. Jednak 886 to w ch.... klopsu ;) , żeby nie było, że 686 to jakaś taniocha.
Jak zwykle im głębiej w las tym gorzej. No ale czytam dalej internety. Może jeszcze ktoś się wypowie. ;)

Hmm, bo ja wiem ?

Widziałeś ceny ? To co prawda w $$$, ale sam zobacz, że różnica to raptem 15%, a dostajesz za to :

1. lepszy procesor
2. więcej RAM
3. więcej kieszeni na przyszłość

Pierwsza z brzegu oferta z Amazona

TS-h686
Link: https://www.amazon.de/-/pl/dp/B08F8WVNMD/ref=sr_1_3?__mk_pl_PL=ÅMÅŽÕÑ&dchild=1&keywords=TS-h686&qid=1628720950&sr=8-3


oraz

TS-h886
Link: https://www.amazon.de/-/pl/dp/B08F8J53KF/ref=sr_1_1?__mk_pl_PL=ÅMÅŽÕÑ&dchild=1&keywords=TS-h886&qid=1628721036&sr=8-1


1600 vs 2035 €

Ale jest jeszcze to :

TS-h 973AX
Link: https://www.amazon.de/-/pl/dp/B08NWH1XSK/ref=psdc_430138031_t2_B08F8J53KF


za drobne 1.150 €

Może to Cię zainteresuje ?

S
 
Zapytam tylko technicznie, bo nigdy tego nie robiłem, czy zakupy na amazonie + faktura są honorowane przez naszą skarbówkę jako koszt firmy?

(szkoda, że nie można wysyłać privów, bo sam zaśmiecam swój wątek)
 
A dlaczemu mają nie być honorowane ?

Jeżeli firma jest płatnikiem VAT w PL, to podajesz dane na Amazon.de, ja tak mam zrobione z IE, i kupujesz netto, bez VAT niemieckiego. Po zakupie dostajesz FV, przeliczasz ją na PLN po kursie zakupu z dnia transakcji i z dekla.

Jesteśmy w Unii EU, więc te sprawy są na szczęście uregulowane "odgórnie".

Niestety dla mnie zakupy w PL bez VAT są w 99% przypadków "nie do zrobienia". Firma w IE jest aktywnym płatnikiem VAT, ale księgowe w PL wolą nie mieć problemów z US i mówią : NIE !!!

A zakupy w DE, Holandii czy Hiszpanii są bezproblemowe, każdy może sobie sprawdzić mój status płatnika VAt i ma święty spokój, wystawia (często automat) FV ze stawką 0 % i wysyła po uiszczeniu płatności.

Dlatego niestety często kupuję w DE czy Hiszpanii, zero problemów i do tego niższe koszty transportu.

Ale idzie Nowy Ład, będzie jeszcze śmieszniej ;)

S.
tłukłem ! Celeron ma inne temperatury pracy niż Xeon !

Mnie jeszcze nie tłukłeś ;)

Wiem, że ma / może mieć inne, ale sam zwracałeś uwagę, że może pasta, albo mocowanie wiatraka ...

Może zajrzę tam w sobotę, to napiszę, co zauważyłem...

Dobrej nocy wszystkim.

S.
 
Dzień dobry wszystkim, @pigers uszanowanie. Moje 3 grosze co do tuningu. Otóż trzeba :)
@Gregor - ja bazowa miałem na i3 8100T. Wiadomo, budżet edition, idealo do NAS bo mocne, ale nie za drogie. Plus Qnapów jest taki - że można niewielki kosztem zmienić CPU na mocniejsze - w moim przypadku poszło na I9 9900T (8c/16t). Zmiana była bezproblemowa - sprawdziłem jaką mam wersję bios, ustaliłem że się da (microkody, bo starsze wersje nie akceptują innych CPU niż 8gen) i voila - mam potężny procesor jak na serwer (czekam aż ktoś kupi moją wersję T i zmieniam na 9900 normalną).
I3 T i i9T mają ten sam TDP - więc no stress. Jeżeli komuś braknie mocy PSU to nie ma problemu - również można wymienić. Jest jeden ziomek, co ma i9 9900K w TVS-672xt. Ale do tego - zmienił już PSU, żeby nie było zadyszki. My z @pigers w zeszłym roku bawiliśmy się super chłodziwem, zapomniałem jak się nazywa więc zaraz podpowie, bo to kulturalny piwniczanin ;] dało to kilka stopni w dół na CPU, wentylatory ustawione są na to żeby chłodziły. Bo po to są :)

I teraz co kolegi @Sycamor
Moim zdaniem masz złą politykę odnośnie pracy wentylatorów a temperatury panujące w Twoim nasie są za wysokie.
Wklejam link to mojego
awww.pixelsbin.com_images_2021_08_12_cpu5722704f6fe591af.png

A teraz porównaj to z Twoim. 1-SSD, 2-6 HDD i dwa M.2
Jeżeli chodzi o o pracę dysków HDD i błędy wynikające z wysokiej temperatury: Minimizing Hard Disk Drive Failure and Data Loss/Environmental Control - Wikibooks, open books for an open world
Co do dysków M.2 i temperatury bazowej ok 50-55 stopni - to przy lekkim obciążeniu poleci do 70, a to już zaczyna robić się problem - bo w większości to jest ich górna granica jeżeli chodzi o temperatury pracy.
Safe SSD Operating Temperature: Is Your SSD Running Too Hot?
A co do Twojego Xeona - max temp to ok 80 stopni. Generalnie on też jest za gorący. Każdy jeden komponent Twojego serwera wpływa na podbicie ciepła całego systemu - więc ode mnie rekomendacja - od razu - bo skoro jest w szafie to nikomu nie przeszkadza - zwiększ prędkość wentylatorów na 100% i zobacz po dłuższej chwili jakie temperatury będzie miał Twój NAS. Mój na maksymalnym obciążeniu (CPU) rekordowo doszedł do 55stopni (a obciążenie po 100% bardzo długą chwilę).
 

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. TVS-672XT
  2. 672XT
  3. wd gold
  4. pasta
  5. zmiana systemu
  6. 364
  7. bios
  8. Tvs-672x