Pomoc VPN, brama domyślna itd

gentillo

Systems Admin...
Q's Expert
10 Listopad 2012
272
1
19
18
48
Nowy Sącz
QNAP
TS-x73
Ethernet
1 GbE
Po zakupie nowego NASa naszła mnie znowu ochota na zgłębienie bardziej zaawansowanych możliwości serwera. Od razu napiszę, że jestem początkującym w te klocki zawodnikiem, więc moje pytania i wątpliwości mogą wydać się banalne. Od czegoś jednak trzeba zacząć.
Temat wygląda następująco. Zakupiłem sobie konto vpn na mullad i postanowiłem przekierować ruch sieciowy przez VPN. Teoretycznie wszystko działa ale mam parę wątpliwości. W qvpn ustawiłem tunel jako domyślną bramę do sieci. Zakładam, że funkcja ta ma działać w sposób taki, że ruch sieciowy przechodzi przez ten interfejs i jest maskowany dla mojego dostawcy internetu. Rzucam więc okiem na zakładkę sieci i przełączników wirtualnych gdzie wygląda to tak jakby ruch przechodził normalnie przez interfejs "adapter 2". WAN IP wskazuje na mój standardowy adres od ISP. Jak to faktycznie jest? Mam przekierowany ruch na vpn czy nie? A jeśli nie to co trzeba zrobić żeby mieć?

Wersja oprogramowania Firmware: 5
Model serwera: QNAP TS-253D
Udało mi się trochę ruszyć z tematem, ale nadal nie jestem pewien czy wszystko jest ok. Obecnie wygląda to tak jak na screenie. Szczególnie interesuje mnie opis w dymku.
 

Załączniki

  • 2021-10-15 (5).jpg
    2021-10-15 (5).jpg
    142,2 KB · Wyświetleń: 43
Ok. Od początku. Mam wykupiony VPN. Na Qnapie ustawiam połączenie do dostawcy VPN. Następnie ustawiam VPN jako domyślną bramę NASa. Do tego momentu wszystko gra. W sieć i przełącznik wirtualny jako domyślny WAN pokazuje mi adres VPN. I tu zaczyna nie grać ponieważ jeśli przeprowadzę test IP z internetu zgłaszają mi się dwa adresy. WAN od dostawcy ISP oraz WAN VPN. Przy próbie połączenia z internetu mogę się połączyć do serwera przez adres ip od ISP. Przez adres VPN nie. Czyli jak mój gust coś jest nie tak, albo ja czegoś nie rozumiem, czego całkowicie nie wykluczam:)

W uzupełnieniu zrobiłem test ip przez komendę curl http://checkip.dyndns.org w SSH i podaje, że IP jest VPNowe. Ale próba dostania się do NASa przez ten adres z internetu kończy się niepowodzeniem.
 
Bynajmniej nie szukam sposobu na zupełne schowanie się w internecie. Dla własnej wiedzy chciałbym wiedzieć czy to po prostu ma tak działać, czy jednak coś jest nie tak. Bo jak dla mnie to chyba jednak nie do końca tak to powinno wyglądać. Dla uproszczenia zapytam w ten sposób: zzy mając włączony VPN jako bramę domyślną powinienem mieć możliwość dostania się do serwera po IP jakie nadaje mi ISP czy nie?
 
Na takich ustawieniach mam dostęp do całej sieci, po adresacji głównej. VPN kierujesz na router.
VPN postawiony na nowym systemie - więc się da.
 

Załączniki

  • vpn.jpg
    vpn.jpg
    287,7 KB · Wyświetleń: 41

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. kodi