Pomoc Pomoc przy wyborze routera do domu

Markmpl

Passing Basics
Beginner
6 Październik 2020
16
1
4
3
36
QNAP
TS-x53D
Ethernet
100 Mbps
Potrzebuję pomocy przy wyborze routera do domu, kilku użytkowników, serwer, internet światłowód 300/50 mbps z możliwością rozpędzenia do 1000mbps

Priorytety:
- zabezpieczyć sieć przed atakami
- do 1000pln (edytowano, to wstępny koszt)
- to co wyżej najistotniejsze
- może być bez wi-fi, mam dobrego AP który pokrywa dom

Mniej ważne:
- w miarę prosta konfiguracji (mile widziane tutoriale na yt)
- małe zużycie prądu
- obudowa nie do szafy

Coś tam szukałem i...
Ja używam RB4011iGS+5HacQ2HnD i to jest kosa.
Po przeczytaniu wątku przeszedł mi przez myśl MT ale bez wi-fi czyli RB4011iGS+RM, tylko czy tak silny router jest mi potrzebny, czy do domowego użytku nie styknąłby RB960PGS - a może to słabe urządzenie?
Oczywiście nie jestem jakoś zafiksowany na punkcie MT że musi być i "koniec"- choć jeszcze nie słyszałem/czytałem złego słowa o nich; chętnie rozpatrzę również modele innych firm :)
Ubi jest diabelsko drogie
Niestety dlatego Ubi Dream machine pro odpada... Edytowano: Nie odpada, jest szansa zwiększyć budżet

Edyta:

Priorytety:
- zabezpieczyć sieć przed atakami
- do 1000pln

to niestety nie idzie w parze razem..
po taniości pozostaje pfsense lub opnsense

Możesz próbować kupić Dream Router z Ubi. Jest w early access dostępny, za niedługo w sprzedaży. Ok 500-600 złotych z WiFi6.

Bardzo duża jest różnica między nim a Ubi Dream machine pro?

Co do budżetu, jeżeli doradzicie rozwiązanie za 1800zł które będzie najlepsze, to oczywiście da się naciągnąć :)
 
Rozwiązanie
Wiem że pewnie wszyscy z niecierpliwieniem czekają na podjęcie decyzji przez mnie w sprawie wyboru routera, emocje niczym podczas głosowania na najlepszy smak w bombonierce Merci, nie przedłużając leci do mnie:


Szczególne podziękowania dla Pigers oraz Pawliko
Ofc to sa moje luzne przemyslenia. Jak masz zastosowanie dla w/w rzeczy, to zmienia postac rzeczy.

Faktem jest, że to tylko sieć domowa, nie kupi się sprzętu za tysiące na sto lat do przodu, a będzie potrzeba to się wymieni tym bardziej z czasem pojawi się pewnie coś nowszego i lepszego ;)
Dostawca jak wyżej 300 Mb/s na 50 Mb/s z możliwością rozpędzenia do 1Gb/s na 300Mb/s
Wewnątrz 1 Gb/s, serwer (ts-453d) ma 2,5 Gb/s ale i tak nic mi nie obsługuje tej prędkości, sieć wewnątrz pod pełnym obciążeniem bardzo rzadko pracuje

Mam Asus RT-AC87U i działa bezproblemowo.
Aktualnie mam RT-AC68U, ataku choć nie miałem- a przynajmniej nie wiem aby ktoś się włamał; to wole wymienić i mieć spokojną głowę
 
dobra jestem ślepy :p

ja bym poszedł w Mikrotika HAP AC^3 - mam jego starszego brata i nie mam powodu do narzekań

1640693208685.png


takie tam z firewalla:

1640693308102.png


tutoriali do MT jest mnóstwo, więc można brać śmiało.

Niestety MT ma duży próg wejścia na start (trzeba dużo poklikać/ustawić) , ale potem działa niezawodnie.
Połączono posty:

koleżanka @Pawliko ma z tym problem - bo to nie jego ulubiony producenta TP-Link xDDDD
 
Moim zdaniem nie musisz zmieniać sprzętu.
Miałem przed nim również asusa, chyba model wl-500gp v2, zmieniałem soft i nie wytrzymał później długo ?

Chciałbym coś dedykowanego, coś co posłuży mi dobrych kilka lat, aktualny asus pokrywa mi dobrze dom więc pójdzie jako AP



Kwestia czy pod względem bezpieczeństwa będzie to dobre rozwiązanie na następnych kilka lat i na rozrost sieci wewnetrznej? Budżet mogę spokojnie naciągnąć dla spokoju


Może taką anegdotę z życia opiszę... Kiedy zaczynałem moją drogę z strzelectwem, napaliłem się na kupno wiatrówki, ba upatrzyłem sobie sztukę i bez czytania opinii/ porad/ etc. kupiłem, dopiero kiedy zacząłem czytać opinie i to co jest na rynku dostępnego jeszcze, okazało się że przepłaciłem. Kupiona wiatrówka miała wręcz legendarną opinie, kto od dziadków nie słyszał o Slavi... przynajmniej na południu polski ;) Po kilku miesiącach strzelania doszedłem do momentu kiedy praca spustu mnie denerwowała, charakterystyka strzału była bardzo nie przyjemna, nie trafiała tam gdzie celowałem... Zadecydowałem na kolejny sezon zmieniam sprzęt, technologia wyżej czyli przejście ze sprężyny na sprężone powietrze tz. PCP. Tym razem zacząłem szukać informacji na forach, kiedy napisałem że chce coś dobrego, mimo ogromnego wyboru od czechów przez turcję po anglię, jednogłośnie wszyscy wskazali HW100, nie strzelając z tego nigdy kupiłem- jeden z lepszych zakupów, żadnego błędu nie wybaczała strzelcowi i strzelała punkt w punkt :)
Wiadomo króliczka goni się dalej i tak PCP poszło a wjechało 12ga etc ?

Właśnie chciałbym coś takiego, coś co będzie bezpieczne i przyszłościowe- wolę raz wydać więcej i mieć z głowy niż co chwila zmieniać kombinować

bo to nie jego ulubiony producenta TP-Link
PS. kiedyś zasłyszałem taki żart, może to i tu na forum: że jak masz 50 lat i nie chcesz mieć internetu to kup tp-linka ?
 
HW100 ? ładna - ale nie podoba mi się w niej ten "papier ścierny" koło uchwytu ;)

obecnie mam na Silasa :
1640703520860.png

wpadniemy do niego z @Ice i wyrównamy rachunki ;)

MT dostaje długo poprawki do software'u ;) No i można w nim skonfigurować prawie wszystko (co jest wadą i zaletą) (z wyłączaniem WireGuard VPN .. to dopiero w becie mają ... może rok czy dwa)

TP-Link po 3-4 latach zapomina o sprzęcie .. no chyba że da rade na niego wgrać wspomnianego merlina czy inny alternatywny soft.

że jak masz 50 lat i nie chcesz mieć internetu to kup tp-link
@Pawliko - ucz się ! :p coś nowego :>
 
@Pawliko - ucz się ! :p coś nowego :>
Ja juz to pisalem i powtarzac sie nie bede, AP firmy TP-LINK, wciaga nosem i wysrywa dupą mikrotika jezeli chodzi o predkosc i zasieg wifi. I to za ponad polowe taniej ;)

Dziekuje, pozdrawiam, i zycze wesolego jajka.

Przypominam tylko ze AP =/= router.
Jako glowny router sam uzywam hapac2 :)
 
Mi się trafiła osada dedykowana dla osoby praworęcznej, nie ambi ;)
Nacięcia teraz są bardzo powszechne, nawet taki standard bezpieczeństwa dla lepszego chwytu (u góry HW na dole beretta)
269945910_241311584794626_3107561007582448616_n.jpg


wpadniemy do niego z @Ice i wyrównamy rachunki
jakby coś mam jeszcze shadow2 ? Ale skałka bardzo ładna i te rzeźbienia, strzelasz z tego jeszcze? ?

W temacie: Czyli da się tanio i dobrze
 
Wygrałeś ? muszę przyznać że widziałem kiedyś podobną w siedzibie Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Żorach ;)

ladne gui i oh ah, to ubiquity robi to lepiej.
Ładny, ale czy prostszy do ustawienia niż (i czy również to samo można ustawić w zakresie bezpieczeństwa) jak MT?- czy ktoś posiadajacy ubi mógłby się wypowiedzieć z punktu widzenia administratora?


Na początku, zanim tu napisałem to oglądałem go na stronie, interesująca sztuka


PS. Dobry sklep? Mam do centrali nie daleko
 
Wygrałeś ? muszę przyznać że widziałem kiedyś podobną w siedzibie Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Żorach ;)

:D

Ładny, ale czy prostszy do ustawienia niż (i czy również to samo można ustawić w zakresie bezpieczeństwa) jak MT?- czy ktoś posiadajacy ubi mógłby się wypowiedzieć z punktu widzenia administratora?
@Ice ma.
Ale zobacz sobie filmiki na YT z konfiguracji obu sprzetow. Mikrotik nie ma podjazdu do UI w ubiquity. Tam wszystko da sie wyklikac, wszystko ladnie wyglada...
Jedyny minus to cena. W mikrotiku zrobisz to samo albo i wiecej, ale to nie wyglada, no i trzeba sie tu bardziej znac, bo mnogosc funkcji przytlacza nawet mnie (a skonczylem studia ze specjalizacja sieci komputerowe, wiec cos tam wiem :p)

Po drugie, jak mowa o bezpieczenstwie. Router to jedno, i zabezpieczenia na tym to jedno, a osobny Security Gateway to zupelnia inna sprawa. Parz np na UDM PRO, tutaj zabezpieczenia dzialaja w warstwie 7 modelu iso osi.
+ Doczytaj sobie w googlach co to jest UMT
Co to jest UTM? – Unified Threat Management, czyli bezpieczna sieć

Na początku, zanim tu napisałem to oglądałem go na stronie, interesująca sztuka
No fajna, nie ma co ukrywac. Tylko po co placic tyle kasy za taki router, skoro hapac3 bedzie mial TAKA SAMA FUNKCJONALNOSC, jak ten drozszy, jedyne co to nie bedziesz mial 2.5g portu, i slotu 10gbit sfp.
Z trzeciej strony, po kiego ci 10gbit w routerze? Wystarczy ze kupisz sobie switcha 10gbit, i kompy w sieci domowej beda gadac z szybkoscia 10gbit.
A zanim jakis dostawca bedzie oferowal 10gbit lacze, to zmienisz router ze 2 razy.
Ofc to sa moje luzne przemyslenia. Jak masz zastosowanie dla w/w rzeczy, to zmienia postac rzeczy.
 
  • Lubię to
Reakcje: Markmpl i Ice
mam asusa ac68u jak Pawliko i nie polecam, cyklicznie co dwa lata wymieniany na reklamacji bo padają porty lanowe/wanowe, o do ubiquity to jest to najtasze rozwiązanie które wybierają firmy, któe skąpią kasy na sieć a potem płaczą, że mają z nią problemy
 
Ofc to sa moje luzne przemyslenia. Jak masz zastosowanie dla w/w rzeczy, to zmienia postac rzeczy.
Dzięki za materiały i przemyślenia, bardzo mi pomogły :)
(okazuje się że muszę przemyśleć jeszcze, żebym za rok nie pluł sobie w twarz...)
Jak mieszkasz na górnym śląsku to flachę podrzucę ?


mam asusa ac68u jak Pawliko
Ja mam, nie Pawliko- i choć nie mam z nim problemu chce z niego ap zrobić

R7800 dwurdzeniowy 512 RAM z oprogramowaniem OpenWRT
Dzięki, ale nie chcę w nowym wymieniać oprogramowania...
 
Wiem że pewnie wszyscy z niecierpliwieniem czekają na podjęcie decyzji przez mnie w sprawie wyboru routera, emocje niczym podczas głosowania na najlepszy smak w bombonierce Merci, nie przedłużając leci do mnie:


Szczególne podziękowania dla Pigers oraz Pawliko
Ofc to sa moje luzne przemyslenia. Jak masz zastosowanie dla w/w rzeczy, to zmienia postac rzeczy.

Faktem jest, że to tylko sieć domowa, nie kupi się sprzętu za tysiące na sto lat do przodu, a będzie potrzeba to się wymieni tym bardziej z czasem pojawi się pewnie coś nowszego i lepszego ;)
 

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. skynet