wybór NAS dom, biuro - porównanie w praktyce TS-453D vs TS-473A

  • ·
  • TS-x53D
  • ·
  • 1 GbE
  • ·
  • QTS 5.0.x TS-453D + karta rozszerzeń QM2-2S-224A + 2x M2 WD RED SN700 SSD NVMe 500GB + ?x HDD
Określ ile danych chcesz przechowywać, ile danych przyrasta w trakcie roku, ile danych możesz stracić albo sprzed ilu dni kopia danych będzie wystarczająca do normalnej pracy - dzięki temu można określić rozmiar dysków, rodzaj raid i politykę bezpieczeństwa (politykę kopii zapasowych).
Dzieki za taką odpowiedz.. których brakowało mi
Nie korzystam czesto z archiwum, ale jeśli już potrzebuje to jak każdy chcialbym mieć dostęp nawet zdalnie jeśli coś starego... Backup moge robić co jakis czas.. a w międzyczasie kopie z kompa i tak na podręcznym 2,5" ssd... czasem używam app zdalnego pulpitu
Wcześniej pisałem... mam różne pary dysków hdd.. pojemności wzrastały od np. 640GB po 4TB.... mało używane... bo przy zgrywaniu i kiedy potrzeba z czegos starego skorzystać.. NAS traktowałbymjako duzy magazyn... zeby w koncu uporzadkować dane i miec wygodny dostep oprócztych kopii na starszych HDD


Pamiętaj tylko że odzyskiwanie danych z R5 jest czasochłonne w najlepszym wypadku.
Rozumiem... Choc nigdy nie robiłem raid nawet na PC.... bo zawsze juzcos było na dysku... więc nie było wygodne usuwać dane zeby utworzyć RAID.. wiec znam tylko teorie
a odzyskiwanie danych czy naprawa innych problemów z danymi zawsze są pracochłonne i stresujące
Ale liczę, że w R5 dane normalnie da się odzyskać a nie że to "kit/bajki"


Z tego co wiem domyślne ustawienia są poprawne i bezpieczne (o ile nie uruchomisz myqnapcloud).
Doczytam, ale raczej chodziło mi o czym pamietac i co ustawili ludzie z doświadczeniem przed używaniem NAS jako serwera danych - dla mnie NAS to też jedna z kopii danych... ale na dedykowanym sprzecie z własnym menedżerem i innymi apkami, po to zdecydowałem sie kupić a nie brnąć w kolejne parydyskówczy płatne chmury online
Choć mam obawy o zdalny dostep... Po przeczytaniu innych dyskusji o atakach na NASy

Kupić dysk USB SSD i kopiować dane na SSD (wtedy ogranicza cię USB 3.2 Gen1 ~625MB/s)
Pisałem mam obecnie hdd 3,5" 2,5" i kilka ssd... ale obecnie dane są na dyskach HDD i chce zrobić z nimi porządek ale mieć do jednej z kopii zdalny dostęp (i zdecydowałem się na NAS)
Mam zgrywać głównie z hdd... Wiec nie bede kupować dodatkowego SSD zgrywać z hdd i potem podłączać go pod usb zebyzgraćna NAS, chodziło mi o maksymalnie szybkie zgrywanie danych partimi z dysków hdd z ntfs do NAS a potem juz na spokojnie sortowanie w folderach i przenoszenie wewnątrz NAS


Nikt Ci nie zabroni krzyknąć YOLO i robić to od razu bez przemyślenia
Wiadomym jest, że po to na forum piszemy aby nie robić czegokolwiek bez przemyślenia ale wymienić się wiedzą i skorzystać z doświadczenia innych
Dlatego dopytuje o wszystko, zeby uniknąć błędow... bo jak czytałem dużo.. Nie chcę tracić czasu na metodę zbędnych błędów, których można uniknąć i nie powielać ich... Niestety niemam tyle czasu na testowanie i resetowanie do zera
Gdyby mozna bylo modyfikować ustawienia bez ingerencji w dane i RAID to moge bawić się i testować ale nie tracić czasu i czekać z tym co potrzebuję już mieć i korzystać z NAS bez kasowania danych

U mnie na neostradzie nie ma problemu.
Ok.. doczytam lub Akademia QNAP... ale dopytam... to jak łączysz się ze zmiennym IP... bez myqnap.cloud i jakz przekierowaniem portów
Podpowiesz co gdzie ustawić żeby zadziałał zdalny dostęp?



System instaluje się na dyskach które są w urządzeniu, jak zostawisz tylko dyski m.2 to tam się zainstaluje. Z tego co kojarzę to na dysku musisz potem ręcznie zrobić pulę / wolumin statyczny aby wykorzystać resztę przestrzeni na dane (dopiero po tym system kończy konfigurację tworząc domyślne udziały itd.) - mogę się mylić bo robiłem to dość dawno.
Czyli.. Mam wierzyć, że QTS zainicjował się na SSD M.2 i to teraz dysk systemowy też na aplikacje.. bo w Akademia QNAP mówiono że apki będą instalowane na pierwszym woluminie (systemowym) w puli pamięci - u mnie z 3x dysków HDD a kolega pisał, że po to mam kupić dysk SSD i karte zeby były na QTS i aplikacje... Myślałem, że te partycje z QTS i apkami bedzie widać.. A tu chyba rozumiem, że to partycja ukryta na SSD M.2
Rozumiem że reszte dostepnego miejsca na tym M.2 moge wykorzystać na wolumini przyspieszenie czy bufor... Ale przypuszczam ze nie mogę calego wolnego miejsca przydzielić na wolumin, bo wiecej bedzie potrzebne na qts i aplikacje
 
chodziło mi o maksymalnie szybkie zgrywanie danych partimi z dysków hdd z ntfs do NAS a
No i tu już masz wąskie gardło (w okolicach 100MB/s) i nic nie przyśpieszysz nawet jak do NASA wpakujesz R5 z dysków SSD nvme. Chcesz zgrywać szybko po USB - kupujesz dyski SSD z których zgrywasz dane.
Ale liczę, że w R5 dane normalnie da się odzyskać a nie że to "kit/bajki"
Da się ale jak zawsze zależy to od stanu dysku - zazwyczaj odzyskanie danych z kopii jest szybsze i bezpieczniejsze.
Doczytam, ale raczej chodziło mi o czym pamietac i co ustawili ludzie z doświadczeniem przed używaniem NAS jako serwera danych - dla mnie NAS to też jedna z kopii danych... ale na dedykowanym sprzecie z własnym menedżerem i innymi apkami, po to zdecydowałem sie kupić a nie brnąć w kolejne parydyskówczy płatne chmury online
Choć mam obawy o zdalny dostep... Po przeczytaniu innych dyskusji o atakach na NASy
Podstawy bezpieczeństwa w dzisiejszym świecie:
  • Wyłączyć myqnapcloud,
  • wyłączyć UPNP na Qnapie, routerze i każdym innym urządzeniu gdzie się da,
  • stosować silne hasła,
  • stosować 2FA tam gdzie się da,
  • dostęp zdalny przez VPN skonfigurowany na routerze (który ciągle posiada aktualizacje zabezpieczeń od producenta)
  • wyłączyć SMB1 (a najlepiej stosować tylko SMB3)
  • na QNAP instalować tylko aplikacje które są faktycznie potrzebne potrzebne
  • robić aktualizacje i sprawdzać zabezpieczenia okresowo.
To tak na szybko z rana :p
Ok.. doczytam lub Akademia QNAP... ale dopytam... to jak łączysz się ze zmiennym IP... bez myqnap.cloud i jakz przekierowaniem portów
Ja na routerze mam VPN, zdalnie łączę się do VPN a potem już jak w sieci lokalnej. W związku z tym, że mam zmienne IP mój router oferuje DDNS na serwerze producenta gdzie sam router aktualizuje adres IP za każdym razem jak się zmieni - można skorzystać z innych rozwiązań DDNS. Przekierowane mam tylko 2 porty (rTorrent, Plex).
Czyli.. Mam wierzyć, że QTS zainicjował się na SSD M.2 i to teraz dysk systemowy też na aplikacje.. bo w Akademia QNAP mówiono że apki będą instalowane na pierwszym woluminie (systemowym) w puli pamięci - u mnie z 3x dysków HDD a kolega pisał, że po to mam kupić dysk SSD i karte zeby były na QTS i aplikacje... Myślałem, że te partycje z QTS i apkami bedzie widać.. A tu chyba rozumiem, że to partycja ukryta na SSD M.2
Rozumiem że reszte dostepnego miejsca na tym M.2 moge wykorzystać na wolumini przyspieszenie czy bufor... Ale przypuszczam ze nie mogę calego wolnego miejsca przydzielić na wolumin, bo wiecej bedzie potrzebne na qts i aplikacje
Jeżeli po inicjalizacji pierwszy wolumin założyłeś na HDD to on staje się "systemowym" (chociaż ta nazwa trochę z dupy jest bo system QTS jest w wielu miejscach).
Tak jak pisałem - po inicjalizacji robisz wolumin na SSD i to on staje się "systemowy" i tam trafiają apki (jeśli mnie pamięć nie myli - nie mam qnapa do inicjalizacji pod ręką).
 
dlatego "migrującym" polecam wsadzić tylko dysk "systemowy" i na nim instalować QTSa i programy (i wcisnąć guzik "foldery domyslne") , a dopiero potem wsadzić resztę dysków.

nie każdy program w AppCenter ma włączoną opcję instalacje poza wolumenem systemowym - czemu ? zapytaj każdego dewelopera z osobna - i powiem ci jedno .. dostaniesz odpowiedź "na chuuj". EOT
 
  • Lubię to
Reakcje: jerry1333
  • ·
  • TS-x53D
  • ·
  • 1 GbE
  • ·
  • QTS 5.0.x TS-453D + karta rozszerzeń QM2-2S-224A + 2x M2 WD RED SN700 SSD NVMe 500GB + ?x HDD
Dzięki ~jerry za dość konkretne odpowiedzi na moje pytania

No i tu już masz wąskie gardło (w okolicach 100MB/s) i nic nie przyśpieszysz nawet jak do NASA wpakujesz R5 z dysków SSD nvme. Chcesz zgrywać szybko po USB - kupujesz dyski SSD z których zgrywasz dane.
zgadza się, myślałem, że przy zgrywaniu na macierz 3xHDD w NAS przesył/zapis będzie wolniejszy od prędkości odczytu z HDD podłączonego przez USB do NAS... ale wygląda na to, że przeoczyłem coś oczywistego
Da się ale jak zawsze zależy to od stanu dysku - zazwyczaj odzyskanie danych z kopii jest szybsze i bezpieczniejsze.
rozumiem... kierowałem się tym, wcześniej - pary HDD... ale bez NAS i bez RAID... archiwizacja czy kopia synch bez możliwości powiększenia puli pamięci... i utrudniony dostęp do danych, bo odpinałem dyski od kompa, żeby nie pracowały jeśli nie są potrzebne
Ja na routerze mam VPN, zdalnie łączę się do VPN a potem już jak w sieci lokalnej. W związku z tym, że mam zmienne IP mój router oferuje DDNS na serwerze producenta gdzie sam router aktualizuje adres IP za każdym razem jak się zmieni - można skorzystać z innych rozwiązań DDNS. Przekierowane mam tylko 2 porty (rTorrent, Plex).
tu jeszcze dopytam ale nie teraz bo nie ten etap, na razie popracuję w LAN a potem chciałbym używać NAS zdalnie... i coś czuję, że będę musieć kupić jeszcze nowy router bo mam nawet dwa ale już starsze są a stawiałem je za routerem operatora (mam też huawei od Orange ale nie wiem czy jest sens podłączać NAS do niego)

Jeżeli po inicjalizacji pierwszy wolumin założyłeś na HDD to on staje się "systemowym" (chociaż ta nazwa trochę z dupy jest bo system QTS jest w wielu miejscach).
Tak jak pisałem - po inicjalizacji robisz wolumin na SSD i to on staje się "systemowy" i tam trafiają apki (jeśli mnie pamięć nie myli - nie mam qnapa do inicjalizacji pod ręką).

czegoś nie rozumiem...
zainicjowałem NAS i uruchomiłem inteligentną instalację... z następnego ekranu zaznaczyłem najnowszą dostępną wersję 5.0.0.1932 i poszło,
pobrał,
ładował oprogramowanie
a potem komunikat, że instalacja oprogramowania układowego zakończona i system zostanie automatycznie uruchomiony ponownie po zakończeniu....
nastąpiło restartowanie
podałem nazwa nas, login, hasło itd... data, ustawienia sieciowe.. podsumowanie.... zastosował ustawienia... nastąpiło uruchamianie usług np. Qthttpd, smb, recycled...
kolejny krok.. zalogowałem się na podane dane i niestety był problem z odświeżeniem strony... mielił, czekałem... ale straciłem cierpliwość i ręcznie odświeżyłem stronę i po chwili pokazał się panel QTS:
panel sterowania, file station, pamięć masowa i migawki, App center.... itd.

więc....
NIE ZAŁOŻYŁEM JESZCZE ŻADNEGO WOLUMINU.... nic nie instalowałem więcej po inicjalizacji QTS... tak jak napisałem wcześniej - dlatego dopytuję o co chodzi?
przecież chyba przed inicjalizacją i instalacją QTS - jeszcze z poziomu Qfinder nie widziałem opcji sformatowania dysku SSD M.2 czy założenia woluminu na nim...
jeszcze raz zapytam... to gdzie ten QTS zainstalował się???

POTEM włożyłem dyski 3x HDD i nic nie zakładałem.... ani puli pamięci ani woluminu... dlatego dopytuję co jak powinno być...
apropo ~pigers: mam teraz jednak wyciągnąć te dyski 3x HDD??? i założyć najpierw na SSD M.2 pulę pamięci i wolumin systemowy czy może sam wolumin??
czy tworzyć pulę pamięci z 3xHDD i SSD M.2 i na tym M.2 tworzyć najpierw wolumin jako systemowy a potem drugi wolumin prosty na 3xHDD, czy może na 3xHDD pierwszy wolumin też i tak będzie jako systemowy
na SSD M.2 rozumiem, że wolumin robie z całej pojemności dysku a na 3xHDD nie robiłbym chyba, że muszę robić pierwszy jakiś mały wolumin np. 100GB a potem drugi wolumin prosty na dane
proszę o jakiś schemat w punktach... co jest czytelne dla każdego
 
Wyjąć dyski.
Zrobić wolumen (jaki chcesz), na dysku SSD.
Zainstalować aplikacje.
Włożyć pozostałe dyski.
Zrobić z nimi,.co tam sobie uważasz.
 
dlatego "migrującym" polecam wsadzić tylko dysk "systemowy" i na nim instalować QTSa i programy (i wcisnąć guzik "foldery domyslne") , a dopiero potem wsadzić resztę dysków.
em ? to jest nie jasne ? ktoś coś ? :|
Połączono posty:

jak juz ustawisz sobie system , to wciskasz dyski, idziesz do managiera dysków, klepiesz odzyskaj i tyle.
sprawdzasz prawa dostepu i aplikacje (u mnie np docker ..).
Połączono posty:

i bede robił do tego filmu na YT , za to trzeba zapłacić :p
 
  • ·
  • TS-x53D
  • ·
  • 1 GbE
  • ·
  • QTS 5.0.x TS-453D + karta rozszerzeń QM2-2S-224A + 2x M2 WD RED SN700 SSD NVMe 500GB + ?x HDD
em ? to jest nie jasne ? ktoś coś ? :|
jasne o ile widać na ekranie, że tak się dzieje...
opisałem w krokach.. że uruchomił się QTS a nie mam woluminu
dlatego "migrującym" polecam wsadzić tylko dysk "systemowy" i na nim instalować QTSa i programy (i wcisnąć guzik "foldery domyslne") , a dopiero potem wsadzić resztę dysków.
wyjaśniłem, nie mam woluminu na SSD M2 i nic jeszcze nie instalowałem... dlatego brakuje mi takich konkretnych informacji... i w Akademia QNAP też tego nie ma... mówi kolega ale ten wątek (gdzie instaluje się QTS, o woluminie systemowym, folderach, czy instalowania na nim aplikacji) jest całkiem pominięty
kolega inicjuje NAS... później trochę o puli pamięci i Qtier... później o woluminach... ale brak porad, ścieżki jak po kolei wszystko ustawić na start czy zrobić np. tutoriale wariant - ścieżka ustawień dla NAS do archiwizacji i backup, potem scieżka dla innych funkcji - np. wirtualizacja, monitoringu itd. bo jak wszystkiego po trochu to dużo wiedzy ale nie do wykorzystania w konkretnym celu

w takich tematach - lubię porządek i schematy co ułatwia ścieżkę skonfigurowania sprzętu i rozpoczęcie pracy na nim, bo to cel - a potem można robić korekty ale chciałbym już bez zerowania do początku bo niestety nie mam już aż tyle czasu co kiedyś bo zajmuje się czymś innym a to jest dodatkowe zainteresowanie, kiedyś pewnie bawiłbym się tym i bawiłem przez wiele godzin czy dni poznawaniem systemów czy ustawień
wiele razy w ciągu lat jak każdy kto ma różne urządzenia elektroniczne - traciłem czas na grzebanie przy komputerze, telefonie, inne sprzęty.. z powodu różnych problemów - odzysk, reset do ustawień fabrycznych, itp., różne opcje konfiguracji ustawień czy zmiany z powodu problemów w trakcie używania i poszukiwanie rozwiązań - ale to nie moja praca więc nie poświęcam temu tyle czasu a wiedza jest ogromna i co urządzenie potrzebna inna wiedza, którą mają inni


ktoś kto od dawna zna te materie NAS z pewnością ma swoje zdanie dot. ustawień... ale obecnie startujący do NAS mają dużo pytań bo QTS jest rozbudowany i co oczywiste inna jest jego struktura działania i konfiguracji od jakiegoś komputera czy laptopa czy telefonu czy monitoringu, z pewnością w pierwszych wersjach było mniej ustawień i może pytań mniej a może więcej
~pigers: rozumiem, że w dobrej wierze i z doświadczenia radzisz pobawić się, popróbować ustawienia ale... też restartować NAS za każdym razem do zera... ale problem w tym, że dużo czasu zajmuje w ten sposób - jakby metodą prób i błędów poznać jak działają ustawienia... a potem wybrać jakiś wariant czy ich mix
ale przy pracy z danymi to już nie zabawa bo wiem jak dużo czasu to zajmuje, szczególnie kiedy ma się dużo danych, które chce się zgrać do NAS i mieć do nich dostęp jak najszybciej.... a czemu na skróty przecież dobrze radzisz.... wyjaśniłem jw. kursywą
z pewnością dużo czasu poświęci każdy przy pracy i poznając NAS ja też... ale pewne rzeczy można ułatwić, korzystając z porad i nie marnować czasu, którego dla mnie jest niestety zdecydowanie za mało
szczególnie przy starcie aby dobrze skonfigurować NAS... nie chciałbym wg swojej wiedzy niby dobrze skonfigurować, zgrać dane i..... potem stwierdzić, ŻE JEDNAK muszę wszystko zacząć od zera, gdzie musiałbym znów coś zrobić z danymi (zamiast iść dalej, cofać się)

inaczej byłoby jeśli ustawienia można zmieniać ale bez resetowania NAS do zera.... bo zakładałem, że tylko tworzenie RAID musi być na pustych dyskach bo kasuje wszystkie dane a ustawienia NAS można korygować bez problemów...
a tu co krok pytanie... jak dobrze stworzyć pule... woluminy... a to pojawił się wolumin systemowy... ile tych puli czy woluminów tworzyć, żeby nie mieć bałaganu... w jakiej kolejności bo okazuje się że wszystko ma znaczenie... najpierw włożyć SSD M.2, nie wkładać dysków, wyjąć dyski.... itd.
więc łatwiej ustawić NAS jeśli wiadomo o co chodzi... wtedy rzeczywiście można zrobić wszystko od ręki
sądziłem, że jeśli planuje używać NAS do backup danych... to można to sprawnie zrobić... a jeśli trzeba z ewentualną pomocą bardziej doświadczonych osób na forum

np. pytałem wcześniej o opcję dot. zasilania - bo jedna opcja A. była dla mnie niejasna - kolega tak opisał, że pytań nie mam i pewnie nikt nie miałby - i to jest różnica w stosunku do tego co jest w ustawieniach QTS i nawet w wyświetlanej pomocy w zapleczu QTS

fajnie byłoby żeby był tutaj napisany schemat lub jeśli trzeba kilka schematów - co można kupić i jak wykorzystać np. SSD M2, lub SSD w kieszeni z innymi HDD, potem co jak robić od początku, jak ustawić, w jakiej kolejności (wyjaśnić wszystko czego nie widać, jak to gdzie system QTS instaluje się, jak ustawić pule i woluminy, ile ich ustawić i jakie)... żeby każdy wtedy mógł wybrać ścieżkę i ustawienia dla swoich podstawowych potrzeb archiwizacji/backup z tymi elementami, które kupił (w NAS jest ich kilka np. z dyskami/iem M.2 czy bez, z dyskami SSD czy same HDD)
nie oczekiwałbym kolaboratów ale może jakoś opis w punktach istotnych kroków i informacji do gotowości NAS do pracy, które nie pomijają ważnych szczegółów i bez niedomówień - szczegóły można znaleźć w wielu miejscach ale problem w tym, że wiele wg mojej oceny istotnych informacji mających znaczenie dla dobrej pracy NAS do archiwizacji danych jest pomijana lub brakuje - STĄD PYTANIA... czasem jakby jedni uważali, że drudzy przecież powinni wiedzieć lub już wiedzą (bo coś dla nich oczywiste) co mają zrobić kiedy ci drudzy pierwszy raz kupują NAS
a bardziej wymagający i zaawansowani mogą się czytać, oglądać po necie i bawić w wolnym czasie aby wykorzystać NAS do innych ciekawych funkcji
z pewnością po wielu dniach posiadania NAS i pracy z nim... każdy ma mniej pytań
ale przy starcie z nowym urządzeniem jak NAS i własnym systemem tutaj QTS potrzebne jest doświadczenie innych żeby uniknąć zbędnych problemów i straty często ogromu czasu
 
  • Lubię to
Reakcje: Silas Mariusz
Co za ściana tekstu ..

Producent się nie kwapi , czemu My mamy to robić ? skoro biorą za to ciężkie pieniądze (porównaj ceny QNAPa do innych) - niech publikują nowe artykuły, filmy - tłumaczą, instruują.
 
  • Lubię to
Reakcje: Silas Mariusz
  • ·
  • TS-x53D
  • ·
  • 1 GbE
  • ·
  • QTS 5.0.x TS-453D + karta rozszerzeń QM2-2S-224A + 2x M2 WD RED SN700 SSD NVMe 500GB + ?x HDD
napisałem bo mi zależy żeby ustalić to czego nie wyjaśniono... co nie zmienia faktu, że niestety czasu nie mam

owszem część tekstu to sugestia, która ułatwiłaby wielu życie.. byłoby mniej pytań i mniej odpowiadania,
bo poczytałem forum, pytania powtarzają się... ktoś inny dopytuje
posłuchałem kolegi żeby kupić SSD M.2 na system bo uznałem, że dobre rozwiązanie
ale nie wiem (zrobie wolumin na M2 500GB, będzie traktowany jako systemowy i tylko jeden? czy zrobić mniejszy i jeszcze jeden do ewentualnej wymiany danych) a w związku z tym jakie potem na HDD bo nie jest to wyjaśnione czy każdy pierwszy wolumin w puli jest traktowany jako systemowy, chcę uniknąć błędów... ale nie będę znów rozpisywać się bo widocznie mało kto czyta wszystko i do końca
ciekawi mnie też przy okazji... jak są dwa dyski M2 na cache... to na nich też instaluje się QTS czy wtedy jeszcze jeden dysk SSD lub M2 montuje się na system

masz rację raf... próbowałem wyjaśnić w szczegółach co widzę, a widzę inaczej bo pierwszy raz.. niż wszyscy, którzy już pracują na QNAP od lat...
nie będę powtarzać pytań... bo na część otrzymałem odpowiedź na inne nie... co widać od początku wątku, dlatego dopytywałem
mimo powyższego oczywiście dziękuję za cenne uwagi i podane informacje
 
Też mam małe doświadczenie z NAS.
Aktualnie kupiłem ts-453D.
Jest to mój drugi NAS.
Zrobiłem tak jak było napisane.
Włożyłem kartę PCIe z dwoma dyskami SSD.
System się sam na nich zainstalował. (Gdzieś tam ).

Zrobiłem sobie RAID 0 na tych dyskach.
Zrobiłem pulę i potem wolumin cienki.
Zainstalowałem aplikacje.
Foldery systemowe.
Włożyłem dyski ze starego NASa.
Dyski z danymi się podłączyły do systemu.
Koniec pieśni.
 
  • ·
  • TS-x53D
  • ·
  • 1 GbE
  • ·
  • QTS 5.0.x TS-453D + karta rozszerzeń QM2-2S-224A + 2x M2 WD RED SN700 SSD NVMe 500GB + ?x HDD
o to chodzi, zwięźle i na temat i już dużo wyjaśnia... dzięki
 
  • ·
  • TS-x53D
  • ·
  • 1 GbE
  • ·
  • QTS 5.0.x TS-453D + karta rozszerzeń QM2-2S-224A + 2x M2 WD RED SN700 SSD NVMe 500GB + ?x HDD
oczywiście, że da się, jeśli uzyskuje się odpowiedzi na pytania... a nie czyta się coś innego a pytania nadal bez odpowiedzi i tak samo odpowiadać na temat też da się!... to nie takie trudne :) ... za to merytorycznie
Połączono posty:

można zauważyć determinacje
 
  • ·
  • TS-x53D
  • ·
  • 1 GbE
  • ·
  • QTS 5.0.x TS-453D + karta rozszerzeń QM2-2S-224A + 2x M2 WD RED SN700 SSD NVMe 500GB + ?x HDD
Też mam małe doświadczenie z NAS.
Aktualnie kupiłem ts-453D.
Jest to mój drugi NAS.
Zrobiłem tak jak było napisane.
Włożyłem kartę PCIe z dwoma dyskami SSD.
System się sam na nich zainstalował. (Gdzieś tam ).

Zrobiłem sobie RAID 0 na tych dyskach.
Zrobiłem pulę i potem wolumin cienki.
Zainstalowałem aplikacje.
Foldery systemowe.
Włożyłem dyski ze starego NASa.
Dyski z danymi się podłączyły do systemu.
Koniec pieśni.
Hej raf77.... chcę dopytać:
Czy zmieniałeś powyższą konfigurację?
Dlaczego zrobiłeś dyski SSD w RAID 0 a nie w RAID1, miejsca chyba dość na apki a byłaby kopia zapasowa gdyby jeden uszkodził się.
Z ciekawości zapytam też czy nie wystarczyłby jeden dysk SSD na system i apki?
Czy te dyski SSD wykorzystujesz do przyspieszenia NAS? przyspieszenia dostępu do danych na HDD? np przez Qtier lub jako pamięć podręczna SSD Cache, czy tak się da?
Czy można dyski SSD z systemem używać do jednej z powyższych funkcji przyspieszania pracy/dostępu do danych w QNAP.
wariant 2 - jeśli masz dwa dyski a jeśli takie z wolumenem systemowym nie można użyć ani jako pamięć podręczna ani do Qtier to czy nie lepiej na jednym mieć wolumen systemowy a drugi wykorzystać do Qtier lub jako pamięć podręczna (SSD Cache)?

To dla mnie ważne, żeby wyjaśnić powyższe kwestie.
 

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. ts-453D
  2. kompan
  3. Karta rozszerzeń
  4. qtier
  5. raid z nowym systemem
  6. TS-453D SSD M.2 NVMe
  7. kopia do chmury
  8. nvme problem
  9. ts-453d jaka karta rozszerzeń ssd
  10. jaki typ woluminu
  11. ts 473a opinie
  12. przenoszenie dysków raid5
  13. System dysku pierwszym razem
  14. dyski ssd*
  15. tworzenie woluminu nvme
  16. ts-453d nvme
  17. ts-453d wydajność
  18. wybór S
  19. x73A
  20. TS-x73A
  21. dodanie dysku
  22. ts 473a warto
  23. VP700ELCD-FR
  24. wolumin prosty
  25. https://forum.qnap.net.pl/threads/wyb%C3%B3r-nas-dom-biuro-por%C3%B3wnanie-w-praktyce-ts-453d-vs-ts-473a.39086/
  26. Pojemność dysku
  27. x53 jaka karta m2
  28. ssd cache do domu
  29. karta
  30. Monitoring