Pomoc PCIe JMB585 karta rozszerzeń SATA

kmaciej98

Nowy użytkownik
Noobie
9 Kwiecień 2022
2
0
1
25
QNAP
TS-x73A
Ethernet
10 GbE
Hej,
potrzebowałem rozszerzyć QNAPa o dodatkowe dyski SSD, pod storage, nie pod cache.
Użyłem dokładnie tej karty: JMB585 PCIe X16 M.2 Key B Expansion Card M2 B Key Ngff Sata SSD 5-portowa obsługa adaptera 2230 2242 2260 2280 Szybka karta rozszerzeń pcie 6G mining ssd m.2 B key Ngff sata for pc mining x16 ssd 5 : Amazon.pl
Wiedziałem, że to był 'long shot', ale zdecydowałem się spróbować, bardziej zależało mi na tym, żeby to było zamknięte rozwiązanie, trochę chcę też pokombinować. Oficjalne karty QNAPa mają mniej złącz M2 a potrzebowałem 4+ z czego jeden pcie mam już zajęty.

Tak więc kupiłem ten wynalazek z amazona. Karta:
- pcie
- 5 gniazd M2 pod msata (nie NVME!)
- chip JMB585 (z tego co poczytałem to dość wydajny i wspierany)
Wiadomo, żeby nie było za łatwo to nie działa od ręki.

Mój QNAP to TS-x73A, QuTS Hero 5, w GUI nas nie wykrywa dodatkowych dysków, do karty pcie zamontowałem jeden dysk 256G. Jeżeli zaloguję się do ssh, to Linux widzi ten dysk, normalnie wykrył jako dysk sda i przeczytał partycje (coś tam było wcześniej).
W logu kernela (dmesg) dysk jest rozpoznawany bez błędów.

1. Myślałem, że to może to, że coś tam jest na tym dysku - myślę ok, to sformatuję, wyczyściłem dysk, puściłem reboot, ale bez zmian.
2. To może by przekierować całą kartę przez pcie passthrough do jakiejś VMki - nic z tego, virtualization station nie widzi karty pcie.
2.1 To może by ręcznie przekierować kartę w configu virt. station - chyba poległem, z tego co widzę to config VMki jest w pliku bazodanowym.
3. Może QNAP wykrył jako external disk? - nic z tego
4. To może ręcznie by zrobić zpool zfs w shellu? Niby ok, ale chciałbym, żeby QNAP był w pełni świadomy tych dysków

Macie jakieś przemyślenia na ten temat? Trochę kombinuję, ale może coś się uda.
 

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. pcie cache
  2. karta m2 pod cache