Pomoc Jaka rozdzielnica?

janeks

Nowy użytkownik
Noobie
22 Październik 2015
4
0
1
41
QNAP
TS-109/209 Pro
Ethernet
802.11ac (Wi-Fi 5)
Cześć
Jaka rozdzielnice / szafę polecacie pod inteligentny dom ? Sterowanie - mam 3 poziomowy dom ( piwnica parter poddasze użytkowe ) + ogród. Najlepiej jedna główna rozdzielnica czy robic podrozdzielnice. Co sądzicie o Ampio?
 
Ja mam jedną główną rozdzielnie i męczy mnie takie rozwiązanie. Nie mam wszystkich bezpieczników opisanych i przykładowo jak chcę wyłączyć na poddaszu tylko jeden konkretny punkt to czasami trzeba się naganiać po schodach aby trafić we właściwy bezpiecznik. Dzisiaj bym robił oddzielną szafkę bezpiecznikową na każdym piętrze. No ale cóż jak wyprowadzałem się z mieszkania do domu to głównie liczyły się metry kwadratowe podłogi. Dzisiaj po latach mieszkania w domu zauważam także inne mankamenty które w mieszkaniu mi nie przeszkadzały.
Druga sprawa to dobrze przemyśl infrastrukturę sieciową i przynajmniej w pionach zrób tak abyś w przyszłości zawsze mógł wyciągnąć stare kable i zastąpić je jakimś nowszym standardem.
 
  • Lubię to
Reakcje: fog
zawsze mógł wyciągnąć stare kable i zastąpić je jakimś nowszym standardem.
raczej robisz kable w standardzie 5e .. no chyba że masz chody w hurtowni to lecisz w 6e :D

ja bym dodał plastikowy szyb w pionie (DLP kanał instalacyjny 50x150), weź pod uwage żeby kable miały się na czym pracować (zwłaszcza te zewnętrzne.. ) i miały zapas przy patchpanelu. Nie zdajesz sobie sprawy jak to ratuje dupę przy poprawkach i można wyciągnąć troszkę kabla żeby poprawić coś.

dodam że przeciągnąłbym światłowód między skrzynką na parterze (gdzie się będzie telefon/internet wpinał), a szafą z mediami - ludzie marudzą , koszta , po co
ale kabel leżący w ścianie, nie boli, a światło jest tanie .. nawet jeśli kupisz zarobiony kabel - a potem masz super szybkie i trwałe połączenie.
a jeszcze lepiej światło między piętrami.

ewentualnie do listy dopisz:
  1. skrętka + zasilanie pod kamery , można zredukować tylko do skrętki .. jeśli pójdziesz w POE - ale wtedy musisz mieć switch z POE, albo babrać się injektorami POE (nie polecam) - tutaj pozdrawiam szwagra .. na moje pytanie rok temu , czy ciągniemy kable tylko pod sieć, czy moze kamery też , powiedział sama sieć ... pół roku później stwierdził że jednak potrzebuje kamer .. a ściany są zrobione na cito ..
    zgadnijcie kto rzeźbił kolejne 8 "tuneli" pod skrętkę w nowej ładnej ścianie ? :> :> :>
    i kto zapłacił extra na skrętkę ? .. bo cena poszła ładnie do góry ? xDDDD
  2. skrętka pod SMART HOME
 
  • Lubię to
Reakcje: Silas Mariusz
Cześć
Jaka rozdzielnice / szafę polecacie pod inteligentny dom ? Sterowanie - mam 3 poziomowy dom ( piwnica parter poddasze użytkowe ) + ogród. Najlepiej jedna główna rozdzielnica czy robic podrozdzielnice. Co sądzicie o Ampio?

Ja bym zrobił trzy podrozdzielnice zamiast jednej - nie dość ze mniej km przewodów to ..... i latwiej ogarniac. Tez myslalem ze to zbedna rzecz i mam wszystko w jednej rozdzielnicy - 315 pól i .....jest za mała - skrętki już się nie zmieściły. Plus szafka rackowa na sieć ;)
Co do Ampio - co Cię interesuje ? System oparty o magistrale CAN, sporo fajnych rozwiązań, jedne z fajniejszych paneli dotykowych, ma plusy i minusy. Plus taki, że ma MQTT wiec da sie wyjsc do swiata zewnetrznego ;)
 

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. https://forum.qnap.net.pl/threads/jaka-rozdzielnica.39306/
  2. mqtt