Pomoc Gdzie są przechowywane dane o konfiguracji

Status
Brak możliwości dodawania odpowiedzi.

abyss

Passing Basics
Beginner
18 Czerwiec 2019
13
1
3
Ireland
QNAP
TS-x31P
Ethernet
1 GbE
Czy "przekładanie", "żonglowanie" dwóch dysków w QNAP TS-231P (oba chyba thick) nie powoduje wymazania/zmiany jakichś danych wymaganych do dostępu jak prawa, grupy, hasła? Nie muszę z czymś kombinować?

Chcę odzyskać część danych których nie mam w ostatnim backupie (ech, ta prokrastynacja) - a nowy dysk już chodzi w NAS od kilku tygodni. Obawiam się, że jak założę "stary" 6TB to nie pokasuję czegoś w jakimś NVRAM albo innym, analogicznym setupie.
Czy lepiej nie kombinować i odzyskiwać dane w drugim podobnym/innym QNAP'ie lub próbować (nadal) pod Linuxem?
Na obrazku narysowałem jak mniej-więcej to wyglądało, może będzie bardziej czytelne.

Podczas pierwotnej awarii miałem problemy z dostępem do napędu przez www oraz do zasobów dyskowych, nie mogłem wejść przez IP NAS'a. Potem ten "niedostępny" dysk 6TB podpinałem do linuxa - nie dawał się zamontować, "unknown filesystem type linux_raid_member" i segment /dev/vg1/lv1 inactive, próba aktywacji się nie powiodła, programy windowsowe - także nie znajdują czytelnej/odzyskiwalnej partycji (ale dysk sprzętowo widzą), bo to chyba qnap LVM2 - ale to osobny temat.

Stary jestem i łatwiej idzie zapytać niż walczyć z dokumentacją.
 

Załączniki

  • 00 QNAP pytanie.jpg
    00 QNAP pytanie.jpg
    212 KB · Wyświetleń: 63
Fajne grafiki, +++++ za chęci ich wykonania. QNAP nie korzysta z czegoś takiego jak NVRAM (to nie routery linksys). Wszystko jest zapisane na dyskach.
Nie rozumiem za bardzo co chcesz zrobić. Ale jeśli chodzi o dyski to masz przylaczycz na gorąco - hot swap stare dyski i z panelu dać odzyskaj.
 
  • Lubię to
Reakcje: abyss
Ale jeśli chodzi o dyski to masz przylaczycz na gorąco - hot swap stare dyski i z panelu dać odzyskaj.

Czyli na działającym napędzie wyjmę dysk 8TB i założę (uszkodzony) 6TB - wiem, ze hot swap jest zadeklarowany w specyfikacji SATA, ale go nigdy nie robiłem.
Tylko czy to nie spowoduje zmiany adresów_IP/nazw (mogą być zadeklarowane inne na dysku 6TB i 8TB, nie jestem pewien na 100%) i utraty połączenia ?

Fajne grafiki, +++++ za chęci ich wykonania. QNAP nie korzysta z czegoś takiego jak NVRAM (to nie routery linksys). Wszystko jest zapisane na dyskach.
A to dobrze, że nie ma NVRAM bo obawiałem się takiego "NAMIESZANIA", że potem w ogóle nie będę miał dostępu. To świetna wiadomość.

musisz zainstalować LVM2 , musisz zainstalować mdadm , musisz zainstalować "drbd-utils" i wtedy dysk podepniesz
mam nadzieje że nie szyfrowałeś danych :p

O, tego "drbd-utils" nie instalowałem, próbowałem tylko trochę na wariata (linuxa to ja tak śladowo używam, bo jak się dobija do sześćdziesiątki to zwyczajnie się nie chce uczyć skomplikowanych tematów do poziomu "przywoity", zostaję niemal przy ctrl+c/ctrl+v z patrzeniem czy nie robę czegoś, co wygląda na ostatnią głupotę) z jakimś:
mount -o,ro,noload -t ext4 /dev/sdb3 /mnt/DS3 (to były moje zasoby - sdb3 był największy, ponad 5TB i do tego próbowałem się dostać)
NIE zadziałały - błędny system plików i coś jak mdadm oraz lvchange -a y /dev/vg1/lv1 - NIE było wystarczające. Zobaczę z tym drbd-utils - ale pewnie już nie dziś.

Wrócę za parę dni i zawołam z opisem jak mi poszło (albo nie poszło) :)
No i oczywiście dzięki.
 
Jeśli mówimy o QNAP to jest bardzo elastyczny.
Jeśli masz model np. 16 dyskowy...
na 1 dyskowym jest zainicjowany system
wkladasz 4 dyski z innego NAS QNAP, które były w RAID 5 - robisz to hot swap... wchodzisz w panel dajesz Recovery i tyle.
To samo nawet jak dyski są pojedyncze....
Nie czytam dzisiaj postów ze zrozumieniem wybacz. Ale jeśli się zastanawiasz czy możną łatwo przywrocić dyski innego NAS - tak.
Połączono posty:

Czy "przekładanie", "żonglowanie" dwóch dysków w QNAP TS-231P (oba chyba thick) nie powoduje wymazania/zmiany jakichś danych wymaganych do dostępu jak prawa, grupy, hasła?
jak robisz to na gorącym urządzeniu to nie. Generalnie sam fakt, że masz NAS na ARM nie jest dobrym pomysłem. Rozważ wymianę na coś na Intelu np. TS-251D albo x53D.
 
  • Lubię to
Reakcje: abyss
Wyciągnąłem z NAS "nowy" 8TB i włożyłem stary 6TB (początkowo zostawiając SSD, potem wyjąłem) - mam tak - także po restarcie NAS.
Jakieś sugestie co z tym robić by dostać się (dało się skopiować) dane z Dysku 6TB?
Czy jeżeli skasuję pool wspomniany w obrazku "failed to recover" i utworzę nowy próbując odzyskać dane z 6TB (to nie skasuje danych na 6TB?) to po ponownym włożeniu do NAS dysku 8TB będę miał dostęp do danych na nim tak, jak wcześniej?
Przyznaję, że się gubię czym skutkują działania na pool, jak go rozumieć.
 

Załączniki

  • Failed to recover 6TB.jpg
    Failed to recover 6TB.jpg
    590,3 KB · Wyświetleń: 47
  • NIBY ok, ale danych nie widzi.jpg
    NIBY ok, ale danych nie widzi.jpg
    481,7 KB · Wyświetleń: 41
  • Qfinder.jpg
    Qfinder.jpg
    473,1 KB · Wyświetleń: 42
  • Tu ciemnofioletowy - jakby wolny.jpg
    Tu ciemnofioletowy - jakby wolny.jpg
    1,2 MB · Wyświetleń: 46
Jest odpalony wyłącznie z dyskiem 6TB (ten, który "zdechł"). Jestem na WinX64. Zasoby tego dysku nie są widoczne jako elementy sieci (za to są "widoczne" nowe zasoby które zostały utworzone na nowym - w tym momencie "wyjętym"! dysku 8TB - oczywiście są niedostępne po kliknięciu, bo dysk leży obok mnie a nie w NAS)
- po wejściu przez SSH mam menu wyboru kilku opcji, przechodzę do shell'a (Q) (jak ktoś zielony czyta - to przez logowanie się poprzez program putty.exe i adres NAS'a oraz administratora - musi być dostępne aktywne w Control_Panel>Network>Telnet_SSH)

i mam tak:
Kod:
[~] # /etc/init.d/init_lvm.sh
Changing old config name...
mv: unable to rename `/etc/config/qdrbd.conf': No such file or directory
Reinitialing...
Detect disk(8, 0)...
dev_count ++ = 0Detect disk(252, 0)...
ignore non-root enclosure disk(252, 0).
Detect disk(8, 0)...
Detect disk(252, 0)...
ignore non-root enclosure disk(252, 0).
sh: /sys/block/sda/device/qnap_param_latency: Permission denied
sys_startup_p2:got called count = -1
Done

Da się coś z tym zrobić? Sam dysk wygląda "na obrazkach wyżej" na nieuszkodzony.
 
czy pracujesz na QNAPie jako user admin xDD
A, o to biega :)

Nie, normalnie jako użytkownik z nadanymi prawami administratora, admin początkowo był wyłączony - tak, jak QNAP sugerował ze wzgl. bezpieczeństwa. Jednak jako, że miałem problemy z dostępem - to go włączyłem (ale to wygląda na to, że szło z uprawnieniami z tego nowego dysku 8TB. I chyba (o ile pamiętam) czyli przez SSH logowałem się już jako admin (to co wyżej z logami).

Jednak przed chwilą zrobiłem inaczej. Wyjąłem WSZYSTKIE dyski, odpaliłem NAS po pełnym shutdownie i fizycznym wyciągnięciu zasilania. Dopiero po tym włożyłem stary "uszkodzony" dysk 6TB i znalazłem Qfinderem nowy adres IP. Jednocześnie przestał pokazywać "starą" nazwę, a wrzucił swoją opartą na końcówce MAC-adresu.
Wchodzę na IP - QNAP pisze, że to nowy system (bez okna logowania), i że znalazł włożony stary dysk QNAP (jak na obrazku - to po prawej) - wybieram odzyskuj i tak wisi już na 99% postępu już ponad pół godziny.
W trakcie tego stanu próbowałem się logować po SSH - ale odrzuca próbę.

Zastanawiam się, czy czekać do rana, czy wyłączyć i próbować inaczej.
 

Załączniki

  • HDXw2001.jpg
    HDXw2001.jpg
    404,1 KB · Wyświetleń: 37
Minęło niemal 10 godzin. Nadal postęp stoi na 99%.
Gdy próbuję wejść z drugiego okna przeglądarki, to wygląda na to, że dysk "spał" i budzi się dopiero po kilku sekundach, okienko jakbym zaczynał temat ponownie ("The system has detected that some of the installed hard drives have previously been used in a QNAP NAS. Select "Restore Factory Settings" to restore the system to its original settings" etc.). To pierwotne nadal 99%

Czy odzyskiwanie faktycznie powinno trwać tyle czasu, czy się "zwiesił"?
(dysk 6TB, z jakieś 50-60% było zajęte, w tym z 2-3TB materiałów video).
 
Odsłona trzecia (wczorajsze działania) - z obrazkami :)

Recovery nie przyniosło oczekiwanych rezultatów (wisiało na 99%), ALE:

Po restarcie systemu widać, że przypisał tablicę* userów, plików, udziałów z NOWEGO 8TB dysku do starego 6TB. Oczywiście faktycznie istniejących plików nie widać.
Stał się możliwy dostęp po SFTP - ale mam wątpliwości czy widzi "rzeczywisty" dysk, czy tylko to co ma zapisane w tablicy dotyczącej plików na nowym dysku.

Pytania:
A) Jak usunąć niepoprawną (nową) tablicę* plików i odbudować "starą" 6TB na podstawie rzeczywistych danych zapisanych na dysku?
B) Przy połączeniu przez SFTP gdzie, w których katalogach powinny znajdować się "foldery pliki użytkownika" - jak Multimedia, Dokumenty etc.
C) Czy na tym etapie iść w linuxa i tam próbować walczyć? Jeżeli tak, to jak (w których wątkach poczytać o tym, domyślam się, że to system plików LVM2?)

*(nie wiem jak z nomenklaturą, czy w QNAP to się nazywa MBR, tablica partycji etc.)
 

Załączniki

  • Wyjęto 8TB włożono 6TB.jpg
    Wyjęto 8TB włożono 6TB.jpg
    355,3 KB · Wyświetleń: 40
  • SFTP dostęp.jpg
    SFTP dostęp.jpg
    454 KB · Wyświetleń: 41
  • Jak utworzyć poprawną.jpg
    Jak utworzyć poprawną.jpg
    444,3 KB · Wyświetleń: 41
  • 6TB-wszystko cacy wg QNAP.jpg
    6TB-wszystko cacy wg QNAP.jpg
    308,1 KB · Wyświetleń: 41
  • 6TB-wszystko cacy wg QNAP c.jpg
    6TB-wszystko cacy wg QNAP c.jpg
    340,3 KB · Wyświetleń: 37
  • 6TB-wszystko cacy wg QNAP b.jpg
    6TB-wszystko cacy wg QNAP b.jpg
    467 KB · Wyświetleń: 36
Zrób NOWE udziały - ręcznie wskazując ścieżki gdzie są dane:
Jak to zrobić? - Kombajn do pobierania i zarządzania multimediami - instalacja , krok #4:

Stare udziały oraz pliki NIE są widoczne - QNAP'owi wydaje się, że dysk jest zupełnie pusty.

Stare udziały to były np. /Business /IMG czy /Pictures których tu zupełnie nie ma - a dostęp do tych, które pokrywają się nazwami - np. /Hardware czy /Software jest niedostępny.

Spróbowałem utworzyć automatycznie nowe udziały - ale stworzył tylko pusty folder (dostępny sieciowo) - bo jemu ciagle wydaje się, że pracuje na nowym dysku 8TB.

Może jeszcze raz - opisując inaczej:

To jest DOKŁADNIE tak, jakbym mając dwie książki skopiował tylko spis treści z jednej(8TB) i wkleił na początku drugiej(tej 6TB). QNAP czyta tylko spis treści (z 8TB) - ten jest. Zawartość fizyczna dysku (w 6TB) jest inna i "przez błedny spis treści (ten wklejony z 8TB)" - niedostepna. Gdybym mógł skopiować same pliki (6TB) gdzieś na inny dysk to już by było spoko. Jednak ani plików ani starej struktury katalogów nie widzę.
 
no to jest gorzej niz powinno być - wyłączaj to i rób odzyskiwanie danych (R-Studio/photorec)

To prawdopodobnie przez moją głupotę - nie trzeba było zostawiać SSD przy hot swap - bo to chyba z niego przepisał dane.

Photorec widzę tu - TestDisk Download
Od razu iść w niego, czy jak sugerują najpierw próbować TestDisk? I lepiej pod Linuxem czy Win7x64 starczy?
Jak z systemem plików od QNAP'a - o czymś powinienem pamiętać/wiedzieć?
 
Status
Brak możliwości dodawania odpowiedzi.

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. r-studio
  2. lvm2
  3. nie widzi dysku
  4. odzyskiwanie danych
  5. książki
  6. jaki duży dysk ssd na system
  7. są pliki ale nie ma udziałów
  8. odzyskiwanie ts-212
  9. 231p
  10. na gorąco
  11. TS-231P