Pomoc Problem z DNS

Status
Brak możliwości dodawania odpowiedzi.

kr.sz

Nowy użytkownik
Noobie
9 Styczeń 2015
12
0
1
36
QNAP
Ethernet
1 GbE
Witam.
Od paru dni jestem posiadaczem TS-212P. O ile na samym początku nie było żadnego problemu o tyle w tej chwili bardzo dziwnie zachowuje się konfiguracja sieci.
Od samego początku ustawienia sieciowe qnap pobierał z routera (ip, brama, maska dns z dhcp). Teraz nawet jeśli to robi to nie zawsze. Czasem bywa że nie pobierze bramy (w systemie wyświetla mi "--"). Jednak jeśli już ją pobierze i jest wszystko ładnie tak jak ma być qnap nie ma połączenia poza sieć lokalną. Dostaje też ciągle informację:
"System wykrył że twój serwer DNS nie może rozwiązać hostów, niektóre aplikacje mogą nie działać prawidłowo"
DNS pobierany z serwera i na nas-a i na wszystkie kompy tablety telefony, ale tylko w nas-ie brak połączenia poza lan.
Oczywiście próbowałem wszystko ustawić ręcznie i nic to nie zmienia.
Dodam jeszcze że za pomocą TELNETu (ssh nie chce mi połączyć) próbowałem pingować sam serwer dns 8.8.8.8 i nie odpowiada więc tak jakby cały czas coś koło tej bramy.
Bardzo proszę o ewentualne sugestię :)
Pozdrawiam
 
Nie ma problemu. W tej chwili bez DHCP wygląda to tak:
Kod:
ip: 192.168.0.6
maska: 255.255.255.0
brama: 192.168.0.1 (ta ustawione a wyświetla się --)
pri dns: 8.8.8.8
sec dns: 8.8.4.4
 
ale ja mówiłem o ustawieniu w Qnapie sieci na sztywno żeby nie korzystał z DHCP o tak np

siec.PNG
 
No jak tak zrobię i dam zapisz to po zapisaniu mam coś takiego jak w załącznikach (nie wiem jak dodać zdjęcie)
To wszystko idzie przez jakiś multiwan ?
Tak. I wszystkie inne urządzenia działają i nawet przez parę dni qnap działał. I przestał. Być może coś popsułem bawiąc się aplikacjami ale nie wiem co i jak to naprawić.
q.jpg w.jpg
 
Ok nie mówię nie. Ale co akurat jemu przeszkadza? Mam koło 20 urządzeń w sieci i zero problemów. Tak jak mowię qnap też przez parę dni nie sprawiał problemów a teraz nie może i nie może ;) Normanie ściągał mi nawet pliki. I przestał .... i nie wiem czemu. Najchętniej przywrócił bym mu ustawienia fabryczne ale nie wiem jak to zrobić żeby mi danych nie pokasował....
 
Dlatego zapytałem o multiwan, bo swego czasu na routerach z openwrt i pochodnych w trybie loadbalancing gubił route do bramy. Autor nie napisał na czym to wszstko stoi.
Stoi na mikrotiku. Ale on jest jedyną bramą. Podział łącza jest robiony na nim. Żadnych innych bajerów.
Ja bym obstawiał ustawienia na routerze bo to tak wygląda jakby QNAP wykrywał jakiś konflikt w sieci związany właśnie z bramą
Teraz dla przykładu zrobiłem mu restart i zamiast kresek ładnie podaje bramę 192.168.0.1 ale to nic nie zmienia.
 
mówi same gwiazdki :-( (przez telnet)

a nie....

na 7-dmym hopie pojawił się host powyżej bramy ...


Ok juz doszedłem do tego. problemem było moje durne ustawienie openVPN. klienci mieli mieć te samą podsieć.... zmiana naprawiła wszystko
 
  • Wow
Reakcje: 1 osoba
Więc raczej przychylę się do twierdzenia @avis że problem leży w ustawieniach mikrotika.
Za wiki ECMP load balancing with masquerade - MikroTik Wiki

Known Issues
DNS issues
ISP specific DNS servers might have custom configuration that treats specific requests from ISP's network differently than requests from other network. So in case connection is made via other gateway those sites will not be accessible.

To avoid that we suggest to use 3rd-party (public) DNS servers, and in case you need ISP specific recourse, create static DNS entry and policy route that traffic to specific gateway.

Routing table flushing
Every time when something triggers flush of the routing table and ECMP cache is flushed. Connections will be assigned to gateways once again and may or may not be on the same gateway.(in case of 2 gateways there are 50% chance that traffic will start to flow via other gateway).


If you have fully routed network (clients address can be routed via all available gateway), change of the gateway will have no ill effect, but in case you use masquerade, change of the gateway will result in change of the packet's source address and connection will be dropped.


Routing table flush can be caused by 2 things:

1) routing table change (dynamic routing protocol update, user manual changes)

2) every 10 minutes routing table is flushed for security reasons (to avoid possible DoS attacks)

So even if you do not have any changes of routing table, connections may jump to other gateway every 10 minutes
 
Status
Brak możliwości dodawania odpowiedzi.