QNAP TS-109 II / TS209 II

Glon

Nowy użytkownik
Noobie
18 Marzec 2009
5
0
1
Witam! Właśnie zastanawiam się nad zakupem QNAP TS-109 II lub TS-209 II.
1. Jak serwer zachowuje się po odcięciu zasilania a następnie ponownym dopływie zasilania?
2. Czy jest jakiś tryb uśpienia przy dłuższej bezczynności?
3. Czy jest możliwość zdalnego wyłączenia oraz wzbudzenia wyłączonego/uśpionego urządzenia (przez sieć) ?
4. Jaki jest rzeczywisty transfer przy kopiowaniu dużych plików na/z qnap?
5. Czy dobrze rozumiem, że różnica 2 w/w modeli sprowadza się do funkcjonalności związanych z drugim dyskiem?
 
1. możesz to ustawić. Np autopower - po dopływie zasilania wstanie sam
2. uśpienie dysków
3. nie. Te modele nie mają WakeUpOnLan. Nie da się tego zaimplementować. Brak możliwości sprzętowych.
4. poszukaj testów w sieci. Dużo zależy od sieci po której chcesz przesyłać dane i od protokołu. Skoro wersje bez PRO - zakładam że z NFS rezygnujesz.
5. tak
 
co do pkt.3 - można qnapa zdalnie wyłączyć po FAQ SSH (z tym że nie shutdown a halt z niewiadomych przyczyn :) )

Aby go włączyć potrzebny byłby:
-jakiś mechanizm sterujący przekaźnikiem wpiętym w wyłącznik na qnapie (utrata gwarancji)

lub
-mechaniczny włącznik sterowany telefonem widziałem kiedyś na allegro ale ostatnio nie mogłem odszukać - może jeszcze kiedyś się pojawi

szukając tego modułu na allegro i google znalazłem kilka ciekawych pomysłów :D

np. można ustawić kompa który ma obsługę WOL tak aby po użyciu na nim przez FAQ SSH eject otwierająca się tacka trafiała w przycisk power na drugim kompie (w tym wypadku na qnapie) :D

zainstalować mały mechanizm podłączony do wyprowadzeń wibry w telefonie - i ustawić w nim tak aby tylko na jeden nr reagował wibracją i uruchamiał mechanizm naciskający guzik

pozdrawiam, c.
 
Dziękuję za szybkie odpowiedzi.
A gdyby zrobić tak:
- ustawiam AutoPOwer ON po dopływie zasilania,
- wyłączam qnapa poprzez halt,
- odcinam dopływ prądu (przed zasilaczem) :>
- przywracam zasilanie,
Zadziała?
 
chyba nie bardzo - tzn. jak go wyłączysz przez halt to skąd system ma wiedzieć że stracił zasilanie?

może jaki poweruser podpowie jak zdalnie wyłączyć część usług odpowiedzialnych za udostępnianie plików ?
- np. samba ftp apache itp? po ubiciu tych procesów moim zdaniem odcięcie zasilania jest *względnie* bezpieczne dla danych w qnapie

pozdrawiam, c.

p.s. - cały czas szperam po allegro i w starych linkach ale nie odszukałem jeszcze wynalazku do 'zdalnego resetowania serwera' - tak było albo w opisie albo w tytule aukcji
c.

p.p.s. - w pracy często mamy awarię zasilania - jak dotychczas zdarzyło się to kilka razy (qnap pracuje od października) - gdyby nie awarie zasilania i upgrade firmware to pracowałby nonstop do dziś - ustawiłem usypianie dysków w wypadku godzinnej nieaktywności - i nie wiem czy potrzebne jest coś więcej? okresowe całkowite wyłączanie w przypadku serwera plików? tzn. fajnie by było mieć możliwość zdalnego włączenia/wyłaczenia ale skoro zdalny restart działa to dla mnie jest to wystarczające :)
c.
 
1.
carolinus napisał:
jak go wyłączysz przez halt to skąd system ma wiedzieć że stracił zasilanie?
No właśnie - a skąd on wie, że stracił, albo nie stracił?
carolinus napisał:
fajnie by było mieć możliwość zdalnego włączenia/wyłaczenia ale skoro zdalny restart działa to dla mnie jest to wystarczające :)
Generalnie chodzi o zdalne włączanie, w razie gdyby się okazało że nie pracuje, mimo że powinien. W zasadzie tylko na tym mi zależy.
A przy okazji - mam nadzieję że ten zdalny restart to tylko możliwość, a nie konieczność wynikła z jakichś niedomagań qnap'a ?

2. Jak TS-109 znosi temperaturę zewnętrzną około 30st C ?
Pytam, bo mój buffalo prawdopodobnie właśnie ze względu na temepraturę potrafi się czasem wyłączyć, a później nie ma jak go zdalnie podnieść.

pozdrawiam
 
Glon napisał:
1.
carolinus napisał:
jak go wyłączysz przez halt to skąd system ma wiedzieć że stracił zasilanie?
No właśnie - a skąd on wie, że stracił, albo nie stracił?

możliwości jest kilka - ale jak sądzę (bo nie wiem tego na pewno) system w przypadku poprawnego wyłączania zapisuje odpowiednią informację na dysku - w czasie startu sprawdza czy taka informacja jest i stąd 'wie' czy była utrata zasilania
A przy okazji - mam nadzieję że ten zdalny restart to tylko możliwość, a nie konieczność wynikła z jakichś niedomagań qnap'a ?
w przypadku np. ręcznego zdalnego update firmware - restart jest wymagany do wprowadzenia zmian

co do pkt.2 - nie wiem ile jest w stanie znieść qnap - ale u mnie w pracy w tej chwili jest max 23 stopnie - w ciągu lata może w razie upałów dojdzie do 30 - nie wiem jak się zachowa
- w tej chwili przy temp. pokoju max 23 stopnie dyski nigdy nie miały więcej jak 36 stopni - a najczęściej jeden ma 34 a drugi 32
 
carolinus napisał:
qnapa zdalnie wyłączyć po FAQ SSH
nie ograniczajmy się ... można to zrobić bardziej elegancko :)
w PA QNAPA jest możliwość wyłączania, resetowania serwera...
carolinus napisał:
- można ustawić kompa który ma obsługę WOL tak aby po użyciu na nim przez FAQ SSH eject otwierająca się tacka trafiała w przycisk power na drugim kompie (w tym wypadku na qnapie)
- zainstalować mały mechanizm podłączony do wyprowadzeń wibry w telefonie - i ustawić w nim tak aby tylko na jeden nr reagował wibracją i uruchamiał mechanizm naciskający guzik
w extremalny warunkach :D

Jeśli ci tak bardzo zależy na zdalnym wybudzaniem, proponuje model z górnej półki gdzie taka funkcjonalność jest zaimpletowana.

carolinus napisał:
dyski nigdy nie miały więcej jak 36 stopni - a najczęściej jeden ma 34 a drugi 32
niestety u mnie przeważnie maja 38 a max 43(samsung) :D
 
No i stałem się posiadaczem QNAP TS-119. tia
Temperatura mojego Seagate to 41-48 st C

Zatem dziękuję za odpowiedzi i uważam temat za zamknięty.
 

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. ts209