Pomoc [TS-453 Pro] Problem z wybudzaniem ze stanu SLEEP za pomocą WOL (Wake On Lan)

Status
Brak możliwości dodawania odpowiedzi.

spamcop

Nowy użytkownik
Noobie
23 Kwiecień 2015
9
2
3
44
QNAP
TS-x53
Ethernet
1 GbE
Witam,

Używam NAS TS-453 Pro 2GB RAM, ver. 4.3.1 Build 20150408
Podłączony jest przez jeden port (nr 1) do gigabitowego routera TP-LINK N750

W macierzy uaktywniona jest funkcjonalność WOL.
Aktywuję funkcję SLEEP, macierz zasypia i tu zaczyna się problem.

Jeśli wyślę pakiet WOL pobudzający macierz w ciagu 1-2 minut od uśpienia, macierz elegancko wstaje.
I działa to zarówno z sieci wewnetrznej LAN, jak i z WAN-u (odpowiednie przekierowanie portu 9 na routerze)

Niestety jesli minie większy czas niż 1-2 minuty od uspienia, macierzy nie da się obudzić przez WOL. Ani z LAN ani z WAN.
Działa tylko przycisk na obudowie - wstaje bez problemu.

Macie pomysł gdzie szukać przyczyny? Czegoś nie ustawiłem?

--
pozdrawiam
Dodam jeszcze tylko ze EuP jest wyłączone zgodnie z zaleceniami...
 
a czy to może być podobny problem, gdy stracę zasilanie i przez USB NAS zostanie o tym poinformowany, to po automatycznym uśpieniu musze NASa restartowac (długie przytrzymanie przycisku zasilania). Czy NAS nie powinien się sam wzbudzić po powrocie zasilania. UPS APC BR1500GI, model polecany tutaj, miał działać bez problemu.
 
sorry za zwłokę, ale chciałem wrzucić screena no i niestety serwer znowu zawieszony a ja na wyjeździe za granicą. Serwer wykrywał UPS na każdym oprogramowaniu od chwili zakupu (ponad pół roku z okładem) jednak z powodów j.w. nie podam szczegółów. Co do zachowania to mialem tak na każdym FW.

Wysłane z mojego HTC One M9 przy użyciu Tapatalka
 
Macie pomysł gdzie szukać przyczyny?
Możesz coś więcej powiedzieć o połączeniu NAS'a z siecią. Co jest pomiędzy nim a routerem. Jeśli to switch to co się na nim dzieje po uśpieniu Qnapa, czy kontrolka portu wskazuje aktywne połączenie z NASem (tzn czy się świeci/mruga). Czy na switch'u nie ma jakiejś funkcji "oszczędzania energii"? I jaki to model urządzenia ?

Onegdaj miałem taką sytuację na d-linku w pracy. Posiadał jakieś kosmiczne funkcje oszczędzania energii i po jakimś czasie ubijał link.
 
  • Lubię to
Reakcje: mrlisu
sorry za zwłokę, ale chciałem wrzucić screena no i niestety serwer znowu zawieszony a ja na wyjeździe za granicą. Serwer wykrywał UPS na każdym oprogramowaniu od chwili zakupu (ponad pół roku z okładem) jednak z powodów j.w. nie podam szczegółów. Co do zachowania to mialem tak na każdym FW.

Wysłane z mojego HTC One M9 przy użyciu Tapatalka
NAS zresetowany recznie. Wykrycie UPS i ostatnie logi:
QNAP 1.png
QNAP 2.png



Generalnie to nie wiem, czego oczekiwac po zaniku napiecia, w helpie nic nie ma (a moze nie umiem znalezc?). Czy NAS powinien się sam włączyć czy też muszę mu zapodać Wake on LAN (co i tak nie działa bo probowalem wielokrotnie). Po pworocie do domu zajrze od BIOS.
 
Macie pomysł gdzie szukać przyczyny?
Możesz coś więcej powiedzieć o połączeniu NAS'a z siecią. Co jest pomiędzy nim a routerem. Jeśli to switch to co się na nim dzieje po uśpieniu Qnapa, czy kontrolka portu wskazuje aktywne połączenie z NASem (tzn czy się świeci/mruga). Czy na switch'u nie ma jakiejś funkcji "oszczędzania energii"? I jaki to model urządzenia ?

Onegdaj miałem taką sytuację na d-linku w pracy. Posiadał jakieś kosmiczne funkcje oszczędzania energii i po jakimś czasie ubijał link.

NAS jest polaczony kablem kat 6 do routera. Opis w pierwszym poscie. Najciekawsze ze moge go obudzic nawet z zewnatrz, bo zrobilem przekierowanie na port 9. Zagladałem do biosu. Nic tam nie ma wiecej niz w interfejscie przez www qnapa. Port eth1 przez ktory jest podlaczony do routera w uspieniu mruga na żólto. Do 2 minut jest ok, powyzej nie do obudzenia.
Problem rozwiązany :)Poczytałem poszukałem.

Czas utrzymywania adresu pary MAC/IP w tablicy ARP switcha routera wynosi zazwyczaj 5-15 minut. Następnie wpis jest usuwany, przez co pakiet WoL nie potrafi trafić do adresata. W posiadanym przeze mnie routerze można przybindować adres IP do adresu MAC, podobnie jak to robi DHCP, z tą róznicą że jest to przyporządkowanie stałe (2 warstwa OSI). Jest to opcja w routerze Menu/IP & MAC Binding. Przyporządkowałem IP do MAC i obecnie macierz bezproblemowo wstaje po wysłaniu pakietu z sieci LAN, jak i na zewnątrz po wysłaniu pakietu z WAN na IP routera i port 9. Oczywiscie wymaga to forwardu portu na IP QNAP-a. Ale działa. Co ważne nie ma potrzeby wystawiania QNAP-a na adres publiczny (stoi za NATem), co niewątpliwie zwiększa bezpieczeństwo :)

Dziękuję za wszystkie odpowiedzi.

Można zamknąć wątek.
 
Status
Brak możliwości dodawania odpowiedzi.