Pomoc TS-451 - Instalacja Windows Server na Virtualization Station

johh

Passing Basics
Beginner
21 Styczeń 2016
10
2
3
53
QNAP
TS-x51
Ethernet
1 GbE
Przeczytałem FAQ - w sumie zainstalowałem Windows Home Server 2011 ( okrojony 2008 R2 ) ale nie udało mi się zainstalować sterowników Virtio ( posłużyłem się sterownikiem SATA ) z tego co widziałem na CD są sterowniki do Windows 7 , 8 , Vista - ale nie widzę sterowników pod 2008 , 2016 . Ściągnałem nawet sterowniki Virtio z Fedory ale mam tylko blue screen - czy możecie podpowiedzieć skąd wziąść właściwe sterowniki?
Druga sprawa - czy da się utworzyć dysk z prealokowanym rozmiarem ( fixed-size ) jak to jest z reguły zalecane dla przyspieszenia virtualki?
 
Ad 1.
IDE/SATA nie styknie ?
Ad 2.
upload_2016-1-31_21-35-47.png

nie widze takiej opcji w KVMie QNAPa
 
Ad 1.
IDE/SATA nie styknie ?
Ad 2.
Pokaż załącznik 15619
nie widze takiej opcji w KVMie QNAPa
Ad 1. Przy SATA nie można np spauzować maszyny , IDE - nie sprawdzałem w przypadku serwera - a chodziło mi o zoptymalizowanie maszyny wirtualnej
Ad 2. Też nie widzę - dlatego się pytam czy nie da się tego inaczej zrobić :)
 
Przeczytałem FAQ - w sumie zainstalowałem Windows Home Server 2011 ( okrojony 2008 R2 ) ale nie udało mi się zainstalować sterowników Virtio ( posłużyłem się sterownikiem SATA ) z tego co widziałem na CD są sterowniki do Windows 7 , 8 , Vista - ale nie widzę sterowników pod 2008 , 2016 .
Musisz bardziej się postarać bo mi w FAQ bez żadnego problemu udało się zainstalować sterowniki pod 2016.
Po poprawnym zainstalowaniu sterownika, instalator powinien już wykryć dysk twardy.
upload_2015-12-7_0-26-0-png.png
Więcej: How-To - Jak poprawnie instalować Windows na stacji wirtualizacji, aby maksymalnie zwiększyć jego wydajność?

Ale nie uważam, aby na Celeronie w TS-451 dobrym pomysłem było instalowanie Windows Server 2012 i 2016. CPU jest zwyczajnie za słaby.
 
Nie mam się po co bardziej starać - w sterownikach virtio KVM w przypadku TS-451 i Windows Home Server 2011 jest błąd - balloon.sys powoduje BSOD. Co ciekawe Windows 10 działa OK
Nie mam się po co bardziej starać - w sterownikach virtio KVM w przypadku TS-451 i Windows Home Server 2011 jest błąd - balloon.sys powoduje BSOD. Co ciekawe Windows 10 działa OK
Sam sobie odpowiem - sprawdzałem Windows 2012 R2 Essentials z Update - sterowniki działają podczas instalacji , oczywiście nie te dostarczone wraz KVM przez QNAP-a ( używam QTS 4.2.0 może w 4.2.1 jest już inaczej ) ale "oryginalne" Virtio ściagnięte z Fedory w wersji stabilnej zgodnie z zaleceniem z WindowsGuestDrivers/Download Drivers - KVM.
Co do szybkości działania - powiem że wszystko zależy co się po za tym odpali na QNAP-ie i jak "ciężki" system próbuje się odpalić ( jakie usługi są zainstalowane ) - wymagania gołych 2008/12 nie różnią się specjalnie , ale w moim odczuciu dla pojedyńczej maszyny jest OK.
Reasumując instalacja sterowników virtio dla Windows:
- Home Server 2011 - BSOD ( Okrojony Windows 2008 R2 )
- Windows 10 - OK
- Windows 2012 Essentials OK
 

Załączniki

  • upload_2016-2-1_1-3-14.png
    upload_2016-2-1_1-3-14.png
    25,3 KB · Wyświetleń: 47
Maestro odbierz to wulgarnie ale na TS-X51 jakąkolwiek wirtualizacje przyjmij jako demonstracje wirtualizacji. TS-X51 to Celeron a na tym nie zwirtualizujesz Windowsa. Nawet VMware tego nie potrafi dokonać efektywnie. Na Celeronie możesz oczekiwać maksimum możliwości wirtualizacji Linuxa po to aby uruchomić skrypt w bashu i to maksimum czego możesz oczekiwać. Sorry, ale się nie da. Po za tym instalowałem Win 2008 i działal, ale jak to już kwestia dyskusyjna.

Ostatnio robiłem szkolenie z QNAP'a i wspominałem o Intelu akurat profesjonalistom z tych procków, którzy zadali mi pytanie dlaczego QNAP pozwala uruchomić Windows Server 2012 na Celeronie?
Złapałem się za głowe i sam sobie odpowiedziałem...
Uważasz, że to jest możliwe?
Nie!
 
Co do szybkości działania - powiem że wszystko zależy co się po za tym odpali na QNAP-ie i jak "ciężki" system próbuje się odpalić ( jakie usługi są zainstalowane ) - wymagania gołych 2008/12 nie różnią się specjalnie , ale w moim odczuciu dla pojedyńczej maszyny jest OK.
Reasumując instalacja sterowników virtio dla Windows:
- Home Server 2011 - BSOD ( Okrojony Windows 2008 R2 )
- Windows 10 - OK
- Windows 2012 Essentials OK
Panie - to goły system , a gdzie reszta danych , użytkowników ?
 
Co do szybkości działania - powiem że wszystko zależy co się po za tym odpali na QNAP-ie i jak "ciężki" system próbuje się odpalić ( jakie usługi są zainstalowane ) - wymagania gołych 2008/12 nie różnią się specjalnie , ale w moim odczuciu dla pojedyńczej maszyny jest OK.
Reasumując instalacja sterowników virtio dla Windows:
- Home Server 2011 - BSOD ( Okrojony Windows 2008 R2 )
- Windows 10 - OK
- Windows 2012 Essentials OK
Panie - to goły system , a gdzie reszta danych , użytkowników ?
Widzę że się nie zrozumieliśmy , doskonale zdaję sobie sprawę że to system domowy i mówiąc wulgarnie @Mariusz nigdy ESX-em nie będzie. Ja mówię tylko o uruchamianiu testowej maszyny w celu np zobaczenia systemu , uruchomienia dodatkowej maszyny w domowym środowisku wirt w celu przeprowadzenia testów i to w dodatku przy założeniu że nie są uruchomione dodatkowo na NAS-ie inne usługi typu transkodowanie , deduplikacja , backup itp. a nie maszynie chodzącej 24h produkcyjnie. W tym celu sprawdzam różne systemy. Teoretycznie to da się nawet 2 maszyny naraz uruchomić ale to już naprawdę tylko teoretycznie.