2 Qnapy, RAID 0 i Remote Replication - czy to zadziała?

moli

Passing Basics
Beginner
13 Wrzesień 2008
27
0
1
Poznań
QNAP
TS-109/209
Ethernet
100 Mbps
Zastanawiam się nad przesiadką z Qnapa TS-109 II na wersję TS-259 pro.
Przesiadka podyktowana nie tylko wyższą wydajnością tego drugiego modelu, ale też przykrością która mnie spotkała jakiś czas temu na jednodyskowym TS-109, kiedy to padł mi serwerowy dysk Seagate ES.2 i wszystkie dane udały się do binarnego raju.
Z jednej strony sam model 259 pracujący w trybie RAID 1 daje pewne poczucie bezpieczeństwa jeśli chodzi o awaryjność dysków, natomiast rozwiązanie to nie zabezpiecza nas na wypadek awarii samego urządzenia. Zastanawiam się nad poniższym rozwiązaniem:

aimg189.imageshack.us_img189_1707_qnapbkp.jpg


- TS-259 pełni rolę głównego archiwum danych (plus dodatkowe usługi - WWW, ftp, download station itp)
- TS-109 pełni rolę backupu dla danych z TS-259
- dwa fizyczne dyski na TS-259 są widoczne jako 1 dysk logiczny (RAID 0) o pojemności 1 fizycznego dysku backupowego na TS-109

Czy ktoś z szanownych forumowiczów mógłby mi odpowiedzieć na poniższe pytania:
1. czy to w ogóle ma szanse zadziałać? Tj. czy będę mógł zdefiniować automatyczny backup z TS-259 na TS-109 z użyciem Remote Replication?
2. czy użycie RAID 0 na TS-259 będzie miało jakiś odczuwalny wpływ na wydajność systemu? Proszę zauważyć, że skrętka kategorii 6 łączy bezpośrednio ze sobą tylko Qnapy.
3. czy dwa interfejsy sieciowe na TS-259 są zupełnie odseparowane? Tj. czy łącząc się z komputera będącego w podsieci 192.168.1.* będę mógł w jakiś sposób zarządzać TS-109?
4. czy można podłączyć dwa Qnapy do jednego UPSa APC (w sensie komunikacyjnym - tj. informacja o statusie UPSa dostarczana przez USB do dwóch Qnapów poprzez USB HUB do którego podłączony jest UPS)?

z góry dzięki za odpowiedź
Moli
 
Gdyby zepsul sie QNAP, wystarcyz przelozyc dyski do innego QNAP'a i wszystko bedzie dzialac. Wiec nie wiem w czym widzisz problem.

Odpowiedzi
1) Replikacja - dziala
2) Nie
3) Moga byc odseperowane. Ale raczej 109'tke wpinalbym w ta sama siec - bez kombinowania a bedzie dzialac stabilniej ;)
4) Raczej nie