Pomoc Advanced Permission i Windows ACL

punx

Nowy użytkownik
Noobie
4 Maj 2012
5
0
1
Witam,

mam problem z uprawnieniami do podfolderów na NAS'ie TS-439 Pro II+, wersja softu 4.1. Mianowicie kiedy tworze sobie udział z podfolderami np.

TEST/podfolder1/podfolder2/

i nadaję uprawnienia do podfolder2 dla użytkownika domenowego ale uprawnienia do udziału TEST i podfolder2 nie są dla tego użytkownika nadane to nie ma on dostępu do podfolder2

gdy nadam uprawnienia dla użytkownika do udziału TEST (tylko odczyt) i spropagują sie one do podfolderów, następnie do podfolder2 nadam uprawnienia pełne to nadal użytkownik nie może nic zapisać w podfolder2

Czy to jest poprawna sytuacja ?
 
Ok to pociągnę dalej temat.

Użytkownik jest w grupie 'Użytkownicy domeny", grupa ma nadane uprawnienia "Odczyt i wykonanie", "Wyświetlanie zawartości katalogu" oraz "Odczyt" dla udziału TEST oraz podfolder1 i podfolder2, Uzytkownik ma uprawnienia "Pełna kontrola" do podfolder2, czyli także zapis i tworzenie a mimo to przy próbie zapisu z poziomu Windowsa w podfolder2 dostaje komunikat:

"Musisz mieć uprawnienia do wykonania tej operacji."

Co robię nie tak z uprawnieniami na NAS'ie (Linux) nadawanymi z poziomu NAS'a na udział TEST i z poziomu Windows explorera dla podfolderów ?Dziś jeszcze ciekawsze rzeczy wyprawia NAS. Wyłączyłem ACL, każda próba dodania uprawnień z poziomu NAS'a kończy się komunikatem w Event Notification:

"Warning [Advanced Folder Permission] ACL user/group not found: NAZWA"

A w okienku interfejsu NAS'a w przydzielaniu uprawnień Admin dostaje deny !!! Na szczęście po zamknięciu okna i ponownym otwarciu Admin ma nadal prawa R/W.

W uprawnieniach katalogów zamiast nazw użytkowników mam numerki (uid'y ?) np. 3001, 3004 itd.

Czy jeśli zrobię przywracanie ustawień fabrycznych NAS'a to mogę stracić jakieś dane lub dostęp do do danych ? Np. Admin nie będzie miał dostępu do danych ?
 
i nadaję uprawnienia do podfolder2 dla użytkownika domenowego ale uprawnienia do udziału TEST i podfolder2 nie są dla tego użytkownika nadane to nie ma on dostępu do podfolder2

chymmmm czy czasem nie ma błędu w tekście?
Czy jeśli zrobię przywracanie ustawień fabrycznych NAS'a to mogę stracić jakieś dane lub dostęp do do danych ?

TAK

"Aby przywrócić ustawienia fabryczne, kliknij Reset.
UWAGA: Gdy na tej stronie wciśniesz [Resetuj] to wszystkie dane, konta użytkowników, udziały sieciowe i ustawienia systemu zostaną skasowane i przywrócone do ustawień domyślnych. Upewnij się, że masz zrobioną kopię zapasową wszystkich ważnych danych i ustwień systemu zanim uruchomisz tą operację."
 
Miało być:
"... i nadaję uprawnienia do podfolder2 dla użytkownika domenowego ale uprawnienia do udziału TEST i podfolder1 nie są dla tego użytkownika nadane to nie ma on dostępu do podfolder2 ..."Czy to w ogóle normalna sytuacja że każdorazowe "ponowne wpięcie do domeny" NAS'a powoduje utratę wcześniej nadanych uprawnień dla użytkowników i grup domenowych ?Nie wiem czy to dobry trop ale chyba zmiana kontrolerów z Windows Serwer 2008R2 Standard PL na Windows Server 2012R2 Standard ENG spowodowała takie cyrki, może QNAP nie wspiera poprawnie AD działających na Windows Server 2012R2 ?