Pomoc Automatyczne montowankie udziałów wolumenu innego niż systemowy dla folderów /homes

Siona

Bufor
Q Associate
3 Styczeń 2014
99
10
18
Kraina Podziemnej Pomarańczy
QNAP
TVS-x71
Ethernet
1 GbE
Aktualnie mam postawiony system na dysku SSD 256GB - co automatycznie implikuje pewne ograniczenia powierzchni dla folderów systemowych, które sa umieszczone na wolumenie systemowym. SSD przeznaczony jest na system i działające VM. Jako drugi wolumen mam RAID5 6TB na którym przechowuję dane. Na drugim wolumenie utworzyłem folder /users, w którym stworzyłem foldery użytkowników. Chciałbym, żeby folder /users podmontowywał się automatycznie jako /wolumen1/homes - tylko nie wiem jak tego dokonać...
 
Na tym drugim vol utwórz z konsoli folder /homes i przekopiuj do nich zawartość userów z vol1. Wyedytuj w /etc/smb.conf sekcję [homes] podstawiając za vol1 swój właściwy. Reboot i masz tam gdzie chciałeś. Jeśli używasz snapshotów to również im podmień.
Kod:
[homes]
comment = System default share
path = /share/CACHEDEV1_DATA/homes <----------- !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
browsable = yes
oplocks = yes
ftp write only = no
recycle bin = yes
recycle bin administrators only = no
qbox = no
public = yes
invalid users =
read list =
write list = "admin"
valid users = "root","admin"
inherit permissions = yes
shadow:snapdir = /share/CACHEDEV1_DATA/_.share/homes/.snapshot <------------ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
shadow:basedir = /share/CACHEDEV1_DATA/homes <---------------- !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
shadow:sort = desc
shadow:format = @GMT-%Y.%m.%d-%H:%M:%S
smb encrypt = disabled
mangled names = yes


Natomiast jeśli chcesz montować to pozostaje opcja bind i dodanie do autostartu. @Silas Mariusz przekonuje, że wiążą się z tym pewne komplikacje dlatego edycja lokalizacji smb.conf powinna ci załatwić sprawę zarówno sieciowo jak i w samym QTS.
 
Myślę ze @mariuszsal ma racje jednak, nie jestem pewien czy jego metoda 100% zadziala. Troche mnie nurtuje czy w QNAPie ta modyfikacja konfigu będzie permanentna czy nie. Jeśli nie to mam pewien pomysl. I @mariuszsal wspominający ze cos będzie nie tak ma racje, ponieważ sztywne mounty blokują działania sprawdzania systemu oraz recovery raida.
 
To nie kwestia QNAPa a develepoerow, którzy nie chcą czytać jak getcfg pobrać udziały seciowe. Z drugiej jednak strony od tego jest RAID dla którego QNAP został stworzony podpowiada aby to był wolumin podstawowy - i tak to identyfikują podstawowi uderzy i developerzy to zjawisko, w którym nie ma scenariusza na inny wolumin/udział bo niepotrzeny --- co w mojej opnii jest bledne.
Jednak ja sam robiąc rtorrenta i uniemozliwiajac użytkownikom zmianę domyslnego udzialu sieciowego do pobierania plików zrobiłem to zupełnie celowo, tak aby utylizowac maksymalnie tylko ten pierwszy najbardziej używany wolumin.
 
Ja np. nienawidzę folderów użytkowników. To tak jak trzymanie wszystkich danych w folderach na pulpicie. Rozumiem dokumenty, ale ludzie trzymają w folderach użytkowników filmy i muzykę i bóg wie jeszcze co, bo ciężko jest zrobić sobie skrót, czy zamapować udziały ;-)
Sorrki, taki trochę offtop, ale wróciłem z urlopu i już mnie zaczyna wszystko wkurzać :D