Błagam - pomóżcie.... QNAP wywalił mi dane z dysku??

penta

Nowy użytkownik
Noobie
10 Grudzień 2008
3
0
1
Witam

Model QNAP 639. Ot w celu testow wpakowalem do QNAPa 2 dyski (1 TB) Seagate'a na ktorych byly dane. Wiedzialem ze nie wolno sie tykac RAID'a, formatowania, inicjowania dyskow itd... NIC NIE ZROBILEM.
Przy setup'ie wybralem opcje (nie pamietam dokladnie) no disk configuration.

Menu SATA Drives pokazywal oba dyski, jako niesformatowane i niezamontowane. Podkreslam po raz kolejny - nie wykonalem zadnej operacji na QNAPie ktora mialaby wplyw na dane na dysku.
Wyciagnalem dysk z NASa i podpialem do komputera z powrotem .... i system widzi teraz dysk jako Ext3, nie moge sie do niego dostac (co spod XP dziwne nie jest) i wyglada jakby na nim nie bylo zadnych danych....


Blagam pomozcie - czy juz mam pozamiatane ? 2 TB danych poszly sie ..... ???
 
Nie wgrywalem Firmware'u. Wsadzilem dyski w sumie tylko po to zeby dostac sie do panelu QNAPa zeby poprostu zobaczyc co tam jest.
Jezeli przez konfiguracje rozumiesz przejscie przez process Setupu za pierwszym razem odpowiedz brzmi tak - jednak przy kroku konfiguracji dyskow wybralem opcje nie tworzenia nowej konfiguracji dyskow.
Zaowocowalo to tym ze moglem dostac juz sie do funkcji QNAPa (ktorych i tak nie ruszalem, zwyczajne przegladanie) a 2 dyski SATA byly widziane w SATA Drives jako unmounted i wlasciwie byla tylko mozliwosc ich zformatowania (czego rowniez nie robilem).

Stad tak ogromne moje zdziwienie... prawde mowiac zaczynam watpic ze cos sie z tym uda zrobic.
 
testdisk - tzn jest szansa że o ile nic na dyskach nie robiłeś da radę przywrócić układ partycji

poszukaj przez google - gdzieś widziałem tutorial z printscreenami krok po kroku jak przywrócić partycję

c.

[edit]
nie umiem teraz znaleźć po polsku - może w domu będę gdzieś miał

na razie musisz się posiłkować dokumentacją ze strony projektu testdisk
 
  • Lubię to
Reakcje: Silas Mariusz