Pomoc Backup całego serwera NAS (TS-453 Pro z QTS 4.2.2) oraz migracja na pule z Migawkami

Status
Brak możliwości dodawania odpowiedzi.

mrjurek

Passing Basics
Beginner
2 Czerwiec 2015
23
5
3
Mielec
QNAP
TS-x53
Ethernet
1 GbE
Witam
Administruje od dłuższego czasu Serwerem NAS Qnap. Wcześniej 2 zatokowym, a po migracji na nowszy, 4 zatokowym.

Wersja oprogramowania Firmware: QTS 4.2.2
Model serwera: QNAP TS-453 Pro

Mam mały problem, a nawet dwa.

Jako, że obecnie wykorzystuje 2 x Dyski po 4TB w RAID1 w starszym typie, który nie obsługuje migawek, chciałbym zmigrować na nowszy typ obsługujący migawki (Pool itd.). Z tego co wiem, nie da się tego zrobić w postaci konwersji gdyż wcześniejsze wolumeny były tworzone w poprzednich wersjach Firmware (post: Rozwiązany - TS-451 z QTS 4.2 Migawki i mały problem )
Dodatkowo brakuje mi przestrzeni i chciałbym dołożyć jeden Dysk 4TB i spiąć je w RAID5 (dysponowałbym łącznie 8TB danych przy wykorzystanych 3 z 4 zatok, dzięki czemu miałbym w przyszłości możliwość dołożenia Dysku lub wykorzystać tą zatokę jako awaryjny dysk).
Jestem już świadom, że muszę skonfigurować cały QNAP na 3 x dyskach sformatowanych, założyć pule i obsługę migawek. Niestety nie doczytałem się jak to zrobić najlepiej. Proszę o jakąś instrukcję.

Druga sprawa, to jak wykonać backup najlepiej całego wolumenu z danymi obecnego serwera łącznie z ustawieniami.

Po głowie chodzi mi takie rozwiązanie:
Backup ustawień:
1. Panel Sterowania / Kopia Zapasowa / Odzyskiwanie i zrobić Kopie Zapasową (niestety piszę, że jest to kopia wszystkich ustawień włącznie z kontami użytkowników, nazwą serwera, ustawieniami sieciowymi itp. No właśnie to itp nie wiele mi mówi. A co z udziałami sieciowymi?
2. Na wszelki wypadek wejść na Panel Sterowania / Ustawienia Uprawnień / Użytkownicy / zaznaczyć wszystkich i Eksport użytkowników.
Backup danych (tak naprawdę archiwizacja, a nie backup):
3. Hybrid Backup Sync - Beta (gdyż w QNAP-ie w tym firmware nie ma alternatywy, a chmura nie wchodzi w rachubę) / Zewnętrzna kopia zapasowa (gdyż nie dysponuje innym NAS) i zrobienie harmonogramu kopiowania folderów na Dysk zewnętrzny. Tutaj mały problem gdyż po zaznaczeniu iluś tam folderów/udziałów, nie przyjmuje nowych i muszę podzielić na aż 3 harmonogramy, a każdy z nich ma foldery od np. 1: a-g, 2: h-m, 3: n-z).
Pytanie tylko, czy tak wykonana archiwizacja mi wystarczy? Czy po skonfigurowaniu QNAPa od początku, przywrócenie konfiguracji z backupu (czy przywraca także schemat katalogów na nowym volumenie?) oraz ponownym przekopiowaniu danych na nowy Volumen, będę miał wszystkie dane i ustawienia jak przed migracją?

Moje pytania/prośby:
- jak wykonać pule i volumeny aby obsługiwały migawki
- jak wykonać najlepiej backup całego volumenu z danymi oraz z ustawieniami

Zaznaczam tylko, że dane na obecnym Volumenie są danymi firmowymi i nie mogę sobie pozwolić na utratę ani na przestoje w pracy serwera. Prace planuje wykonać od piątku po południu do niedzieli włącznie aby na poniedziałek mieć gotowy serwer.

Z góry dziękuję i pozdrawiam. Zachęcam wszystkich zainteresowanych o branie czynnego udziału :)
Marcin
 
najlepiej byłoby zrobić kopie ustawień NAS z poziomu przeglądarki, wyłączyć NAS, wsadzić 3 nowe dyski, zrobić quick config RAID5 i przywrócić ustawienia NAS z kopi ustawień, po czym radośnie kopiować dane na dyski docelowe za pomocą adaptera USB (RAID1 na obu HDD w końcu to samo), sprawdzić czy mamy zgodność danych.

Teraz jak chcemy odzyskać "nasze dyski" , to robimy migrację (wymianie) dysków w miejscu , za pomocą panelu QTS (stare HDD trzeba na nowo zainicjować na komputerze/laptopie).

Oklaski i piwo zawsze miło widziane :D
 
Dziękuję za szybką odpowiedź ale nie całkiem rozumiem.
Mam 2 dyski 4 TB w NASie (nazwijmy je jako stare). Zakupiłem tylko 2 dyski 4TB (nowe), jeden aby dołożyć i jeden na archiwizację danych.

Załóżmy, że zrobię kopię ustawień (ale jak, tak: Panel Sterowania / Kopia Zapasowa / Odzyskiwanie i zrobić Kopie Zapasową (niestety piszę, że jest to kopia wszystkich ustawień włącznie z kontami użytkowników, nazwą serwera, ustawieniami sieciowymi itp. No właśnie to itp nie wiele mi mówi. A co z udziałami sieciowymi?))?
Załóżmy, że wyłączę NASa. Jeden dysk stary poświęcę na nowy Volumen (sformatuję go wcześniej by nie chciał przeprowadzać migracji).
Drugi stary odłożę na półkę. Włożę dwa dodatkowe nowe dyski, skonfiguruję od początku NASa zakłądając Pool i volumen obsługujący migawki (tutaj brakuje mi instrukcji) i przewrócę ustawienia z backupu.
Nie ryzykowałbym i nie wkładał starego dysku do zatoki gdyż na forum doczytałem, że NAS zaciągnął konfigurację z starego dysku.
Mógłbym go podłączyć przez USB, i co? Kopiować całą strukturę folderów i przerzucać dane z dysku USB na Nowy Volumen?

A jak najłatwiej sprawdzić zgodność danych? Sprawdzać po rozmiarze katalogów czy co? Danych jest ponad 3TB.

Pozdrawiam
 
Mam stary format, który nie obsługuje migawek. Migracja do Raid5 ok, ale nadal nie obsługiwałby funkcji migawek.
Musze z tego co poczytałem (link w pierwszym poście) założyć od początku Pool i Volumen (wg. Nowych wytycznych w firmware 4.2).
 
a czy jesteś zdecydowany na migawki, kiedyś sam je miałem i zrezygnowałem ( i robiłem dokładnie na odwrót to co Ty teraz planujesz)
Podobno tracisz na szybkości, tracisz miejsce itd. Sporo ludzi je odradza.
 
Też zrezygnowałem z migawek, bo miejsce mi wsysało nie wiadomo gdzie i po co. Mam wolumin statyczny prosty i to wszystko co mi trza do szczęścia. A zabezpieczenie przed crypto coś tam mam proste: Mam tymczasowy udział sieciowy do zapisu, który wykorzystuję jako miejsce wrzucania danych z sieci na NAS. Mam też drugi udział sieciowy archiwalny tylko do odczytu, wyłącznie admin na NAS może tam dłubać. Z poziomu QTS przenoszę dane z udziału tymczasowego do udziału archiwalnego i wszelkie szyfratory mogą mnie cmoknąć.
 
Niestety niezależne ode mnie. Taki wymysł zleceniodawcy (ładnie napisane :) ). Ot takie wymogi bezpieczeństwa, dodatkowa ochrona/archiwizacja przed wirusami, które szyfrują dane. Możliwość szybkiego przywrócenia itd.

Całkiem możliwe, że za rok będę robił to na opak :).

Teraz chce się doradzić jak to wykonać bez wpadki i dubletów bo to stracony mój czas, a zadanie niewykonane. Jeden weekend jedno podejście, samo kopiowanie danych to ok 1,5 dnia. To już potestowałem i niestety ta funkcja w nowej apce Qnapa mi nie odpowiada.
Wybaczcie konfiguracja jest mi znana, jednak migawki to swieżynka, zresztą ile razy się migruje.
A przy okazji muszę skasować hasło admina gdyż 3sek reset nie działa. To już testowałem wg procedurki wkladania dyskow na zywiol i wykonania paru komend.
 
(...)Ot takie wymogi bezpieczeństwa, dodatkowa ochrona/archiwizacja przed wirusami, które szyfrują dane. Możliwość szybkiego przywrócenia itd.(...)
Migawki tylko wp#$%lają miejsce. napisałem wyżej co ja robię i jest to moim zdaniem skuteczna metoda. No chyba że to jest dedykowane dla pracowników, to może faktycznie jest konieczne zabezpieczenie przed sabotażem. Jeśli są tylko sami swoi, to po cholerę tak kombinować.
 
Niestety dysk dla pracowników. Nad tymi nie zapanujesz. Pal licho katalog użytkownika jednak sa tu zbiorcze katalogi dla dzialow i tu jak ktoś zaszyfruje, to kaplica (nie musi celowo wystarczy, ze sciagnie taki delikwent jakiegoś syfa).

Na migawki ustawi się 20% Volumenu bo z tego co doczytałem na stronie Qnapa, można ustawiać.

My tu gadu gadu i oprócz tego, ze odradzacie (dzięki serdeczne za te informacje bo na własnej krwawicy sprawdzone), to nadal jestem w punkcie wyjścia lub wejścia jak kto woli.
Osobiście na dziś kończę, musze syna położyć do łóżka, dziadkowie i te sprawy, trzeba się przygotować.
Jeszcze raz dzięki i podzielcie się jak założyć te nieszczęsne migawki i jak najlepiej przeprowadzić backup i archiwizacje.
Ps. To to mnie jeszcze frapuje, jak z ta struktura katalogow, backup ustawień przywraca ja, czy trzeba skopiować z archiwizacji. A co w razie kopiowania, nie ma tam aszytych jakiś praw dostępu, które się rozsypia po takiej operacji kopiowania na żywca katalogow z głównego drzewa i katalogow domowych (bodajże homes)?

Pozdrawiam
 
Nie wiem czy dobrze to zrozumiałem, ale jeśli masz stary i nowy sprzęt, to po prostu zrób na nowym woluminy takie jak chcesz i przewal dane z jednego na drugi. Jak brakuje dysków to trza dokupić lub pożyczyć, bo ja bym nie ryzykował utraty danych.
 
  • Lubię to
Reakcje: 1 osoba
Witam

Nadal czekam na super sugestie.
Podzielę się moimi uwagami:
- tak, jestem pewien, że chcę migrować dyski z RAID1 na RAID5 (dołożenie dysku) z obsługą Migawek (Pool > grupy > Volumen) - tu nadal czekam na instrukcję jeśli ktoś posiada.
Proszę nie komentować i nie udzielać zbędnych komentarzy, a jeśli już to z faktami np. przyrost na migawkach można na sztywno określić na 5, 10 20% więc nie spodziewam się poza te progi przyrostu danych. No chyba, że ktoś zaobserwował jakiś bug. Jeśli, ktoś zaobserwował spadek wydajności czy posiada jakieś przykłady benchmarki itp. Ciężko tak wierzyć na gębę. Dodatkowo nie będę miał okazji tego sprawdzić na swojej maszynie gdyż po pierwsze, sam RAID5 jest nieznacznie szybszy od RAID1, dodatkowo będę agregował połączenie sieciowe w tzw. Trunk mode. Po tych czynnościach moje pomiary przed i po nie będą miarodajne.
- po zrobieniu backupu poprzez Panel Sterowania / Kopia Zapasowa / Odzyskiwanie i zrobić Kopie Zapasową i przywróceniu, przywraca także hasło admina z backupu. Szkoda gdyż po którejś aktualizacji QTS hasło admina mi nie przechodzi. Reset 3 sek czyli oficjalne stanowisko QNAP (do pierwszego sygnału) co prawda kasuje wszystko co napisane oprócz w moim przypadku hasła administratora. Taki bug. Muszę przeprowadzać całą procedurę opisaną na forum, wkładanie dysków na żywo + parę komend.
- po przywróceniu backupu zaobserwowałem, że pojawiła mi się struktura katalogów, widzę przez sieć lokalną ale występuje problem z File Station. Mieli, mieli i nie wyświetla mi danych (może powinienem zostawić to na pół dnia i zaskoczy). Co prawda nie przywracałem danych z archwizacji.

W związku z powyższym jeszcze raz pytam się jak najlepiej przeprowadzić backup i archiwizację danych aby przywrócić to na świeżo skonfigurowanym QNAPie już w RAID5 (z obsługa Migawek) z wszystkimi ustawieniami oprócz ustawień Dysków (bo nie chciałbym aby znowu przywróciło mi RAID1, a tego niestety nie jestem pewien na 100%, proszę podzielcie się) oraz z struktura katalogów i danymi w nich zawartymi.

Jako, że backup wykonuję przez Panel Sterowania, a archiwizuję dane na dysk zewnętrzny w harmonogramie w nieszczęsnej oficjalnej aplikacji Hybrid Backup Sync (dzieląc tą czynność aż na 3 harmonogramy gdyż po iluś tam załączonych katalogach nie przyjmuje nowych, dodatkowo muszę odzwierciedlać główną strukturę katalogów - korzeń główny - na zewnętrznym dysku aby nie wpakował plików i podkatalogów luzem) proszę o jakiś bardziej ludzki sposób na przeniesienie danych.
Chcę jeszcze przetestować takie rozwiązanie: dołożę czysty dysk do 4 zatoki. Zainicjuję i wtedy poprzez Hybrid Backup Sync zrobię kopię lokalną. Niestety puki tego nie zrobię, nie przekonam się czy też będzie występował ten sam problem z dzieleniem na parę harmonogramów (mam 50 katalogów w głównym drzewie) oraz odzwierciedlaniem struktury katalogów na tym dysku.

Brakuje mi narzędzia lub procedury jak przeprowadzić kompleksowy backup ustawień z backupem (nie, nie archiwizacją lecz backupem) danych, który zawiera stukturę katalogów, prawa do nich i zawartość.

Jeszcze raz proszę o pomoc.
Na stronie QNAPa jest stara instrukcja, która dotyczy niewspieranej już aplikacji (Backup & Recovery) w nowym QTS 4.2

Pozdrawiam
 
Ok, a czy za pomocą RSYNC mogę wykonać kopię na dysk zewnętrzny USB? Nie widzę takiej opcji.
tak - rsync -avh --progress /skad/ /dysk/usb oczywiscie w SSH
ja osobiście bym sformatował dysk na jakiś system pliku typu ext4 i do rsync-a dodal --numeric-ids, dzięki temu uprawnienia bedą zapisane źródłowe ze tak powiem a nie jusera jaki wykonuje rsync
W zasadzie od nie dawna używam Borg Documentation — Borg - Deduplicating Archiver 1.0.9 documentation - super się sprawdza, kopia codziennie.
Kod:
wget --no-check-certificate https://github.com/borgbackup/borg/releases/download/1.0.3/borg-linux64 -O borg
 
Status
Brak możliwości dodawania odpowiedzi.

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. eksport użytkowników
  2. przeniesienie dysków
  3. eksport uprawnień
  4. migracja ustawień