Przy piwie Ciekawe prędkości w speedtest.net

badziewiak

Enterprise Admin...
Q's Architect
3 Marzec 2015
778
165
43
49
Gliwice
QNAP
TVS-871
Ethernet
1 GbE
Witam

Poniżej moja sieć domowa. Na potrzeby tego posta została maksymalnie uproszczona.
Siec_domowa_openvpn.gif



Domyślny interfejs sieciowy NAS dla połączenia z internetem to port połączony z Tp-link. Dlaczego tak? Dlatego, że na linksys mam wykorzystany port 443 do openvpn (tcp), bo inaczej nie jestem w stanie obejść zabezpieczeń biurowych. Jeśli chcę mieć nieskrępowany dostęp do wszystkich usług NAS na zewnątrz, musiałem postawić drugi router z zewnętrznym publicznym IP.
Na NAS jest uruchomiony serwer proxy, który jak wcześniej napisałem, łączy się przez tp-linka.
Z biura łączę się przez linksys za pośrednictwem openvpn. Bardzo mocny jest, ma procesor 2-rdzeniowy 1,8GHz (Marwell), 512MB RAM DDR3, 256MB flash. Taki w sam raz na openvpn.
Przeglądarka w biurze ma ustawiony proxy na NAS. Oznacza to, że połączenie biegnie jak na poniższym obrazku:
Siec_domowa_openvpn_uproszczone.gif


Istotna informacja: Mam internet domowy 150/15Mb.

Dlaczego o tym wszystkim piszę? Dlatego, że zaciekawiły mnie wyniki speedtest.net osiągane w biurze, które są inne niż u mnie w domu. Speedtest podaje mi IP routera podłaczonego do NAS - tp-linka domowego, nie z biura (sprawdziłem).
awww.speedtest.net_result_5923145586.png
W domu mam trochę powyżej 140/13Mb.

Co o tym myślicie?
 
To jest dziwne, bo sprawdzałem na iftop (NAS):
Kod:
iftop -i eth0
iftop -i eth1
i prędkości były rzędu pojedynczych kb. Na PC biurowym mam kartę sieciową 100Mb i ona była wykorzystana w 99%. Ale ten ruch przecież musiał iść przez mój openvpn!
 
Nie nadążam: Ruch internetowy przez openvpn powinien iść przez obydwa porty NAS, a w najgorszym wypadku przez jeden, jeśli jest cache-owany. Na żadnym z portów nie odnotowałem ruchu większego niż kilkadziesiąt kilobitów. Czego zatem nie zauważyłem?
 
I tu jest pies pogrzebany, bo ten soft od linksys jest okrojony do bólu. Nie ma żadnego wskaźnika prędkości łącza ani nawet wykorzystania procka i RAMu. Nie ma nawet dostępu do terminala, bo to nie jest sprzęt profesjonalny. Jedynie co mogę zrobić, to zainstalować coś na WRT, ale jak działa, to nie ruszam.
Ale jedna rzecz mi nie pasi: Jeśli mam przekierowany proxy na NAS, to nie ma wuja we wsi, ruch MUSI iść przez pierwszy port NAS.
 
Pomiar odbywa się pomiędzy kompem w biurze a węzłem. To że jesteś na VPN w domu nie ma nic do rzeczy. Komunikacja musi odbywać się nadal za pośrednictwem internetu i ruch musi być jakoś trasowany a speedtest mierzy prędkość na trasie komp w biurze - węzeł.
 
Pomiar odbywa się pomiędzy kompem w biurze a węzłem. To że jesteś na VPN w domu nie ma nic do rzeczy. Komunikacja musi odbywać się nadal za pośrednictwem internetu i ruch musi być jakoś trasowany a speedtest mierzy prędkość na trasie komp w biurze - węzeł.
A proxy w przeglądarce???
Mało tego, mam podany IP mojego domowego routera! I to tego, który wisi na bramie domyślnej NAS.
 
Ok, to jak wytłumaczysz następujący fakt?
Przez kilka dni miałem router Asus RT68U. Tam jest pokazane użycie CPU, RAM itp. Podczas identycznego pomiaru osiągałem między 60 a 70Mb i procek był używany w 70% (jeden rdzeń). Pomiar powtarzałem kilkakrotnie z podobnym wynikiem.
 
Nie widzę związku. Nie powiedziałem, że proxy nie działa jakoś musi odbywać się komunikacja aplikacji i prezentacja danych na monitorze przy tak zestawionym łączu. Pomiar prędkości odbywa się nie na tym poziomie OSI i jest pomiędzy punktem a punktem. Transfer może zależeć o 1000 czynników. Co do szczegółów możemy pogadać wieczorem bo niestety muszę teraz uciekać.
 
Czyli co? Jedyna możliwość pomiaru to wziąć router na dwa baty i przepuścić przez iperf (jperf). To powinno dać rzetelną odpowiedź.
Zrobiłem iperf (jperf). Na wirtualnej maszynie na qnap jest serwer, w pracy klient. Wyniki są jak poniżej:
jperf_biuro_dom.png

Póżniej zrobię test z domu. Ustawię inną podsieć na WAN routera i podłączę PC domowy do WAN routera. Na PC będzie klient openvpn.