Pomoc Jak wprowadzić dysk zewnętrzny na USB w stan uśpienia ?

GEORobson

Passing Basics
Beginner
27 Luty 2009
13
1
3
QNAP
TS-x69L
Ethernet
1 GbE
Do Qnapa mam podłączony zewnętrzny dysk po USB.
Dysk ten (SATA) znajduje się w kieszeni z wyściem USB 2.0.
Kieszeń ma taki mały bajer ustawiony fabrycznie, jak zostanie odłączony kabel USB to dysk automatycznie zostaje wprowadzony w stan uśpienia.
I faktycznie jak wyłącze Qnapa to momentalnie dysk zewnętrzny "idzie spać" :)

Jest sposób aby np. po zsynchronizowaniu Qnapa z tym dyskiem, wprowadzać dysk zewnętrzny automatycznie w tryb uśpienia ale bez wyłączania Qnapa?
Macie jakieś pomysły ?
 
Hej,

sprawdź czy z panelu administracyjnego www po odłączeniu dysku usb (eject) zadziała funkcja usypiająca zewnętrznego twardziela

jeśli zadziała to musisz napisać mały skrypt (konsola) który po zakończeniu synchronizacji wykona umount /dev/XXx i załatwi sprawę z usypianiem
(umount - znaczy się odmontowanie dysku na usb - na moim qnapie jest to /dev/sdi )

jeśli nie zadziała to możesz pobawić się (konsola) poleceniem hdparm - ale nie wiem czy da radę na usb

pozdrawiam , c.
 
Ja się podłączę może do tematu. Moją obudowę zewnętrzną podłączyłem przy pomocy esata. Mój dysk montuje się jako hdf.

Próbowałem:
Bash:
hdparm -S 1 /dev/sdf
- czyli spindown po 5 sek, nie działa

hdparm -Y /dev/sdf - otrzymuje komunikat:
issuing sleep command
dysk nie chce iść spać :-(

Co mu zrobić? ;)
 
Sam nie chce, kręci się już 2 miesiące ;)
Podłączyłem go teraz przez e-sata, bo chyba szybsze i wydaje mi się więcej opcji niż po USB. Ale nadal nie chce...

PS. to jest WD czerwony, specjalny do NAS, zapakowany w obudowę ICYBOX ;)
 
Ja myślę, że to by mogło zadziałać i u mnie! ;-)
Na przyszłość może też sobie tak zrobię.
System na jakimś małym dysku SSD 16GB, później jeden RAID1 jakiś 3TB mi na razie starszą i ostatnia kieszeń na backup.
Póki co trochę szkodowałem, kupiłem tylko 2 dyski 1TB, 2 miałem, i zrobiłem sobie RAID5 3TB i dokupiłem zewnetyrzny 3TB na backup w kieszeni:)
 
Ja mam tak wpięty jeden dysk do czwartej kieszeni. Nie mam na nim żadnych udziałów sieciowych itp. I skrypt w cronie, który mi go odpala, wykonuje sync i zamyka :)
Może podzielisz się tym skryptem? :) Podobnie jak @whitemax też mam dysk zewnętrzny podpięty pod USB. Mój dysk ma akurat wewnętrzny mechanizm usypiania, ale niestety zdarza się, że wzbudza się w ciągu dnia (backupy w nocy), np. przy każdym logowaniu do systemu.
Dlatego przydałby mi się taki skrypcior, który uśpił (lub odmontował) by mi ten dysk, a wzbudził (lub zamontował) na czas backupu.
 
Yyyy... To zależy jak chcecie robić kopie zapasowe. Czy archiwum czy przyrostową synchronizację.
Mój skrypt jest dość manualny, wykonuje kopie poszczególnych katalogów a później je zipuje i nadaje procesom zip prioryter -20 poleceniem renice -20 $_pid
Następnie wysyła mi maila o tym, że dana kopia została wykonana. Myślę, że powinniście utworzyć zapytanie na forum w dziale Oh'Linux? Software hacking a każdy podzieli się swoimi własnymi pomysłami :)
 

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. kopia przyrostowa