Pomoc Jak wymienić dysk w JBOD

kermitb

Nowy użytkownik
Noobie
13 Sierpień 2014
9
4
3
50
QNAP
null
Ethernet
1 GbE
Witam,
Zanim wezmę się za działanie, chciałbym zapytać Was o poradę, aby uniknąć niepotrzebnych kłopotów. Zagadnienie wygląda następująco:

Posiadam serwer TS-451+ w którym oprócz głównego magazynu danych (dwa dyski w RAID 1), są również zainstalowane dwa dyski połączone w JOBD. W przestrzeni tworzonej przez JOBD utworzone sa woluminy służące do przechowywania tymczasowych kopii danych wykonywanych cyklicznie za pomocą mechanizmów replikacji. Do woluminów tych mają również nadane uprawnienia wybrani użytkownicy.

Ze względu na niewystarczającą ilość miejsca, zamierzam wymienić jeden z dysków składających się na na JBOD. Moje pytanie brzmi - jak to zrobić bez usuwania woluminów, grupy raid JBOD i tworzenia na nowo całej konfiguracji. Tak jak pisałem wcześniej, dane przechowywane na tych dyskach mają charakter tymczasowy, więc nie zależy mi na nich. Chciałbym po prostu uniknąć zabawy związanej z ponownym tworzeniem JBOD, tworzeniem woluminów, nadawaniem uprawnień, konfigurowaniem replikacji itp.

Pozdrawiam
Mariusz B.

Wersja oprogramowania Firmware: ???
Model serwera: QNAP TS-451+
 
Skoro to tylko JBOD - to wyjmujesz stary wkładasz nowy, a dane sobie kopiujesz.
oczywiście trzeba odtworzyć sobie strukturę tego wymienianego dysku, łącznie z prawami dostępu.

Tego właśnie chciałem uniknąć. Skoro jednak to jedyna metoda to nie mam wyjścia. Zastanawiam się tylko jakiej reakcji serwera mam się spodziewać po usunięciu jednego z dysków.
1. Skoro woluminy są utworzone w grupie raid JBOD, to z racji jej natury nie są przypisane wprost do żadnego z dysków wchodzących w jej skład. Dobrze myślę?
2. Czy po usunięciu jednego z dysków należących do JBOD serwer zgłosi błąd tej grupy (domyślam się że tak)?
3. Czy woluminy utworzone w tej grupie (patrz pkt. 1) przestaną być widoczne?
4. Co zrobić w kolejnych krokach? Włożyć nowy dysk i rozszerzyć na niego grupę JBOD? Czy serwer w ogóle na to pozwoli i czy nie będzie oczekiwał włożenia "starego" dysku? I czy trzeba wykonać jakieś działania z dyskiem którego nie wymieniam?

Krótko mówiąc, jak wykonać taką operację, aby niczego nie sp...ć?


Pozdrawiam
Mariusz B.
 
Krótko mówiąc, jak wykonać taką operację, aby niczego nie sp...ć?
Nie używać JBOD ... pokarałeś się na samym początku ... oczekujesz wygody raid, bez jego efektów ubocznych, nie tędy droga.

2. Czy po usunięciu jednego z dysków należących do JBOD serwer zgłosi błąd tej grupy (domyślam się że tak)?
Tak.

3. Czy woluminy utworzone w tej grupie (patrz pkt. 1) przestaną być widoczne?
Jeśli są w jednej grupie, to jestem pewien że tak.
 
Krótko mówiąc, jak wykonać taką operację, aby niczego nie sp...ć?
Nie używać JBOD ... pokarałeś się na samym początku ... oczekujesz wygody raid, bez jego efektów ubocznych, nie tędy droga.

Tak, wiem że JBOD to nie RAID i nie oczekiwałem że mi go zastąpi. Mimo wszystko widzę jego zalety w niektórych zastosowaniach (przynajmniej w tej chwili, dopóki niczego jeszcze nie zepsułem). W każdym razie będę miał okazję poeksperymentować i być może zmienić zdanie.
Wyniki eksperymentów opiszę tutaj - dla potomności :).

Pozdrawiam
Mariusz B.