Jaki NAS do firmy z backupem przez USB 3.0 i kontrolą użytkowników?

vwrafi

Passing Basics
Beginner
3 Styczeń 2017
14
2
3
43
QNAP
null
Ethernet
1 GbE
Witam.

W firmie, gdzie pracuję, kończy się miejsce na serwerze ( serwer rack'owy z miejscem na 8 dysków ). Poprzedni informatyk namawiał szefostwo na zakup nowego serwera z miejscem na 16 dysków. Ja chcę iść w trochę inną stronę i zaoszczędzić dla firmy trochę pieniędzy poprzez kupno dysku sieciowego. Jednak mam parę wymagań odnośnie takiego dysku i nie za bardzo orientuję się, czy jakiś dysk spełni moje oczekiwania. A więc chciałbym, aby:

- obudowa NAS miała miejsce na dwa dyski twarde działające w RAID 1
- można było zamontować dyski NAS 4TB
- wykonywała się kopia zapasowa na zewnętrznym dysku podłączanym poprzez USB 3.0 codziennie o godzinie 19:00
- kopia wykonywała się z zachowaniem poprzednich plików, czyli na dysku jest plik Obraz.JPEG, ktoś go zmienił, i o godzinie 19:00 wykonuje się kopia tego nowego pliku ale z zachowaniem starego dopóki jest miejsce ( dysk zewnętrzny miałby 8TB, i fajnie jakby dało radę ustawić tak, że w momencie gdy te 8TB się zapełni to kasowane są starsze pliki z backupu )
- można było każdemu użytkownikowi założyć login, hasło oraz uprawnienia
- można było każdemu użytkownikowi dać ograniczenie w transferze danych, ale tak, żeby w momencie braku ruchu na dysku NAS miał maksymalną przepustowość i dopiero gdy zaloguje się większa liczna osób ta przepustowość dzieliła się solidarnie na wszystkich
- w razie usunięcia pliku, chciałbym mieć możliwość dojścia do tego, kto usunął lub zmodyfikował dany plik ( jaki użytkownik )
- dyski działały w sieci przewodowej 1GB
- NAS nie ma mieć dostępu do internetu oraz żadnych funkcji multimedialnych, pilotów czy serwerów pocztowych

Czy znajdę taki dysk? Najlepiej jak najprostszy model, bez zbędnych fajerwerków, ma to służyć jako magazyn danych, z którego mogą korzystać wszyscy w firmie.
 
TS-251(coś) + / A dla przykładu, a co do backupu prosty rsync można przyrostowo zrobić
 
TS-251A ma 4GB flash, a TS-251+ ma 512MB flash. Czy to ma znaczenie dla mnie, jeśli będę chciał tylko udostępniać foldery i pliki?
 
TS-251A ma 4GB flash, a TS-251+ ma 512MB flash. Czy to ma znaczenie dla mnie, jeśli będę chciał tylko udostępniać foldery i pliki?

Myślę że nie. Ja mam model + i sprawdza się. Bardzo dobre jako skladnica danych


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
 
OK. To jeszcze ostatnie pytanie odnośnie backupu przyrostowego. Zarządzanie tymi danymi na QNAP nie będzie moim głównym zajęciem w firmie, a jedynie dodatkowym. Czy dam radę w prosty sposób, poprzez przeglądarkę, ustawić i kontrolować wykonywanie backup'u z QNAP'a na dysk zewnętrzny w modelu TS-251A i TS-251+ ? Jako prosty rozumiem taki, w którym nie będę musiał pisać skryptów a jedynie wcisnąć w GUI parę przycisków.
 
A to już może niech jakiś kolega z forum się wypowie, ja wale wszystko skryptami
 
OK, więc na razie panu dziękuję za informacje. Będę czekał, aż odezwie się ktoś znający GUI od QNAP'a. W międzyczasie pomyślałem sobie, że może warto kupić jednak model na 4 dyski ( TS-451A, TS-451+ lub TS-453A ). Czy będzie możliwość zrobienia czegoś następującego? :

- zamontowanie na początek 2 dysków po 4TB w RAID 1
- robienie kopii zapasowej przyrostowej z tych dysków na zewnętrzny dysk 8TB USB 3.0
- dokupienie po roku następnych dysków 2x4TB i spięcie ich również w RAID 1 ale jako osobny wolumin ( bez wyłączania QNAP'a )
- robienie kopii zapasowej z tych dwóch nowych dysków na nowy dysk zewnętrzny 8TB podłączony również do USB 3.0
 
Tak powinna być taka możliwość, nie mam tylko samej pewnoeści co do wyłączenia QNAP-a ale cała pozostałość bez problemu
 
Czy dam radę w prosty sposób, poprzez przeglądarkę, ustawić i kontrolować wykonywanie backup'u z QNAP'a na dysk zewnętrzny w modelu TS-251A i TS-251+ ? Jako prosty rozumiem taki, w którym nie będę musiał pisać skryptów a jedynie wcisnąć w GUI parę przycisków.
Tak, jest HybridBackup Station który zastąpił mi parę skrytów, ładnie sobie w GUI poklikasz.
 
OK, więc raczej zdecyduję się na model TS-453A.

I jeszcze jedno pytanie. Początkowo myślałem, że QNAP to po prostu dysk sieciowy. Teraz, gdy czytam ich opisy i porównania na oficjalnej stronie, zauważyłem, że jest możliwość zainstalowania wirtualnej maszyny na nim. Hmmm, u nas w firmie na serwerze pracuje jedynie Symfonia z różnymi dodatkami ( baza PSQL ) i to w zasadzie wszystko. Serwer ma już 5 lat i w zasadzie można by go wymienić na coś nowszego. Poprzedni informatyk nalegał na kupno nowego serwera, ale tak myślę, czy to nie jest przerost formy nad treścią ( kupno nowego serwera tylko dla Symfonii ). Może dałoby się postawić serwer na wirtualnej maszynie na QNAP'ie z osobnym łączem internetowym właśnie do tego serwera i z osobnym łączem sieci LAN dla dysków z danymi? Myślę w takim wypadku nad rozwiązaniem 6 dyskowym ( 2 dyski po 500GB w RAID 1 na virtual server, 2 dyski po 4TB w RAID 1 na dane i w przyszłości następne 2 dyski po 4TB w RAID 1 na dane ). Tylko czy takie rozwiązanie zda egzamin?
 
Rozwiązanie ok, nawet kontener LXC może być, jest wersja pervasive dla systemu Linux, tylko pytanie jak z licencjami - dawno nie robiłem nic z pervasivem i symfonia i tylko na systemie Windows
 
Kiedyś było tak, że trzeba było wykupić licencję na PQSL i osobno na Symfonię, ale od jakiegoś czasu licencja na PSQL jest zawarta w Symfonii. Zapomniałem jeszcze jednego dodać. Na wirtualnym serwerze będzie Windows Serwer 2012 R2 Standard, a nie Linux. Czy to zadziała?
 
Zadziała, tylko trzeba tą licencje na wingroze kupic i licencje CAL dostępowe - pamiętaj iż 2012 nie ma w sobie żadnych cali
Chociaż boje się o wydajność to tylko Celeron jest.
Ja baze MSSQL cirka 3GB utrzymuje na 64gb ramu i 2 xeonach 6core a i tak czasem zamuli subiekt :D
 
U nas serwer jest z 1x Xeon E5506 ( 4 rdzenie ) i 4GB RAM i rzadko kiedy widziałem, żeby zajętość procesora wyskoczyła ponad 30%. Ale rzeczywiście, jeśli Celeron miałby być dzielony pomiędzy QNAP a VM, to może to działać kiepsko. Wystarczy, że zalogują się wszyscy użytkownicy, zaczną ściągać pliki, i cały system " zamuli ". Chyba jednak to nie będzie dobre rozwiązanie z takimi procesorami, dziękuję za nakierowanie mnie.

Jeśli miałbym to robić, to nie na 453, ale na którymś z 6 kieszeniowych QNAP'ów.
 
W zasadzie sam sobie odpowiedziałeś na pytanie Celeron vs Xeon
U mnie baza subiekta jest na tym :
14114530_10209088356459888_1001040509_o.jpg
 

Załączniki

  • 11733984_10206102910865614_402435214_o.jpg
    11733984_10206102910865614_402435214_o.jpg
    259,4 KB · Wyświetleń: 38
WOW, to jakaś większa firma. U nas 60 osób, z czego tylko 7 osób korzysta z Symfonii ( handlowcy i księgowość ). Mimo wszystko nie będę stawiał serwera na Celeronie współdzielonym z QNAP'em. Wybiorę TS-453A tylko jako dysk sieciowy. Na początek 2 dyski i za 2 lata następne 2. Dziękuję wszystkim za pomoc.
 
To teraz Cię zaskoczę. Na tym pracuje 6 osób :) sprzedaż i kadry. Przy czym wysoka dostępność i pracują na pulpitach zdalnych. Wszystko na wirtualnych maszynach
 
Nie wiedziałem, że aż taki dobry sprzęt jest potrzebny do obsługi Subiekta. We wcześniejszej firmie, mieliśmy bazy MSSQL ( w wersji Express, więc tylko 1 rdzeń i 1GB RAM ), z których na bieżąco z komputerów klienckich byli osbługiwani klienci z baz liczących po 20000 klientów z różnymi danymi ( baza relacyjna ) i chodziło to bardzo dobrze na zwykłych Windows'ach XP, 7 i 10 z od 2GB RAM wzwyż i z procesorami zależnymi od tego co klient sobie sam kupił ( najlepszy to był chyba Core i5 ). Do tego serwer łączył się poprzez API z bazą MySQL i odwrotnie. Ale fakt, wszystkie aplikacje były pisane przez nas bądź na nasze zlecenie w C#.

Wracając jeszcze do TS-453A. Czy gdy wykonam backup na zewnętrznym dysku po USB 3.0, to dostęp do danych będę miał tylko po przywróceniu backup'u na dysk źródłowy, czy też będę mógł na życzenie wyciągać różne wersje tego samego pliku? Np. jeden grafik zmienił/usunął plik, przychodzi szef i mówi, że chce mieć wcześniejszą wersję tego pliku lub w ogóle plik, którego nie ma już na dysku źródłowym. Da się tak zrobić? Czy można z poziomu przeglądarki plików podejrzeć zawartość tych backup'ów i odzyskać pojedyncze pliki zamiast całej zawartości?
 

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. pisać