Jaki Raid Polecacie do TS439Pro

Rubin

Passing Basics
Beginner
14 Luty 2009
15
0
1
60
karty-grafiki-nvidia.pl
Witam

No i pięknie, wszystko przeczytałem na temat Raid i czym więcej czytałem tym robiłem się głupszy.
Więc może zapytam tak krótko i poproszę o odpowiedz taką dla laika (jak dla chłopa ;))

Jak najlepiej skonfigurowac dyski HDD dla TS 439Pro ? szczególni gdy chodzi o bezp. danych
Jaki Raid włączyć 2 dyskom np. HDD SAMSUNG ASAP HD753LJ 750GB 32MB SATA-2
czy może lepsza opcja było by dla jakiegoś raidu 3 x takie HDD

PS:
Do jakiej najmniejszej ilości dysków można właczyć Raid5 (bo chyba on jest najbezpieczniejszy i ma najmniejsze zwolnienia)
 
Jeszcze mała dygresja ponieważ na QNAP RAID jest realizowany programowo więc RAID5 może znacznie podwyższyć użycie procesora w trakcie dużych zapisów na dysk. Trzeba by przetestować...

Pozdrawiam
 
jaroslawk napisał:
W swoim TS509 mam raid 6 i nie zauważyłem jakiś kol wiek problemów z wydajnością.
Zapraszam na viewtopic.php?f=21&t=315

Może w czasie normalnej pracy to nie widać ale dalej jest to softwareRaid :( Jak przyjdzie Ci przebudować macierz to da się odczuć. Sam mam mieszane uczucia do RAID5 na QNAP ale to wynika częściowo z tego, że muszę przeanalizować sobie zagadnienie dostępu do danych w przypadku np. (odpukać) padu QNAPA.
 
jarlath napisał:
Może w czasie normalnej pracy to nie widać ale dalej jest to softwareRaid :( Jak przyjdzie Ci przebudować macierz to da się odczuć. Sam mam mieszane uczucia do RAID5 na QNAP ale to wynika częściowo z tego, że muszę przeanalizować sobie zagadnienie dostępu do danych w przypadku np. (odpukać) padu QNAPA.

Faktycznie z tym masz rację. Kiedyś robiłem test odbudowy Raid 5, wyjąłem dysk a następnie włożyłem inny pusty. Z tego, co pamiętam dostęp do danych był bardzo ograniczony pod względem wydajnościowym a cała moc obliczeniowa była kierowana do odbudowa danych na wymienionym dysku.
(test wykonany na TS 509)
 
Tak jest praktycznie zawsze przy odbudowie raidu, spowolnienie wynika zarowno z obciarzenia systemu (obojetnie czy to qnap czy kontroler) ale i z samych dyskow.

Nawet na profesjolanych macierzach przy odbudowie raidu spada wydajnosc jednostki.



Pozdrawiam,