Pomoc Klawiatura usb nie działa w biosie

killjoy

Systems Admin...
Q's Expert
9 Lipiec 2015
389
68
28
QNAP
TS-x53
Ethernet
1 GbE
Witam !
No i popsułem coś - grzebałem w biosie nasa i jestem niemal pewny że wyłączyłem TYLKO obsługę USB3.0 zostawiając USB2.0 aktywne, jednak po resecie nas-a nie umiem wejść do setupu i np zmienić kolejności bootowania, dlatego teraz mój mini jest "martwy".
Jest jakiś sposób na reset biosu do wartości domyślnych ?
Teraz żadne gniazdo usb w nasie nie reaguje na klawiaturę :-(.
P.S.
Najgorsze jest to, że jestem w gorącej wodzie kompany i wyciągałem nawet baterie cmosu ale to nie pomogło.
 
Kurcze, dzięki !
Jakbyś jeszcze miał taką kostkę to bym ci odesłał nową jak ją dostanę ( kupiłem na ebay.uk) a wysłałbyś mi zaprogramowaną. Zresztą tą wylutowaną też mogę ci odesłać - lutować i wylutować to mogę ( hotairem też :))


Pech bo pod ręką mam tylko laptopowe Winbond 25Q64BV a te sa 2,7 - 3,6V
Co nie zmienia faktu ze mogę Ci zaprogramować, baa nawet Ci powiem ze mam 453mini na biurku to odczytać bios mogę

Edit
Znalazlem Micron N25Q064A . Teoretycznie powinno pasować ale dla wszystkiego trzeba datasheet porównać
 
Ok, w takim razie pokładam nadzieję w Tobie :)`
W razie czego mogę podesłać wylutowany ( raczej nei powinnien być spalony ale pewności nie mam, dlatego lepiej mieć nowy.
 
@killjoy
wiemy co się stało, że update nie zadziałał...
upload_2015-12-19_0-45-16.png


Długo z rithienem rozmawialiśmy nt Twojego problemu. Nawet zreplikował próbę update'u. Ja zresztą również.

Domyśl się co się stało - być może to moja wina, że nie wspomniałem o zmianie nazwie pliku, ale sądziłem, że się domyślisz.
;(
@rithien proszę uratuj chłopaka!
 
  • Lubię to
Reakcje: 1 osoba
Dziękuje!
I sorry to moja wina, że nie wspomniałem, aby wstawić poprawną nazwe pliku.
OK, czyli wynika z tego , że biosy wgrywa się podając jedną pod RÓŻNĄ nazwą niż wynikająca z wersji biosu - bo normalnie to podaje się po prostu nazwę pliku a tu trzeba podać nazwę wziętą niewiadomo skąd :)

Tego nawet ja bym się nie domyślił..

Ale to nie wyjaśnia braku komunikatów dosa na monitorze - wtedy bym zobaczył że flasher nie może znaleźć pliku lub że się wywalił.


Wysłane z IOS przy użyciu Tapatalk
 
Chip wylutowany i już jedzie do rithien-a, więc podejrzewam że teraz już nic nie może pójść źle - no chyba, że wspomnę o wyp..nej nalepce gwarancyjnej :)


Wysłane z IOS przy użyciu Tapatalk
 
A podałeś nazwe pliku, który Ci dałem?
Pokaż autoexec.bat...
Patrz co QNAP zrobił w odpowiedzi na Twój problem: How to flash BIOS if USB function is disable - QNAPedia
Regarding to the different design, for some NAS models, if the user enters BIOS and disables USB SUPPORT, the system may not be able bootup NAS from USB DOM and USB keyboard is not working as well.
At this moment, you may need to RMA the NAS or follow below steps to flash BIOS. Inexperienced users should not attempt this procedure alone. If you are considering to do it., it is strongly recommended that you first contact your reseller for help and guidance.

1. Shut down NAS and unplug all disks from the NAS.
2. Prepare an extra SATA disk (Caution: DO NOT use NAS data disks).
3. Install the disk into an USB external enclosure and connect USB cable to Windows PC.
4. Download RMPrepUSB tool from below link and install it.
http://www.rmprepusb.com/documents/...MPrepUSB_Full_v2.1.730.zip?attredirects=0&d=1
5. Launch RMPrepUSB tool to start creating bootable DOS disk.
Pokaż załącznik 14632
6. Click OK and then hit Ctrl+Z to list large drives.
Pokaż załącznik 14633

7. Refer to below screenshot to enter proper value or select proper option at
1 Partition Size: 2000 MB
2 Volume Label: DOS
3 Bootloader Options: MS-DOS bootable [IO.SYS]
4 Filesystem and Overrides: FAT16 and check Boot as HDD (C: 2PTNS)
5 Copy OS files from here after formatting: Select checkbox and choose source:
C:\Program Files (x86)\RMPrepUSB\FREEDOS_USB_BOOT
Click on 6 Prepare Drive button to start drive preparation.
Pokaż załącznik 14634
Click OK to continue.
Pokaż załącznik 14635
Click OK to confirm to erase all data on this drive.
Pokaż załącznik 14636
Copy is completed. Click OK button.
Pokaż załącznik 14637

8. Click on Install grub4dos button to install bootloader.
Pokaż załącznik 14638
Click Yes button to install to MBR.
Pokaż załącznik 14638
Click OK to confirm.
Pokaż załącznik 14639
Click Enter to continue.
Pokaż załącznik 14640
Click OK to copy grldr file to the drive.
Pokaż załącznik 14641



9. The bootable DOS disk preparation is done. Now you need to copy BIOS file to the drive and add the flash BIOS batch file, “GO.BAT” into the bootup script file to flash the BIOS automatically after the system powers on.
- Copy BIOS files to bootable disk drive
Pokaż załącznik 14642

- Right-click on the file, FDAUTO.bat to edit it.
Pokaż załącznik 14643

Append “;C:\” to 2nd line
Append “;A:\” to 3rd line
Add “GO.BAT” to last line
Click Ctrl-S to save the file.
Pokaż załącznik 14644

10. Now you can disconnect the drive from the USB external enclosure and plug it into disk slot of NAS. Power on the NAS.
- Wait for it to go to next step automatically.
Pokaż załącznik 14645
- The BIOS flash procedure is running automatically.
Pokaż załącznik 14646

11. Once the process is done, please shutdown the machine. Unplug the bootable disk and plug back all NAS data drives and then power on NAS.
 
  • Lubię to
Reakcje: Paweł Tołoczko
Przynajmniej coś to dało:)
Ale dalej niewiem dlaczego monitor nic nie pokazywał najpierw startuje dos wiec powinno być coś widać - o tym nie wspomnieli w poradniku. Przy okazji afudos ma też parametr który podany wymusza restart, nie wiem czy próbowali go dodawać do swojego pliku go.bat Wtedy, nawet jak na monitorze nic nie widać to po prostu trzeba czekać aż do restartu urządzenia.


Wysłane z IOS przy użyciu Tapatalk
A podałeś nazwe pliku, który Ci dałem?
Pokaż autoexec.bat...
Patrz co QNAP zrobił w odpowiedzi na Twój problem: How to flash BIOS if USB function is disable - QNAPedia
Regarding to the different design, for some NAS models, if the user enters BIOS and disables USB SUPPORT, the system may not be able bootup NAS from USB DOM and USB keyboard is not working as well.
At this moment, you may need to RMA the NAS or follow below steps to flash BIOS. Inexperienced users should not attempt this procedure alone. If you are considering to do it., it is strongly recommended that you first contact your reseller for help and guidance.

1. Shut down NAS and unplug all disks from the NAS.
2. Prepare an extra SATA disk (Caution: DO NOT use NAS data disks).
3. Install the disk into an USB external enclosure and connect USB cable to Windows PC.
4. Download RMPrepUSB tool from below link and install it.
http://www.rmprepusb.com/documents/...MPrepUSB_Full_v2.1.730.zip?attredirects=0&d=1
5. Launch RMPrepUSB tool to start creating bootable DOS disk.
Pokaż załącznik 14632
6. Click OK and then hit Ctrl+Z to list large drives.
Pokaż załącznik 14633

7. Refer to below screenshot to enter proper value or select proper option at
1 Partition Size: 2000 MB
2 Volume Label: DOS
3 Bootloader Options: MS-DOS bootable [IO.SYS]
4 Filesystem and Overrides: FAT16 and check Boot as HDD (C: 2PTNS)
5 Copy OS files from here after formatting: Select checkbox and choose source:
C:\Program Files (x86)\RMPrepUSB\FREEDOS_USB_BOOT
Click on 6 Prepare Drive button to start drive preparation.
Pokaż załącznik 14634
Click OK to continue.
Pokaż załącznik 14635
Click OK to confirm to erase all data on this drive.
Pokaż załącznik 14636
Copy is completed. Click OK button.
Pokaż załącznik 14637

8. Click on Install grub4dos button to install bootloader.
Pokaż załącznik 14638
Click Yes button to install to MBR.
Pokaż załącznik 14638
Click OK to confirm.
Pokaż załącznik 14639
Click Enter to continue.
Pokaż załącznik 14640
Click OK to copy grldr file to the drive.
Pokaż załącznik 14641



9. The bootable DOS disk preparation is done. Now you need to copy BIOS file to the drive and add the flash BIOS batch file, “GO.BAT” into the bootup script file to flash the BIOS automatically after the system powers on.
- Copy BIOS files to bootable disk drive
Pokaż załącznik 14642

- Right-click on the file, FDAUTO.bat to edit it.
Pokaż załącznik 14643

Append “;C:\” to 2nd line
Append “;A:\” to 3rd line
Add “GO.BAT” to last line
Click Ctrl-S to save the file.
Pokaż załącznik 14644

10. Now you can disconnect the drive from the USB external enclosure and plug it into disk slot of NAS. Power on the NAS.
- Wait for it to go to next step automatically.
Pokaż załącznik 14645
- The BIOS flash procedure is running automatically.
Pokaż załącznik 14646

11. Once the process is done, please shutdown the machine. Unplug the bootable disk and plug back all NAS data drives and then power on NAS.

Mój autoexec.bat był TAKI SAM jak zawartość GO.BAT Qnapa:
AFUDOS SAB8AR11.bin /gan
więc ktoś tu coś pomieszał.


Poza tym fajnie, że Qnap opisał procedurę (choć jak ktoś używa os x to w ich sposób nie spreparuje dysku, Twój sposób można przeprowadzić w vmware fusion ;)), no i jeszcze kwestia dostępności plików biosa - poradnik sugeruje problem w różnych modelach, a dostępny jest tylko jeden bios.

To tyle uwag krytycznych :)
 
@killjoy:
Albert Shan napisał:
Dear Silas:

Thanks for you input and help.
I think you already knew the reason why user failed at the beginning.

Actually, I also failed once because of not specifying the full path in the batch command. :)
I have also woredk on the procedure last week and added it into below wiki page.
 
Nie za bardzo zrozumiałem co on pisze...faktem jest że zawartość ich pliku go. bat jest taka sama jak mojego autoexeca wiec niewiem dlaczego u mnie to niezadziałało. O braku videout nie wspomnę.


Wysłane z IOS przy użyciu Tapatalk
 
Właśnie nie dawał nic. Ekran zgasł i finito - kurcze, żeby nie okazało się, że mam coś uwalonego na hdmi - to się okaże kiedy wlutuję kostkę od rithien-a.

O lokalizacji pliku to prawie zrozumiałem, ale jak plik bin jest w tym samym folderze/miejscu gdzie jest afudos.exe to wystarczy podawać tylko nazwę pliku bin, prawda ? Tak, jak jest ich go.bat i twoim autoexec.bat.
 
Wywołując program AFUDOS.EXE możesz go uruchomić dowolnie a nawet z innej lokalizacji jeśli jest dopisana do PATH. Ale jak już traktuje AFUDOS plik źródłowy BIN to nie wiem. Może wymaga, aby zawsze wskazać napęd źródłowy? Nie chce mi się ryzykować i sprawdzić bez podania scieżki C:\
 
Wywołując program AFUDOS.EXE możesz go uruchomić dowolnie a nawet z innej lokalizacji jeśli jest dopisana do PATH. Ale jak już traktuje AFUDOS plik źródłowy BIN to nie wiem. Może wymaga, aby zawsze wskazać napęd źródłowy? Nie chce mi się ryzykować i sprawdzić bez podania scieżki C:\

Aa, tego nie wiedziałem. To teraz pytanie za 100p:
czy wpis w pliku go.bat jest w takim razie prawidłowy - tam nie ma podanej ścieżki C:\plik.bin tylko sam plik.bin.
Nie wiem jak ale chyba lepiej to sprawdzić, oby nikomu innemu nie przytrafiła się moja historia :uf:
 
Wywołując program AFUDOS.EXE możesz go uruchomić dowolnie a nawet z innej lokalizacji jeśli jest dopisana do PATH. Ale jak już traktuje AFUDOS plik źródłowy BIN to nie wiem. Może wymaga, aby zawsze wskazać napęd źródłowy? Nie chce mi się ryzykować i sprawdzić bez podania scieżki C:\

Ja testowalem. Skoro AFUDOS i plik z biosem jest na jednym dysku to nie trzeba podawać napędu.
Za duzo kombinujecie. Dotrze do mnie kosc to zrobie odczyt i bedzie widac czy zostalo cos skasowane
 
Wywołując program AFUDOS.EXE możesz go uruchomić dowolnie a nawet z innej lokalizacji jeśli jest dopisana do PATH. Ale jak już traktuje AFUDOS plik źródłowy BIN to nie wiem. Może wymaga, aby zawsze wskazać napęd źródłowy? Nie chce mi się ryzykować i sprawdzić bez podania scieżki C:\

Ja testowalem. Skoro AFUDOS i plik z biosem jest na jednym dysku to nie trzeba podawać napędu.
Za duzo kombinujecie. Dotrze do mnie kosc to zrobie odczyt i bedzie widac czy zostalo cos skasowane

A jaką podałeś nazwę pliku bin - tę, którą podał Silas czy tę z pliku go.bat ( nazwa wersji biosu ) ?
Tak z ciekawości pytam :D