Który NAS do domu - 251/251a/251+

Boger

Nowy użytkownik
Noobie
1 Listopad 2016
5
0
1
42
QNAP
TS-x51
Ethernet
1 GbE
Cześć,
pytanie jak w temacie.

Szerszy kontekst - kupiłem już TS-251 i generalnie jestem bardzo zadowolony, jednak zastanawiam się jeszcze czy go nie oddać, a w to miejsce nie kupić któregoś z dwóch podanych przeze mnie modeli. Dopłata do TS-251a to 120 zł, a do 251+ - 420 zł.

W NAS mam włożone 2 dyski WD RED 3TB działające w RAID 1. Do tego, w celu ochrony przed wyłączeniami prądu, zamówiłem już APC CS 350 z zamiarem ustawienia NAS'a, żeby zamykał się po 5 minutach od wyłączenia prądu. Co prawda przez ostatnie 5 lat miałem bodajże jedną albo dwie przerwy w dostawie, ale lepiej nie ryzykować.

Potrzeby:
- trzymanie na nim ważnych danych w RAID 1 (+ co jakiś czas dodatkowy "ręczny" backup na dysk zewnętrzny trzymany w szafie)
- serwer multimediów - przede wszystkim filmy;
- odtwarzam na dedykowanych playerach:
- w salonie NVidia Shield TV - łyka wszystko, włącznie z x265 i 4k - odtwarzam na Kodi;
- w sypialni Raspberry PI z Kodi - na nim odtwarzam tylko bajki dla dzieci i jakieś seriale (żadnych "poważnych" plików z dużym bitrate >15 Mbps i dźwiękiem HD 7.1)- max "zwykłe" fhd
- klient torrent - transsmision

Na tą chwilę nie przewiduję wykorzystywania transkodowania - jedyne co przychodzi mi do głowy to wypuszczanie sporadycznie streamingu na telefon lub tablet - ale to wtedy transkodowanie do jakichś 720p w zupełności wystarczy.
Wirtualizacja - być może kiedyś coś postawię, ale na tą chwilę nie mam takiej potrzeby.

Osobiście rozważam następujące warianty:
1. zostawić ts-251 1GB i jeżeli zobaczę, że brakuje mi pamięci (patrz potrzeby) to dokupić do niego 4 GB pamięci w jednej kości (zostawić jeden slot wolny na przyszłość) = jakieś 130 zł;
2. wymienić ts-251 1GB na ts-251a 2GB - pod warunkiem, że ten N3060 jest szybszy od J1800? = dopłata 110 zł więc znośnie;
3. wymienić ts-251 1GB na 251+ 2 GB - nie wiem tylko czy potrzebny mi 4 rdzeniowy procesor jeżeli nie przewiduję transkodowania. Tutaj dopłata to 420 zł, czyli sporo.

Aha, NAS docelowo ma stać na strychu więc piloty, HDMI i 2dB głośności mniej, nie mają dla mnie znaczenia.

Co o tym myślicie? To mój pierwszy NAS więc nie wiem jeszcze czego rzeczywiście potrzebuję. Będę wdzięczny za pomoc :)


EDIT: No zobaczcie, w Proline jest fajna promocja na zestaw Qnap TS-251+ i UPS - 1400 zł za komplet: Serwer plików QNAP TS-251 -2G 2-bay TurboNAS, SATA 6G, Celeron 2.0G quad-core, 2G RAM, 2xGbE LAN, 2xUSB 3.0, HDMI UPS CyberPower DX650E-FR | ProLine.pl . UPS jest wart jakieś 250-300 zł więc ten 251+ wychodzi około 1150 zł. Taniej nigdzie się nie znajdzie...
 
dopóki nie bawisz się w wirtualizację, to nie widze potrzeby zmian czegokolwiek :)
 
A co myślisz o tym 251+ za 1150 zł? UPS'a może bym pchnął dalej za 250 zł (bo mam już zamówionego CS350), a w takim przypadku 160 zł dopłaty do mocniejszego, czterordzeniowego procka i dodatkowego 1GB ramu wygląda kusząco.
 
Możesz rozwinąć myśl? Widziałem już to porównanie i wynika z niego, że w 251+ jest mocniejszy, bo czterordzeniowy, procesor. Niestety żadnych testów porównawczych nie znalazłem. Jeżeli praktyka pokazuje coś innego to wytłumacz proszę.
 
*rozwija myśl*
patrząc na Twoje potrzeby ta zamiana nie ma sensu, weźmiesz urządzenie które będzie wciągać więcej prądu, będzie miało niewiele lepsze parametry (rzędu 7-10%)
i tak tego nie wykorzystasz - to jak zamiana Malucha na Cinkusia - nowszy i nic poza tym.
*koniec rozwijania myśli*
 
Czyli różnica w wydajności CPU pomiędzy 251 a 251+ to 7-10%? Gdzieś widziałem opinie, że jest to około 30%. Jeżeli jest rzeczywiście tak jak piszesz to zamiana chyba rzeczywiście nie ma sensu i lepiej po prostu włożyć mu 4 GB pamięci.

A jak wygląda wydajność CPU w tym 251a vs. 251?
 
Pozwolę sobie dodać pytanie do tego wątku. Chcę nabyć TS-251+. Zastosowanie - wirtualizacja (developer php), oraz dlna. W przypadku moich telewizorów najlepiej sprawdza się Universal Media Server. Czytałem, że są paczki rozszerzające Qnap o taką funkcjonalność, pytanie czy to naprawdę działa i czy 251+ da sobie radę z transkodowaniem do 720p o niskim bitrate (seriale)? Chciałbym też podpiąć mojego seedboxa przez sshfs ale z tego co widzę to chyba nie będzie problemem. Ewentualnie czy da się postawić w wirtualce Ubuntu i tam odpalić UMS? Z hdmi może będę korzystał, a może nie. Czy do moich zastosowań TS-251+ będzie ok?