Pomoc Likwidacja RAID 1 i dodanie nowego dysku twardego

Mattley

Passing Basics
Beginner
25 Listopad 2015
27
13
8
49
QNAP
TS-x53
Ethernet
null
Witam wszystkich i proszę o pomoc/radę
Mam 2 pytania:
1. Jakiego użyć wolumenu aby móc obsługiwać migawki? Teraz nie mogę bo pewnie mam zły wolumen utworzony.
2. Jak podmienić dyski?
Sytuacja jest taka: Mam w swoim NAS dyski 2x1TB w RAID 1. Dokupiłem dysk 2TB i mam zamiar go wsadzić ale chciałbym aby na chwilę obecną ten dysk był "sam" bo być może lada chwila dokupię taki sam. 2x1 TB powędruje do drugiego NASa na backup. Pytanko tylko jak to zrobić. Który dysk wyjąć aby wszystko mi się przekopiowało na dysk 2TB abym mógł wyjąć te dwie jedynki - pierwszy dysk czy drugi?
Jest możliwość abym zrobił wszystko od zera czyli wsadził 2TB, wrzucił kopię konfiguracji (mam nadzieję, że kopia obejmuje wszystkie ustawienia: sieć, użytkowników itd.), utworzył nowy wolumen na dysku 2TB (który będzie obsługiwał migawki)- stad pytanie 1) i ewentualnie skopiował dane z któregoś dysku 1TB. Czy takie coś zadziała? Potem kiedy dokupię sobie drugi dysk 2TB zrobię migrację do RAID 1.
Mam nadzieję że opisałem problem dość jasno
Za wszystkie porady z góry dziekuję
Pozdrawiam


Wersja oprogramowania Firmware: 4.2.1 Build 20160419
Model serwera: QNAP TS-251+
 
1. pytanie - po Co Ci migawki ?
Migawki? Przydają się kiedy żona grzebie w zdjęciach a potem się okazuje, że usunęła coś czego nie chciała. :)
2. zalecam postawienie NASa od zera - uprzednio zrobiwszy kopie ustawień z panelu WWW
No zrobiłbym to ale boje się tego przywracania. Tzn. liczę na to, że kopia ustawień z panelu WWW tak jak pisałem zrzuci mi wszystkie ustawienia dotyczące konfiguracji systemu. Natomiast boję się przywracania z backupu bo nie wiem jak będzie z prawami dostępu do plików kiedy będę to robił z poziomu admina. Z tego co słyszałem jest z tym problem. Bo rozumiem że jak postawię wszystko na nowo na 2TB i wsadzę któryś z tych dysków 1TB to nie będzie nic widziane na tym dysku?
 
jeśli wstawisz dysk który nigdy nie był sformatowany przez QNAPa to zostanie on wyczyszczony.
Wstawię 2TB nowy dysk i zrobię konfigurację systemu z kopii bezpieczeństwa z panelu WWW. Potem wstawię jeden dysk 1TB na którym mam dane. Ten dysk to dysk który teraz chodzi w tym Qnapie i mam tam zrobionego RAIDA 1. To czy jak go włożę do "nowej" konfiguracji to dane będą widoczne i czy jak je przekopiuję na ten dysk 2TB z konfiguracją z kopii to czy prawa dostępu do plików będą takie jak należy? Tu mam właśnie problem bo w S to takie cuda już z kopią bezpieczeństwa robiłem i mi pięknie dostęp do plików system zrobił. Boję się czy w Qnapie też to tak zadziała...
 

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. likwidacja raid
  2. likwidacja raid 1