Mój pierwszy NAS-pomoc laikowi

A

arturo99

Guest
Witam serdecznie wszystkich forumowiczów.Potrzebuję czegoś takiego jak NAS, jednak jestem kompletnie zielony w tym temacie.Chodzi mi o to żeby był on podłączony 24h/7 dni w tygodniu i służył do pobierania i seedowania torrentów.Czy da się torrenty dodawać np również z telefonu kiedy byłbym w pracy?I zarazem służył jako centrum multimedialne.Czy jest coś takiego co spełnia moje wymagania?I jaksię sprawa ma z tym odtwarzaniem filmów?Oglądam głównie filmy w formacie REMUX(prawie to samo co czysty BD tylko wycięte niepotrzebne ścieżki dzwiękowe i ewentualne dodatki)jeden taki film waży od 20 do 35GB,nie chciałbym by był to jakiś pokaz slajdów,czy NAS będzie obsługiwał napisy w formacie .srt? i czy będzie obsługiwał dźwięk w formacie DTS HD-MA,TRUE HD? i moja żona oglądałaby seriale (zwykły xvid). Czy da radę przez NAS odtworzyć film w takiej jakości?Potrzebował bym raczej 2 zatokowej wersji.Jestem otwarty na wszystkie propozycje i pomoc.Budżetu nie mam z góry ustalonego,za coś porządnego nie będę żałował gotówki.Wszystkie propozycje mile widziane.Sam znalazłem taki model jak Qnap ts251+ lub ts251A.Tylko rzecz w tym ,że ts251+ z wersją 2GB jest w miarę w przystępnej cenie,w wersji 8GB już kosztuje drożej o kilkaset zł gdzie sam ram tyle nie kosztuje.A ts 251A wersja 2GB i 4GB kosztuje podobnie.I tu następne pytanie czy do moich potrzeb 2 GB z ts251+ wystarczy?Czy ts251A z 4GB?i na początek kupiłbym tylko jeden dysk WD RED 3TB,ponieważ 2 dyski + NAS to bardzo duży wydatek.A może jest coś tańszego co spełniło by moje oczekiwania?Wiem ,że to bardzo dużo pytań z mojej strony.Może ktoś jednak pomoże i doradzi laikowi.Pozdrawiam Artur.
 
sprzedam klawisz enter ! cena zero złotych ! popraw posta bo jest średnio czytelny :/
 
Witam serdecznie wszystkich forumowiczów.

Potrzebuję czegoś takiego jak NAS, jednak jestem kompletnie zielony w tym temacie.
-Chodzi mi o to żeby był on podłączony 24h/7 dni w tygodniu i służył do pobierania i seedowania torrentów.
-Czy da się torrenty dodawać np również z telefonu kiedy byłbym w pracy?I zarazem służył jako centrum multimedialne.
-I jak się sprawa ma z tym odtwarzaniem filmów?
-czy NAS będzie obsługiwał napisy w formacie .srt?
- czy będzie obsługiwał dźwięk w formacie DTS HD-MA,TRUE HD?
-Potrzebował bym raczej 2 zatokowej wersji

Oglądam głównie filmy w formacie REMUX prawie to samo co czysty BD tylko wycięte niepotrzebne ścieżki dźwiękowe i ewentualne dodatki)jeden taki film waży od 20 do 35GB,nie chciałbym by był to jakiś pokaz slajdów i moja żona oglądałaby seriale. Czy da radę przez NAS odtworzyć film w takiej jakości?
Jestem otwarty na wszystkie propozycje i pomoc.Budżetu nie mam z góry ustalonego,za coś porządnego nie będę żałował gotówki.Wszystkie propozycje mile widziane.
Sam znalazłem taki model jak Qnap ts251+ lub ts251A.
-ts251+ z wersją 2GB jest w miarę w przystępnej cenie,w wersji 8GB już kosztuje drożej o kilkaset zł gdzie sam ram tyle nie kosztuje
-ts 251A wersja 2GB i 4GB kosztuje podobnie.

I tu następne pytanie:
-czy do moich potrzeb 2 GB z ts251+ wystarczy?
-Czy może ts251A z 4GB?
-A może jest coś tańszego co spełniło by moje oczekiwania?

Na początek kupiłbym tylko jeden dysk WD RED 3TB,ponieważ 2 dyski + NAS to bardzo duży wydatek.

Wiem ,że to bardzo dużo pytań z mojej strony.Może ktoś jednak pomoże i doradzi laikowi.

Pozdrawiam Artur.


Ps:nie mogłem edytować więc poprawiłem.
 
TS-251+ - zdecydowanie najmocniejszy pośród tego co przedstawiłeś
Zalecam minumum 4 GB RAM który dokupisz osobno , lista pamięci jest na forum.

-Czy da się torrenty dodawać np również z telefonu kiedy byłbym w pracy?I zarazem służył jako centrum multimedialne.
Kwestia instalacji oprogramowania oraz konfiguracji oraz tego czy masz IP publiczne.

-I jak się sprawa ma z tym odtwarzaniem filmów?
Odtwarza.

-czy NAS będzie obsługiwał napisy w formacie .srt?
Dla NASa to tylko plik, to kwestia oprogramowania oraz tego DLNA w twoim sprzęcie będzie gadać z tym co QNAP oferuje.
Przypominam : DLNA NIE JEST STANDARDEM !!

- czy będzie obsługiwał dźwięk w formacie DTS HD-MA,TRUE HD?
Oficjalnie działa, ale nie w każdej konfiguracji sprzętu.
Z tym są przeboje, raz działa komuś, komuś innemu nie działa. Loteria.
 
No z 8GB kosztuje blisko 2k + 3TB dysk następne 500 zł.
Jestem otwarty także na inne propozycje nie tylko na te co ja podałem.
 
Czesc.

- Mozna z telefonu dodawac torki, android + iOs

-Jezeli Nas ma sluzyc jako centrum multimedialne na jednym urządzeniu w sieci domowej to spokojnie ts-251+ wystarczy do odtworzenia wszystkich filmow 4k po sieci, ale jesli masz zamiar transkodowac w locie albo dzielic biblioteke Plex ze znajomymi ( i beda ogladac w tym samym czasie co ty ) to potrzebujesz Nasa-a na i3 minimum.

- co do napisow to w zaleznosci od Home Media Server - Plex jak dorzucisz napisy srt robi transkodowanie i potrzebuje do tego duzej mocy procesora wiec ts-251+ nie da rady, Kodi wszystko łyka i płynnie pójdzie na Ts-251+, nie jestem pewien co do Emby.

- DTS HD-MA bez problemow odtwarza, TRUE HD na apce Plexa -TV samsung nie jest suportowane jeszcze. Kodi & Emby nie jestem pewien..

- Ts-251+ 2GB to bardzo dobry wybór, nie oplaca sie kupowac 8GB wersji ponieważ taniej jest samodzielnie dołożyć (Info na forum)

Co do dyskow to nie jestem pewien i zalezy to od twojej sytuacji finansowej, moja rada jest take ze, jesli sie nie chcesz bawic z czasem w zmiany Nasa-a na wyższe modele poszukaj sobie cos moze uzywanego i tanszego ale minimum 4 zatoki i ram, cpu z mozliwascia upgradu-u. Np. seria ts-x70.

Pozdrawiam
 
- Mozna z telefonu dodawac torki, android + iOs
to super
-Jezeli Nas ma sluzyc jako centrum multimedialne na jednym urządzeniu w sieci domowej to spokojnie ts-251+ wystarczy do odtworzenia wszystkich filmow 4k po sieci, ale jesli masz zamiar transkodowac w locie albo dzielic biblioteke Plex ze znajomymi ( i beda ogladac w tym samym czasie co ty ) to potrzebujesz Nasa-a na i3 minimum.
to ma służyć dla mnie w domu,byłby podłączony przez hdmi do tv a po sieci do urządzeń przenośnych,raczej nie zamierzam dzielic biblioteki ze znajomymi
- DTS HD-MA bez problemow odtwarza, TRUE HD na apce Plexa -TV samsung nie jest suportowane jeszcze. Kodi & Emby nie jestem pewien..
no fajnie gdyby odtwarzał te formaty dźwięku bo mój samsung smart tv nie obsługuje go i przy większych rozmiarach filmu,dużym bitrate tnie niesamowicie filmy
- Ts-251+ 2GB to bardzo dobry wybór, nie oplaca sie kupowac 8GB wersji ponieważ taniej jest samodzielnie dołożyć (Info na forum)
kupiłbym jak coś wersję 2GB bo za 8GB trzeba u mnie dopłacić jakieś 580zł więcej,więc wolałbym dokupić ram z czasem i rozszerzyć go do 8GB taniej wyjdzie
Co do dyskow to nie jestem pewien i zalezy to od twojej sytuacji finansowej, moja rada jest take ze, jesli sie nie chcesz bawic z czasem w zmiany Nasa-a na wyższe modele poszukaj sobie cos moze uzywanego i tanszego ale minimum 4 zatoki i ram, cpu z mozliwascia upgradu-u. Np. seria ts-x70.
do tego nie wiem jak się odnieść ponieważ dopóki kupię do niego 2 duże dyski minie trochę czasu a 4 to już daleka przyszłość.TS251+ to chyba w miarę nowy sprzęt więc powinien pociągnąć trochę bez wymiany?

A jak te modele z literką A na końcu wypadają gorzej od tego ts251+,mimo tego że są chyba nowsze?
 
TS251+ jest Ok ale zanim dokonasz wyboru przetestuj sobie wszystkie 'Home Media Servers' tj. Plex, Kodi, i Embay i zobacz co ci najlepiej pasuje. Jest jeszcze oczywiście "Qnap Video Station" ale bardzo biedne jak dla mnie w porównaniu z wyżej wymieniona konkurencja.

Druga opcja kupienia taniego Nas-a który by służył wyłącznie jako storage + torrent klient i dostawienie rewelacyjnego pudelka Nvidia Shield obok jako centrum multimedialne. Bardzo dożo pozytywnych opinii słyszałem na temat tej zabawki.

NVIDIA SHIELD | Best Shield TV Box
 
To co byś polecił do tego?

Cos tanszego niz Qnap jako zwyklaka - np. Asustor AS--202TE

Asustor AS-202TE 2-Bay NAS SATA 3 with HDMI usb 3.0 Gigabit Ethernet PC/Mac/iOS/Android



bardzo ciekawe urządzenie,nie da rady tam klienta torrent postawić ,prawda?i nurtuje mnie jeszcze jedno pytanie czy to urządzenie od NVIDIA będzie odtwarzało wszystko z dysku zewnętrznego?



To jest na Androidzie wiec 100% można postawić klienta torrent, ale jak to wygląda w praktyce to nie wiem chodzi mi o multi-tasking, i jak znam życie by to płynnie nie chodziło.
Tak Nvidia odtwarza wszystkie formaty video i dźwięku z dysku zewnętrznego.
 
Gwarancji bezproblemowego odtwarzania "wszystkiego" nie dostaniesz u żadnego producenta. Zawsze może się trafić jakiś mniej lub bardziej egzotyczny kodek, z którym dany player może sobie nie poradzić. Nie wiem jak sytuacja wygląda na Shieldzie Nvidii (ponoć najlepszy box na Androidzie), ale w Minixie przynajmniej kilkukrotnie zdarzyło mi się, że korzystając z KODI nie mogłem czegoś odtworzyć (występowały problemy z akceleracją sprzętową).

Czy na tym samym KODI na QNAPie podłączonym do TV przez HDMI tych problemów nie będzie? Nie wiem... Może tak, może nie. Obstawiam, że przy niektórych starszych Xvidach też trzeba będzie wyłączyć akcelerację sprzętową w KODI, bo bez tego film się nie odtworzy. Dla mnie jednak główny minus takiego rozwiązania hałas. Serwer posiada wentylatory, dodatkowo pracujące dyski lubią "chrupać". Nie wyobrażam sobie oglądania jakiegoś spokojnego filmu późnym wieczorem z "brrr, drrr, prrr, trrr" w tle. Przede wszystkim z tego powodu zalecałbym umieszczenie serwera gdzieś w szafie, garderobie, czy innym podobnym miejscu, a do salonu/sypialni zakup dodatkowego, pasywnego odtwarzarza (tylko chyba nie na androidzie).
 
Musiałbyś chyba poszukać na innych forach (np. hdtv.com.pl, forum.kodi.tv, kodi.org.pl).

Ja doświadczenie mam tylko z dwoma playerami - jeden to prawie 10-cio letni WD HD TV Live, drugi to dwuletni Minix X-8h Plus.

Pierwszy czyta praktycznie wszystko (od starych 700-megowych xvidów, do 30-40 gigowych bluray'i, nawet z RMVB swego czasu nie miał problemów) i przez niemal 10 lat korzystania zdarzyło się chyba raz/dwa razy, żeby czegoś nie odtworzył, ale z tego co wiem nie radzi sobie chyba z "nowszymi" ścieżkami audio więc to nie sprzęt dla Ciebie. Mi to nie przeszkadza, bo tam gdzie stoi mam tylko 5.1 i z urządzenia jestem strasznie zadowolony (jeden z lepszych elektronicznych zakupów w życiu).

Drugi to typowy box na androidzie, a z tymi bywa różnie. Jedne playery mają problem z automatyczną zmianą odświeżania (25, 23.98, itp.), drugie ze sprzętową akceleracją, trzecie się wieszają, itp. itd. W moim Minixie problem jest właśnie z akceleracją. O co chodzi? Filmy z większym bitrate'em wymagają włączenia sprzętowej akceleracji (MediaCodec), żeby odciążyć procesor (bo inaczej film klatkuje). Gdy później chcę odpalić starego Xvida, to z włączoną akceleracją czasami film się nie odtwarza. TV wyświetla czarny ekran i tyle. Muszę wtedy wyłączyć akcelerację i dopiero na software'owej film działa (Xvidy mają mniejszy bitrate, więc procesor daje radę z płynnym odtwarzaniem). Generalnie jest to (ciągła zmiana ustawień) dość mocno upierdliwe i nie wiem czy chciałbym kolejnego android boxa. W sumie sam nie wiem co bym teraz kupił...

Masz więc dwa wyjścia:
1. Kupić mocnego QNAPa z HDMI. Możliwe, że na QNAPie KODI działa lepiej niż na urządzeniach z Androidem. Ja podchodzę do tego dość sceptycznie i obstawiam, że tam też czasami z jakimiś kodekami mogą występować problemy. Poza tym dochodzi problem hałasu wieczorem.
2. Kupić tańszego NASa i dodatkowy player. Jaki? Patrz początek mojego posta ;ppp Kiedyś popularne były jakieś Mediery, Popcorny, itp. itd.
 
Trochę zamieszanie zrobiło się w moim temacie i trochę odbiegliśmy od głównego wątku.Proszę powiedzcie mi który z tych trzech modeli jest najlepszy do moich potrzeb:
-TS251+
-TS251A
-TS253A
Między tymi 3 dokona się wybór,więc proszę jeszcze raz o pomoc.
 
Dzięki wielkie za wszelką pomoc. I tu naprawdę ostatnie pytanie bo jestem prawie pewny na model ts251+. A czy któryś z odtwarzaczy multimedialnych na tym modelu będzie odtwarzać full BD/ISO?
 
KODI daje rade NIEZASZYFROWANYM BDISO

upload_2017-1-8_11-48-7.png
 
Wielkie dzięki za odpowiedź. Decyzja już zapadła. Kupię właśnie ten model. Mam nadzieję że to będzie udana inwestycja.
 
a model 253a będzie słabiej sobie radził w odtwarzaniu 4k z kamer czy lustrzanek w wysokim bitrate niż 251+? bo piszecie że jest najmocnieszy ten 251+...
Mówię o odtwarzaniu na TV po HDMI
 

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. bibliotek kodi