Migracja do TS-x19 czy TS-x39 ? Zalety i wady

z-ka

Moderator
Contributor
5 Luty 2009
284
16
18
QNAP
TS-x53Be
Ethernet
1 GbE
==========
Dodał hypnosiss:
Kontynuacja https://forum.qnap.net.pl/threads/724. Obejdzie się bez warnów. Następnym razem proszę pisać na temat.
==========

phoenix_me napisał:
SiLAS napisał:
raczej sie nie pojawi
ts-239 jest juz na marginesie kompromisu mozliwosci a ceny... no chyba ze QNAP bedzie dokladal do interesu...
Zabrzmiało to teraz jakbyś był handlowcem firmy 'QNAP', a nie jesteś prawda? Skąd możesz wiedzieć który produkt jest na granicy opłacalności ceny, a który nie? Znasz ich koszty produkcji? Masz może wgląd do danych finansowych firmy w rozbiciu na koszty produkcji danych modeli wraz z informacją o przychodach?
Jeżeli nie masz takich informacji to pisz bardzo wyraźnie, że to TYLKO i WYŁĄCZNIE Twoje przypuszczenia.

Jeśli chodzi o to czy będzie TS-139PRO czy też nie - tego nie wiem, ale jeśli klienci będą zgłaszać zapotrzebowanie na taki produkt to prędzej czy później powinien się pojawić bo inaczej będą szukać u konkurencji.

No, a cena - QNAP jest drogi, nie ukrywajmy tego, konkurencyjne produkty są tańsze. Wziąłem TS-109PRO II bo oprócz funkcjonalności jaką oferowali inni tutaj dochodził do tego design który bardzo mi się spodobał i co ważniejsze konstrukcja typu 'fanless' oraz więcej RAM'u niż u innych (256MB-).

Natomiast - czego wcześniej nie wiedziałem (będzie osobny wątek) - jestem rozczarowany (jak na razie) bardzo słabą wydajnością transferu plików przez NFS. Na sieci 100Mbit (do tej pory) miałem 6 - 6.7MB/s i to był jej max uwzględniając narzuty transmisji samego protokołu. Jednak niedawno przeszedłem na 1Gbit, używam JumboFrame i transfer przez NFS to tylko 9 - 11MB/s sic!. FTP'em szybciej (co widzę, ale dokładnych pomiarów nie robiłem). Lecz przechodzenie między katalogami podczas synchronizacja wielu katalogów używając FTP'a zjadłoby tyle czasu, że wszystko trwałoby 3 dni dłużej :p

Ja sobie sprawilem prezent w postaci TS-119. Wczesniej mialem TS-101, ale po tym co zobaczylem doszedlem do wniosku, ze lepszy model bedzie jak najbardziej wskazany. Transfery sa swietne. Na gigabicie upload mam w granicach 30-35megabajtow/s a download kolo 50-60 megabajtow/s. Slowem rewelacja. Kupilem go troche taniej niz jest w PL sprzedawany, bo za 260 EUR. Wiec mala oszczednosc w stosunku do ceny z EPAsystemy byla. Jesli chodzi o modele 1dyskowe to szczerze polecam.
Pozdrawiam
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:
Re: Kupię TS-139 Pro

z-ka napisał:
Ja sobie sprawilem prezent w postaci TS-119. Wczesniej mialem TS-101, ale po tym co zobaczylem doszedlem do wniosku, ze lepszy model bedzie jak najbardziej wskazany. Transfery sa swietne. Na gigabicie upload mam w granicach 30-35megabajtow/s a download kolo 50-60 megabajtow/s. Slowem rewelacja. Kupilem go troche taniej niz jest w PL sprzedawany, bo za 260 EUR. Wiec mala oszczednosc w stosunku do ceny z EPAsystemy byla. Jesli chodzi o modele 1dyskowe to szczerze polecam.
Pozdrawiam
Te transfery to FTP, NFS czy SAMBA?
Też myślałem nad TS-119, tym bardziej teraz gdy transfery na 109PRO II na 1Gbit mnie po prostu bardzo zawiodły! Z drugiej jednak strony może poczekać na TS-139 Pro, która bez problemu uciągnie szyfrowanie w locie. O ile dobrze pamiętam to Atom wspierał sprzętowo niektóre z algorytmów szyfrowania.
Wszystko zależy od tego jak się Squeezebox będzie sprawował na 109PRO II
 
Re: Kupię TS-139 Pro

Te transfery to FTP, NFS czy SAMBA?
Też myślałem nad TS-119, tym bardziej teraz gdy transfery na 109PRO II na 1Gbit mnie po prostu bardzo zawiodły! Z drugiej jednak strony może poczekać na TS-139 Pro, która bez problemu uciągnie szyfrowanie w locie. O ile dobrze pamiętam to Atom wspierał sprzętowo niektóre z algorytmów szyfrowania.
Wszystko zależy od tego jak się Squeezebox będzie sprawował na 109PRO II

Te transfery to po FTP i Sambie. Tez mam Squeezeboxa i kiedy okazalo sie, ze trzeba SlimServer gdzies "postawic" padlo na Qnapa. TS-101 sobie ze Slimserverem radzil, wiec i TS-119 tym bardziej sobie doskonale radzi. Mnie najbardziej irytowal kiepski transfer danych na i z TS-101 (chociaz w stosunku do poprzedniego Linksysa NAS200 to i tak bylo super szybko) stad decyzja o zmianie i w sumie nie zaluje, choc jak znam siebie pewnie niedlugo bede szedl w kierunku kolejnej zmiany tym razem TS-239. No, ale to kwestia przyszlosci.

EDIT:
Z tego co pamietam jest maly blad w SSOTS w wersji 3.17. Nie mozna sie dostac po zainstalowaniu SqueezeCenter do interfejsu SC. Na stronie tworcy jest inistrukcja jak to naprawic. Pisalem w jednym z postow o tym. Generalnie banalna sprawa, ale upierdliwa jak sie nie wie. Na szczescie w prosty sposob do rozwiazania.
Pozdrawiam
 
Re: Kupię TS-139 Pro

Z drugiej jednak strony może poczekać na TS-139 Pro, która bez problemu uciągnie szyfrowanie w locie. O ile dobrze pamiętam to Atom wspierał sprzętowo niektóre z algorytmów szyfrowania.
Wszystko zależy od tego jak się Squeezebox będzie sprawował na 109PRO II

Moglbys kilka slow napisac o tym szyfrowaniu?Szukam sposobu w jaki mozna zaszyfrowac dysk Qnapa. Cos a'la True crypt. Czy takie rozwiazanie jest w ogole w przypadku Qnapa mozliwe?
Pozdrawiam
 
Re: Kupię TS-139 Pro

z-ka napisał:
Moglbys kilka slow napisac o tym szyfrowaniu?Szukam sposobu w jaki mozna zaszyfrowac dysk Qnapa. Cos a'la True crypt. Czy takie rozwiazanie jest w ogole w przypadku Qnapa mozliwe?
Pozdrawiam
Na stronie QNAP'a przy kilku modelach (najniższy to TS-239 PRO) jest następująca wzmianka:
"AES 256-bit volume-based encryption - YES"
Nic więcej nie jest napisane, a ja jeszcze nie miałem czasu zerknąć do manuala czy coś więcej piszą na temat oprogramowania/haseł/klucza w postaci pliku etc. odnośnie szyfrowania. No więc szyfrowanie jest możliwe - tyle tylko, że do komfortowej pracy wymaga albo sporej mocy obliczeniowej procka, albo wspomagania sprzętowego.

z-ka napisał:
Z tego co pamietam jest maly blad w SSOTS w wersji 3.17. Nie mozna sie dostac po zainstalowaniu SqueezeCenter do interfejsu SC. Na stronie tworcy jest inistrukcja jak to naprawic. Pisalem w jednym z postow o tym. Generalnie banalna sprawa, ale upierdliwa jak sie nie wie. Na szczescie w prosty sposob do rozwiazania.
Pozdrawiam
Na Squeezeboxa czekam, aż przyślą nowego (poprzedni przyszedł padnięty) ale oprogramowanie już sobie wrzuciłem. Nie miałem żadnych problemów z SSOTS 3.17. Tyle tylko, że dość długo trwa budowanie bazy/przechodzenie po albumach etc. Stąd moje zastanawianie się nad TS-119.

z-ka napisał:
...stad decyzja o zmianie i w sumie nie zaluje, choc jak znam siebie pewnie niedlugo bede szedl w kierunku kolejnej zmiany tym razem TS-239. No, ale to kwestia przyszlosci.
Zmieniaj zmieniaj, a ja wtedy wezmę Twojego TS-119 (no chyba, że do tego czasu doczekam się już TS-139)
 
Re: Kupię TS-139 Pro

No i doczytałem.
W TS-239 PRO zabezpieczenie odbywa się na zasadzie
  • 1. Hasło (Encryption Password)
    2. Plik (Encryption Key File)
Z tym, że wygląda na to iż jest to rozwiązanie albo albo. Więc albo wybieramy jako zabezpieczenie plik albo hasło. Moim zdaniem najlepszym rozwiązaniem byłoby i to i to jednocześnie. Ale skoro zaimplementowane są oba rozwiązania to wystarczy pogonić panów z QNAP'a i pewnie bez problemu da się je połączyć w jedno kompleksowe.

Hasło jak to hasło trzeba wpisać, natomiast klucz można przechowywać albo na QNAP'ie albo na swoim PC. Pierwsze rozwiązanie spowoduje, że QNAP będzie zaszyfrowany ale za każdym razem przy starcie sam sobie załaduje klucz, drugie natomiast będzie wymagało uploadu klucza na QNAP'a z PC'ta.

Zastanawia mnie natomiast gdzie dokładnie QNAP przechowuje plik z kluczem. Czy na HDD czy może na FLASH'u?. Jeśli na dysku to byłoby to bardzo głupie. Kradzież dysku byłaby równoznaczna z tym, że złodziej dostałby się bez problemu do danych.

Do momentu aż nie podamy hasła albo klucza dysk nie będzie zamontowany. Chodzi zapewne o partycję sda3 czyli /share/HDA_DATA, systemowe sda1 sda4 będą prawdopodobnie dostępne. W końcu tam jest katalog / potrzebny do startu i załadowania naszego oprogramowania.

Ciekawe tylko jak poradzi sobie sobie QNAP po podaniu hasła, czy po zamontowaniu partycji uruchomi te usługi i podwiąże te katalogi co potrzeba. Bo w TS-109 PRO II tego NIE ROBI i już otworzyłem na to osobny wątek na forum anglojęzycznym.
https://forum.qnap.com/viewtopic.php?f=11&t=15688
ale jak na razie sam sobie opisuję problem i sam odpowiadam :p. Liczę, że i support się włączy!

I to tyle moich spostrzeżeń na temat 239-tki PRO i szyfrowania.
 
Re: Kupię TS-139 Pro

Na Squeezeboxa czekam, aż przyślą nowego (poprzedni przyszedł padnięty) ale oprogramowanie już sobie wrzuciłem. Nie miałem żadnych problemów z SSOTS 3.17. Tyle tylko, że dość długo trwa budowanie bazy/przechodzenie po albumach etc. Stąd moje zastanawianie się nad TS-119.

Jeszcze kilka slow na temat budowania przez Qnapa bazy. W przypadku modelu TS-119 zajelo to ok. 25minut. Baza tego co mam obejmuje 320 albumow. Mysle, ze to niezly czas. Chociaz nie mam porownania z innymi modelami i inna iloscia albumow. Niestety nikt z kumpli nie bawi w rozwiazania Qnap+Squeezebox wiec ciezko ten wynik odniesc do innych uzytkownikow. Skanowanie calej bazy robilem spod SqueezeCenter, a nie spod Squeezeboxa. Kiedy probowalem robic to spod Squeezeboxa zajmowalo o wieki.
Pozdrawiam