Pomoc Nie ma dostępu do danych po wymianie dysku systemowego

cukiernik

Entry Technician
Q Associate
3 Marzec 2015
38
4
8
QNAP
TS-x51
Ethernet
1 GbE
Podmieniłem w TS-251 dysk systemowy WD RED 3TB na nowy SSD. Zainicjowałem system od nowa i chciałem korzystać z dysku SSD w pierwszej kieszeni, a z HDD w drugiej. Po uruchomieniu Qts-a nie mam dostępu do danych z HDD. Czy da się jakoś dostać do plików ze starego dysku?

Wersja oprogramowania Firmware: 4.2.2 Build 20160901
Model serwera: QNAP TS-251
 
Jest opcja w panelu zarządzania dyskami zwana przyłącz czy jakoś tak (w prawym górnym rogu.) Aczkolwiek jak rozumiem był to dysk data1 poprzednio, wiec może się nie udać.

Wiec albo poszukasz na forum bo chyba gdzieś kiedyś widziałem post @Silas Mariusz jak to zrobić w konsoli albo podepniesz ten hdd do PC i zgrasz to sieciowo.

Oczywiście jeśli dane tam masz bo pisałeś o inicjacji na nowo - zakładam ze bez tego hdd :)


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
 
Dane oczywiscie były na starym dysku, chciałem go wrzuciec do drugiej kieszeni a system na SSD postawić od nowa, ale chyba qnap wymazał mi dane na dysku HDD, czy jest jakaś szansa na ich odzyskanie?
 
Jest opcja w panelu zarządzania dyskami zwana przyłącz czy jakoś tak (w prawym górnym rogu.) Aczkolwiek jak rozumiem był to dysk data1 poprzednio, wiec może się nie udać.

Wiec albo poszukasz na forum bo chyba gdzieś kiedyś widziałem post @Silas Mariusz jak to zrobić w konsoli albo podepniesz ten hdd do PC i zgrasz to sieciowo.

Oczywiście jeśli dane tam masz bo pisałeś o inicjacji na nowo - zakładam ze bez tego hdd :emoji_smiley:
Największą zaletą systemu 4.1 była możliwość swobodnego przyłączania woluminów z innych konfiguracji dysków do istniejącego serwera. Przez kilka buildów ta funkcjonalność poszła w zapomnienie i tak jak mówi @mariuszsal pisałem jak to zrobić manualnie.
Jednakże ostatnim czasem przenosiłem pojedynczy wolumin, który był dyskiem systemowym a także data1 i najnowsza wersja publicznego oprogramowania bez żadnego trudu przyłączyła mi ten zasób bez dodatkowych działań. Skorzystałem tylko z opcji recovery/przywróć o której wspomina @mariuszsal.
BTW: Jeśli ten dysk należał kiedykolwiek do serwera QNAP to bez obawy przyłącz go do serwera.
Za pomocą menadżera woluminów spróbuj przyłączyć ponownie.
(Dane na dysku twardym możesz utracić wyłącznie wtedy kiedy partycje nie są kompatybilne ze wszystkimi wcześniejszymi wersjami QNAP - czyli pochodzą z innych systemów, np. z komputera. - Jeśli nawet tak by się stało to narzędzie tj. R-Studio pozwoli Ci odzyskać te dane.)
 
Dzięki wielkie za pomoc, zainicjowalem jeszcze raz nowy dysk i przyłączyłem stary jak radziliście. Dane wróciły, jednak mam problem bo nie widzę folderów domyślnych na starym dysku (download, multimedia, itp.) Jak mogę się do nich dostać?
I jeszczę jedno, czy dobrym rozwiązaniem jest przywrócenie ustawień z kopi zapasowej czy lepiej konfigurować od nowa???

Wysłane z mojego SM-N915FY przy użyciu Tapatalka
 
W logach wyświetla mi się coś takiego:

auploads.tapatalk_cdn.com_20161002_2352c6fbf810748816fc10c5a6db74e3.jpg



Nie mogę zmienić nazwy tych folderów ani na jednym dysku, ani na drugim, żeby się nie powtarzały...
 
Nie mogę usunać domyślnych folderów...
Da się jakoś dostać do tych, których nie widać z drugiego dysku? Przekopiowałbym dane do nowych i byłoby dobrze

Wysłane z mojego SM-N915FY przy użyciu Tapatalka
 
No tak...
  1. Zainstaluj w App Center paczkę Optware

  2. Uruchom Optware w App Center

  3. Zaloguj się do konsoli shell za pomocą PuTTY
    ( FAQ - Jak połączyć się do terminala/konsoli Linux - shell Bash/SH w serwerze QNAP (PuTTY Windows) )

  4. W konsoli shell zainstaluj menadżer plików Midnight Commander:
    Bash:
    ipkg update
    ipkg install mc
    
    # Uruchom Midnight Commandera
    mc

  5. Woluminy znajdują się w lokalizacjach /share/CACHE?_DATA lub dla starszych wersji firmware RAID w /share/MD?_DATA i pojedyncze w /share/HD?_DATA. Gdzie ? - cyfra/litera woluminu.

    FYI:
    F5 - kopiuj