Instruktaż/Tutorial Picturish - lekka alternatywa Photo Station napisana w HTML5 z wbudowanym edytorem graficznym

Silas Mariusz

rm -rf /
Help us, GOD!
5 Kwiecień 2008
10 168
31
2 248
153
39
Nowy Sącz
forum.qnap.net.pl
QNAP
TS-x77
Ethernet
1 GbE
a0.s3.envato.com_files_139055199_screens_Screen_20Shot_202015_06_20_20at_2017.28.17.png


Picasa?
Nie dziękuje, mam swoją!

Kolekcja albumów ze zdjęciami, udostępnianie pamiątkowych fotografii wśród znajomych,
publikacje na portalach społecznościowych i edytor graficzny.
Zróbmy ją w chmurze, prywatnie, na QNAP'ie! - Silas, Mariusz

Ostatnim czasem uparłem się, aby dotrzeć to nowe i "rześkie" PHP na QNAP-ie wyposażone w takie luksusy jak Memcached, Opcache, Imagemagick, GeoIP a na dodatek baze danych - MariaDB! I natrafiła się taka okazja, zupełnie przez przypadek. Aplikacja, której dotychczas nie znałem, i powiem szczerze, że jeśli miałbym sobie wyobrażać prywatne albumy zdjęć w internecie, to w deseń jaki prezentuje komercyjna aplikacja Picturish. Mało tego, wydaje się być świetną i lekką alternatywą do stacji zdjęć w QNAP'ie. Picturish posiada wbudowany edytor graficzny, platformę gotową do pracy z aplikacjami społecznościowymi, zarządzanie użytkownikami oraz udostępnianiem. I działa "od sztycha" na QNAP'ie, a instalacja była banalnie prosta i szybka! Po za utworzeniem bazy danych SQL oraz skopiowaniu plików na serwer Web praktycznie nic nie musiałem robić.

Pokrótce...
Jak wyglądał proces instalacji i pierwszego uruchomienia?

  1. picturish_qnap_file_station_copy_files.png
    Przekopiowałem aplikację na serwer
    Za pomocą wbudowanej w panel zarządzania serwerem QNAP aplikacji File Station rozpakowałem zip'a z Picturish'ą do udziału sieciowego Web, wskazując podkatalog picturish.devspark.pl.

  2. picturish_qnap_web_server_vhost.png
    Dodałem nowy vhost
    Zalogowałem się do serwera QNAP i w ustawieniach serwera Web dodałem nowy host wirtualny: picturish.devspark.pl

  3. picturish_add_dedicated_dns_record_in_main_domain.png
    Dodałem nową sub-domenę
    Następnie identycznie nazywający się host musiałem utworzyć w samej domenie, czyli logując się na serwer, na którym jest ona zaparkowana. Ponieważ główna nazwa domeny nie wskazuje adres IP mojego serwera QNAP, a zupełnie inną maszynę, to nie pozostaje mi nic innego jak dodać rekord:
    picturish.devspark.pl. IN A 85.28.185.132

    Ale, że jestem zwolennikiem komfortu, to zrobiłem to jednym kliknięciem w panelu Odin, który załatwił za mnie sprawę dopisanie tej nieszczęsnej linijki rekordu do configa serwera BIND
    :D
  4. Dodałem statyczny wpis DNS (opcjonalnie)
    picturish_dns_static.png
    Aby nie czekać do 24h aż DNS'y się odświeżą, dodałem w swoim routerze statyczny wpis DNS, podając pełną nazwę domeny i docelowy adres IP serwera NAS. Równie dobrze można to zrobić w systemie Windows dopisując linijkę w pliku c:\Windows\System32\drivers\etc\hosts i zatwierdzić opróżniając cache domen poleceniem ipconfig /flushdns.

  5. Dodałem bazę danych i usera SQL
    Przewidziałęm, że aplikacja będzie potrzebowała do pracy bazy SQL, więc za pomocą darmowego narzędzia połączyłem się z SQL'em uruchomionym na QNAP'ie i utworzyłem bazę danych:
    picturish_sql_new_db.png picturish_sql_new_db_2.png

    ... oraz uprawnionych do niej dwóch takich samych użytkowników: localhosta i zdalny dostęp:
    picturish_sql_new_db_user_1.png picturish_sql_new_db_user_2.png picturish_sql_new_db_user_add_db_perm.png

  6. Instalacja Picturish
    Podczas etapów instalacji jedyne co musiałem podać to poświadczenia do logowania dla wcześniej utworzonej bazy danych.
    picturish_installation_1.png picturish_installation_2.png picturish_installation_3.png
    picturish_installation_4.png ... i oczywiście utworzyć admina ;)
Nie obyło się, zerknąłem na kod źródłowy aplikacji i zauważyłem, że jej framework potrafi wspierać Memcached - więc to dla Was taka sugestia, że może warto zainstalować Memcached z App Center.
picturish_installation_finish.png


picturish_customer_panel_album_2.png


picturish_public_1.png


picturish_public_2.png



picturish_customer_panel_album_1.png


Kopiujemy pierwszy album!
Poniżej znajdują się z screeny ilustrujące w jaki sposób Tworzymy nowe albumy.

picturish_album_upload_1.png picturish_album_upload_2.png picturish_album_upload_3.png

Oczywiście na kolejnych zdjęciach można zauważyć komunikat, że zostały one odrzucone.

picturish_album_upload_4_rejected.png picturish_album_upload_5_rejected.png

W panelu administracyjnym aplikacji trzeba nieco kilkunastokrotnie zwiększyć limity na quote przestrzeni przypadającej do zagospodarowania przez pojedynczego użytkownika, maksymalną wielkość pojedynczego pliku oraz spokojnie zwiększyć limit ilości wgrywanych plików z 10 na dużo, dużo więcej.

picturish_admin_settings_1.png


Integracje z Facebookiem, Twitterem....
Jeśli jesteśmy developerem na portalu społecznościowym, to warto połączyć naszą galerię z własną aplikacją, aby łatwiej udostępniać albumy i zdjęcia prosto z naszej galerii na stronach, do których mamy uprawnienia redakcyjne.

picturish_social_integration_twitter_1.png picturish_social_integration_twitter_2.png picturish_social_integration_twitter_3.png

picturish_social_integration_facebook.png


Wystarczy tylko wpisać każdej z aplikacji klucze i hasła do API!

picturish_admin_settings_2_social_integration.png


Zarządzanie albumami
Interfejs typu flat, do którego większość z nas zapewne zdążyła się już przyzwyczaić. Aż chce się człowiek uczepić, że aplikacja nie jest zagmatwana...

picturish_customer_panel_album_1.png picturish_customer_panel_album_2.png


Wbudowany edytor graficzny
Wbudowane proste narzędzie do szybkiej edycji tj. przeskalowanie zdjęcia, oznakowanie, itp.

picturish_editor_1.png picturish_editor_2.png picturish_editor_3.png
picturish_editor_4.png picturish_editor_5.png picturish_editor_6.png

picturish_editor_7.png



Przeglądanie albumów

picturish_public_3.png picturish_public_1.png picturish_public_2.png
 
  • Lubię to
Reakcje: kaktus
Fajne. Szkoda że płatne.
Ponieważ zawiodłem się na PhotoStation, ponieważ udostępniłem galerię i osoby którym podałem link do galerii nie mogą sobie pobrać zdjęcia na którym są. Z tego powodu szukam alternatywy.

Chciałbym tylko wiedzieć czy za pomocą tego narzędzia będę powielał przestrzeń dyskową? Chodzi mi o to czy jak mam zdjęcia na dysku to dodając je do tego narzędzia będą ponownie zapisywane w bazie a co za tym idzie będę zajmował przykładowo 1GB tylko 2GB.