Pomoc Powtarzające się powiadomienie The file system is not clean

puchatek2

Entry Technician
Q Associate
2 Grudzień 2014
35
7
8
Legionowo
QNAP
Ethernet
1 GbE
Witam,
to mój pierwszy post więc proszę o wyrozumiałość:).
Jestem świeżym użytkownikiem 212p, nie dawno co uruchomiłem "nową zabawkę" i dopiero rozpoznaje temat.
W środku siedzi 1 dysk 2TB toshiba DT01ACA200 MX4O
w smart piszę że dobrze jednakże pojawił mi się monit o treści:
[Single Disk Volume: Drive 1] The file system is not clean. It is suggested that you go to [Storage Manager] to run "Check File System"
Zrobiłem tak jak mówi komunikat i mimo tego po kilku dniach mam znowu powiadomienie o tej samej treści.
QNapa uruchamiam okazjonalnie i zawsze po skończeniu zabawy wydaję komendę shutdown.
Czy ktoś ma jakiś pomysł co może być powodem tego komunikatu.
 
Witam
Posiadam TS-269L 2x2TB WD Red
Postanowiłem dokonać upgrade na 4.2.0 (mam obecnie wgrany najnowszy build). Pojawił się problem z mirrorem. Po każdorazowym włączeniu qnap'a wywala mi błąd w logach że dane są niespójne i abym "check disk'a" włączył. Oczywiście to nic nie daje bo po sprawdzeniu przy ponownym włączeniu znów ten sam bład. Nigdy nie miałem takiego problemu na firmware 4.1.x. Stawiam, że to błąd tego firmawe 4.2.x. Zastanawiam się co robić ... zrobić backup wszystkich danych i od zera stawiać mirror czy robić downgrade co i tak w tym wypadku wskazane jest zabezpieczenie danych.
 
W takim razie czekam i nie kombinuję :)
Witam ponownie,
wgrałem nowy firmware (niby usuwa moje problemy z NASem) v4.2.0 (2015-11-18)

Po pierwszym restarcie,w czasie wgrywania oprogramowania problemu nie było ale następnego dnia jak QNAP wstał pojawiły się ponownie logi typu:
The file system is not clean. It is suggested that you go to [Storage Manager] to run "Check File System"

Może ktoś poradził sobie z tym problemem, przyznam że powoli sie zastanawiam nad ponwną konfiguracją RAID 1 może rzeczywiście wystepuje jakiś problem z pólą na macierzy.
 
Problem nadal nie rozwiązany, staram się tego nie naprawiać, na razie QNAP działa.
Dziwi mnie tylko fakt iż po około 12 godzinach od startu potrafi się przywiesić.
Ma sporo procesów typu qtvagent i jeszcze kilka innych, które potrafią zajechać IO dysku.
Procesor pracuje na 100% z czego około 50% to praca związana z dyskiem i operacjami na nim wykonywanymi.
Nie jestem w stanie stwierdzić co się dzieje w tym momencie. Zawiesza się co drugi dzień a czasem raz za razem. Restart zwykle pomaga.

Co do komunikatu związanego z dyskiem.
Wydaje mi się, że ma to związek z błędnie rozpoznawanym stanem RAIDu albo QTS nie może sobie zapisać informacji, o stanie naprawy.
Mój znajomy ma NASa, w którym problem nie występował i nagle pewnego dnia się pojawił i tak zostało.
Zgłosił dzisiaj do supportu, nadal czekamy :)
 
Mam odpalone:
OpenSSH, DLNA (Beta), Repozytoria GIT, XBMC, PostgreSQL i reszta to chyba standard taki jak WebSerwer czy synchronizacja.
Ciekawi mnie jeszcze jedna kwestia, otóż w procesach, w konsoli ssh widać bazę danych mysql.
Mam zainstalowane MariaDB ale sam serwer jest wygaszony, natomiast jest jakiś proces mysql, który działa.
Jak QNAP mi się przywiesi zrobię zrzut z pracujących aplikacji (około 40 procesów i każdy zużywa od 1 do 3 % CPU) + dwa qtvagent wskakują czasem na 17%
Wtedy po około 10 minutach takiej pracy QNAPa, wszystko się zatrzymuje i pozostaje Magic Button (Hard Reset)
 
A nie masz czasem zainstalowanego Natywnego Debiana? U mnie ten problem zaczął się pojawiać po instalacji i znika gdy zostaje wyłączony, mam teraz TS-251 a wcześniej TS-219PII na obu miałem ten sam problem.
 
  • Lubię to
Reakcje: Silas Mariusz
Używam QTS 4.2 z 18 Listopada, najświeższy.
Szczerze mówiąc zastanawiam się nad powrotem do 4.1.x tam wszystko działało stabilnie.
Jeszcze coś. Mam włączoną synchronizację z telefonem plus dodatkowo korzystam z MyQnapCloud do połączeń zdalnych po SSH (dla połączeń stricte GIT)