problem po aktualizacji softu :(

mariano77

Nowy użytkownik
Noobie
2 Październik 2008
3
0
1
wlkp
Witam

Posiadam Qnap TS-109 Pro II na którym "uwalił" się system po aktualizacji z 2.1.2 build 1024T do 2.1.4 Build 0318
W ostatnim czasie, po jednym z resetów spowodowanych wyłączeniem prądu (Qnap zwinął się prawidłowo, jest podłączony do APC Back-UPS) w panelu pojawiła się nazwa uLinux, SMART przestał wykrywać dysk itd. Dostępy, userzy i hasła działały ok. Po kolejnym resecie informacje na www były OK.
Po takich mixach postanowiłem zaktualizować soft do najświeższej wersji (nie BETA) i wybór padł na 2.1.4 Build 0318.
Pliczek zassany, rozpakowany, aktualizacja odpalona z www i po pewnym czasie wyświetlił błąd o niepowodzeniu :|
Przeglądnąłem jeszcze okna panelu, działały ok. Niestety po resecie urządzenie przestało odpowiadać :(
Qnap przydzielił sobie inny IP (dhcp, wcześniej był wpisany na stałe), panel www uruchamia się na gł. oknie (pokazuje 2.1.2 build 1024T), niestety nie pozwala na wejście do ustawień administracyjnych (brak strony). SSH wpuszcza admina na starym haśle, dysk (w moim przypadku sda3) po podmontowaniu ręcznym pokazuje pliki = uffffff :)
Urządzenie nie reaguje na zmianę adresu IP przez Findera, po resecie nadal przyjmuje z dhcp.

Teraz pytanie kluczowe: mogę wgrać nowy soft bez utraty danych z partycji sda3? Configi to nie problem, mam nadzieje że po ich wykasowaniu nie utracę plików (uprawnienia). Nie mam po prostu gdzie przegrać 1TB danych na czas naprawy :( Jakim sposobem wgrać nowy soft? Użyć Findera 3.3.8 build 0304? pomocy

Pozdrawiam
 
Hej,

update firmware to poważna sprawa - co prawda teraz to już po zawodach....

PRZED firmware upgrade trzeba było poszukać informacji n/t ewentualnych problemów.

Robiłem update tylko raz od zakupu mojego qnapa - od ostatniej zmiany za dużo mam na nim danych żeby ryzykować operację bez kopii zapasowej (a na kopię całości nie mam czasu).

Uwagi jak dokonywać update dotyczyły co prawda starszej wersji firmware i tylko przypadku gdy w systemie był dysk 1.5 TB - ale przypuszczam że jakiś powód dla którego qnap zalecał używanie findera a nie www musiał być.

[Before you start]
If you are using the older firmware versions (v2.1.0 build0904 or earlier) with 1.5TB drive(s) in your NAS, DO NOT upgrade the firmware through the Web Admin directly. Please go to QNAP.com, download the latest QNAP Finder (v3.3.2 build1017 or later) and update the firmware via it.
W moim przypadku na dyskach było może kilkanaście GB danych i miałem w miarę aktualne kopie zapasowe. Aktualizacja firmware przez findera zakończyła się pełnym sukcesem - bez utraty danych czy problemów po restarcie urządzenia.

Możliwe że się mylę - ale czy w 109 nie jest możliwy update po wyjęciu dysku? - gdzieś na naszym forum była chyba instrukcja recovery w przypadku niepowdzenia z firmware update

pozdrawiam, c.
 

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. nie przyjmuje hasła