Pomoc problem z dyskiem wirtualnym i iSCSI

infor946

Nowy użytkownik
Noobie
29 Wrzesień 2009
1
0
1
Witam
Kilka dni temu kupiłem TS-419P. Wsadziłem narazie do niego 2 dyski seagate 1,5TB zainstalowałem ext4 na RAID1.
Następnie wydzieliłem sobie z utworzonego dysku połowe na dysk wirtualny, utworzylem obiekt iSCSI, i podłączyłem sie do niego z win xp
W menedzerze urzadzen w xp zainstalował sie ten dysk jako dynamiczny, sformatowałem go na NTFS. w iSCSI w xp ustawiłem aby łączył sie automatycznie z nim przy kazdym starcie. Wszystko pięknie działało przez 2 dni, jak restartowałem xp to uruchomieniu systemu dysk sie podłączał, cud miód. Wrzuciłem tam przez te 2 dni dość dużo danych (około 100GB).
Dzisiaj musialem zmienic fizycznie miejsce QNAPa, a wiec musiałem go wyłączyć i ponownie właczyć. Zanim wyłączyłem nic na połaczeniu iSCSI sie nie działo, tzn nic nie zapisywałem. Po uruchomieniu ponownie, co mnie zaskoczylo dysk S (literka przypisana do dysku wirtualnego iSCSI) zniknęła, a wiec wykonałem cała procedure uruchomienia iSCSI ponownie, dalej w menedzerze zarzadzania dyskami xp dysk ten oznaczony był jako nieaktyny i chory - uaktywniłem go polecenim - pokazał sie jako zdrowy - literka dysku S pojawiła sie ponownie. Ale.... no własnie stało sie coś strasznego, otóz dane miałem w folderach (około 30 folderów) - teraz udaje mi sie wejść wyłącznie w 4 foldery i odczytac dane, gdy próbuje wejsc w pozostałe foldery dostaje komunikat "plik lub katalog jest uszkodzony i nieczytelny" i oczywiscie wyglada jakbym dane stracił. Podobnie jest podczas próby odstania sie tam z poziomu qnapa. i k...a paradoksem jest to ze kupilem to gówno zeby zabezpieczyc sie przed ewentualna utrata danych (po to zreszta uzyłem raid 1- czyli mirroringu). We własciwościach dysku jest napisane że dysk ten ma wolną przestrzen taka jak cała ilosc - te 100GB - a wiec gdzies te dane na dysku są - tylko czy da sie je odzyskac - czy nie są uszkodzone

prosze o pomoc

jarek
 
Witam, mam podobny problem i iscsi. Wyświetla komunikat że plik lub katalog jest uszkodzony i nieczytelny. Niestety nie mam tyle pojęcia o linuxie jak kolega powyżej. Czy można dostać się do zawartości dysku iscsi od strony qnapa? Przegram wszystko co ważne i utworzę nowy.

QNAP 219P
 
Niestety nie mam tyle pojęcia o linuxie jak kolega powyżej. Czy można dostać się do zawartości dysku iscsi od strony qnapa? Przegram wszystko co ważne i utworzę nowy.
Do zawartości dysku iSCSI nie można dostać się w żadnym wypadku możesz. Możesz jedynie odszukać istniejący obraz lun. W tym celu zainstaluj program WinSCP.
 
Sorki że się wtrącę i może ktoś poczuć się urażony ale ludzie czy wy na własne życzenie lubicie sobie stwarzać problemy?? Po co tworzycie LUN-y i podpinacie się przez ISCSI skoro kopiujecie tam pliki i foldery?? Nie starcza wam udział sieciowy i mapowanie dysków?? Przecież wiadomo że jak dane są normalnie składowane na dyskach to w razie problemów łatwiej jest je odzyskać a ISCSI to kolejne oczko w zagadce odzyskiwania danych, a myślę że orłami nie jesteście. Inna sprawa że technologię ISCSI raczej wykorzystuje się do trochę innych celów niż magazynowanie filmów tudzież innych mp-trójek
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:
  • Lubię to
Reakcje: Silas Mariusz
Ja jedynie moge zacytowac:

ai60.tinypic.com_spdbp0.jpg

http://cdrlab.pl napisał:
Wyniki tego szybkiego testu wskazują iż zwykłe współdzielone foldery pozwalają na osiągnięcie większych prędkości zapisu i odczytu niż iSCSI. Ten drugi sposób wykazuje drobną przewagę tylko w przypadku obsługi bardzo wielu plików o małej objętości.
Skoro iSCSI jest mniej wydajne od zwykłego udostępniania katalogów, a do tego do jednego dysku iSCSI może mieć dostęp (w danej chwili) tylko jeden komputer, to czemu z niego korzystać? Na początek – dostęp do dysku z każdego miejsca na świecie. Siedzisz w kafejce i łączysz się z firmową siecią – montując u siebie zdalnie twardy dysk, masz dostęp do wszystkich zgromadzonych danych tak jakby dysk był podłączony fizycznie do Twojego komputera.
zrodelko: CDRLab.pl
 
No to ja nie wiem to albo ja jestem aż tak chory albo u mnie jakoś inaczej to działa bo u mnie z jednego lun-a korzystają dwa serwerki i właśnie po to żeby maszyny wirtualne mogły migrować pomiędzy fizycznymi serwerami
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:
No to ja nie wiem to albo ja jestem aż tak chory albo u mnie jakoś inaczej to działa bo u mnie z jednego lun-a korzystają dwa serwerki i własnie po to żeby maszyny wirtualne mogły migrować pomiędzy fizycznymi serwerami
Ja też chory jestem albo mój NAS. Popyla szybciej niż jak młody twierdzi jego fizyczny dysk w kompie.
 
Badam dalej temat. To już nie chodzi w tym przypadku o dane, ale o rozwiązanie problemu. Może to się kiedyś przydać gdy dane będą na wagę złota. Nie znając wcześniej tego rozwiązania trzymałem tam pliki tymczasowe na, których pracowałem. Pliki właściwe mam zawsze na dysku i pendrive. Także wielkiej straty nie ma. Niestety posiadam w laptopie dysk SSD o pojemności 120GB. Te dodatkowe 256GB dało mi pewną swobodę i faktycznie jak kolega napisał znacznie szybciej miała miejsce wymiana danych niż na lokalizacji udostępnionej. (Prawdopodobnie rozbija się o buforowanie w trakcie zapisu. Stąd może awaria gdy w podczas kopiowania padł prąd), ale do rzeczy.


W moim pliku iscsi.conf jest tylko sam początek. Czyli:

[iSCSISetting]
Enable = FALSE
iSCSIPort = 3260

Jak porównuję zawartość pliku konfiguracyjnego z linku, który podał Patryk_IC : https://forum.qnap.com/viewtopic.php?f=180&t=19112
to widzę, że brakuje całej masy ważnych informacji. Pokusiłbym się o uzupełnienie tych informacji jednakże brakuje mi danych i wiedzy.

Wymyśliłem więc:

Przegrywam z katalogu .iscsi.img plik iSCSI-lun...... (w tym przypadku zaledwie 256GB), usuwam konfigurację iscsi z panelu qnap i tworzę nową o tej samej pojemności, nazwach i parametrach. Potem spróbuję podmienić plik. Chwilę to potrwa, poinformuję o efektach. Choć sam uważam, że to byłoby zbyt łatwe aby mogło być możliwe.

P.S. Wielkie podziękowania dla "Silas Mariusz" za programik.
 
  • Lubię to
Reakcje: Silas Mariusz

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. plik lub katalog jest uszkodzony