Pomoc Problem z połączeniem do NAS przez LAN

badziewiak

Enterprise Admin...
Q's Architect
3 Marzec 2015
778
165
43
49
Gliwice
QNAP
TVS-871
Ethernet
1 GbE
Witajcie
Nie wiem co się stało (support zdalnie wszedł mi na NASa w związku z qmail agent i coś robił przez ssh), ale może od początku:
1. Mam dwa zewnętrzne publiczne adresy IP (zmienne) na różnych routerach.
2. Jeden router służy tylko do podłączenia go do internetu i dostępu zdalnego, drugi tylko do połączenia NAS z siecią domową.
W czym problem: Dziś stwierdziłem, że nie mogę wejść na router z poziomu sieci domowej. Zacząłem drążyć temat i ustaliłem:
1. Qfinder raz znajduje NASa, raz nie.
2. Podmieniłem porty na kolejne dwa wolne i bez zmian.
3. Podmieniłem router na inny i bez zmian.
4. Pominąłem UPSa w torze LAN i bez zmian.
5. Mogę bezproblemowo wejść na NAS z poziomu sieci domowej, ale naokoło: Z sieci domowej (router2)->internet->router1 (myqnapcloud.com)->NAS.

Pomysły?
 
Rozumiem ze 2 IP i 2 routery to masz 2 podsieci? Jesli tak to sprawdz routing na obu routerach

wyglada na to ze routery sie nie widza, albo czasem sie widza, jesli masz routing dynamiczny, zmien na statyczny i wprowadz recznie podsieci, bramke itp.

jeszcze takie pytanko, probowales z wiecej niz 1 urzedzenia wejsc na router?
 
Żeby było jasne: Ta konfiguracja działała mi od kilku miesięcy, tylko teraz coś się posypało. Gdyby nie to że support ma jeszcze kontynuować pracę na moim NAS, to bym zainstalował soft od nowa i być może by było po sprawie.
Pozostaje mi do sprwdzenia:
1. Spróbować wymienić kabel.
2. Jeśli nie pomoże, podłączyć NAS bezpośrednio do PC.
3. Jeśli nie da rady, przeinstalować QTS.
4. W razie niepowodzenia podpiąć do tabletu kartę sieciową RJ-45->USB
5. Przymierzam się do wymiany routera, więc sprawdzę na nowym routerze.
6. Jeśli wszystko inne zawiedzie, zastanawiam się nad kartą sieciową do portów rozszerzeń qnap. Możecie coś zaproponować?
 
Nie wiem czy zostałem dobrze zrozumiany, ale:
1. Wczoraj to działało.
2. Zmiany jakie zrobiłem w systemie to: Zmiana hasła admina i użytkownika zwykłego qmail. Wszystko na oczach inżyniera z qnap.
3. Przekładałem porty w NAS bez skutku.
4. Na tym samym PC odpaliłem linucha. Podobnie jak na windzie, internet jest ale nie ma NASa.
5. Dziwny zbieg okoliczności: Developer pozmieniał mi coś w systemie i nagle to padło. W trakcie zdalnej sesji z developerem jeszcze to działało, bo na tablecie miałem jedną instancję QTS dla developera, drugim PC wchodziłem na QTS.

Spróbuję jeszcze podpiąć router do działającego portu NASa. Przeinstalowanie softu może być rozwiązaniem, ale dziwne że qfinder go gubi.
Pomogło postawienie całego systemu od nowa. Przy okazji przez głupotę straciłem dane, mogę odzyskać tylko najbardziej krytyczne z backupu.