Pomoc Problem z zegarem nasa TS-453mini

fiozo

Passing Basics
Beginner
6 Listopad 2016
17
2
3
46
QNAP
TS-x53
Ethernet
100 GbE
Witam ponownie.

Panowie proszę o pomoc bo na pewno ktoś lepiej zna się na tym "złomie" z Qnapa niż ja.
6 tydzień testów i już wymiękam, na czym polega problem ano serwer przy usypianiu i wzbudzaniu sam zmienię godzinę i datę ???
Zrzuty ekranu na dole (4-ty screen najlepiej pokazuje co potrafi odpie.... ten sprzęt, zmienił sobie rok na 1992 ???) .

Serwer był nowy i już został wymieniony na drugą nową szt., dyski to nowe seagate 4TB ST4000VX000 które zgodnie ze strona Qunapa powinny współpracować bez problemu.
Dla testu podłączałem też Barracude 3TB ST3000DM001 i jakiegos samsunga 160GB problem zawsze po paru dniach się powtarza.

Szlak człowieka trafia bo po rozjechaniu daty i godziny przestaje działać harmonogram zasilania i wszystkie synchronizacje dostają fioła.

Czy ktoś ma TS-453mini i mógłby przetestować czy podobny problem występuje u niego?
Tak jak zauważyłem problem występuje jak mam zainstalowanych więcej dysków (w planie miał pracować z 3 dyskami) przy jednym usterka chyba występuje rzadziej ale to już też pewności nie mam bo usterka jest pływająca.

Pozdrawiam Jarek

Qnap TS-453mini

afiozo.cba.pl_NAS_NAS01.JPG


afiozo.cba.pl_NAS_NAS02.JPG


afiozo.cba.pl_NAS_NAS03.JPG


afiozo.cba.pl_NAS_NAS04.JPG
 
??? Ale po co ma synchronizować czas?
Czy nie jest tak, że płyta ma swój własny zegar? jak każdy komputer i urządzenie elektroniczne?
I czas płynie tam niezależnie czy serwer pracuje, jest uśpiony czy wyłączony.


Oczywiście ja mam wyłączone synchronizowanie zegara właśnie po to żeby czas bazował na wewnętrznym zegarze serwera.

Acha nie wiem czy to jest oczywiste z mojego wpisu ale potrafi 2-3 dni działać ok po czym sobie przy którymś wybudzeni robi takie kwiatki. Myślałem, że miałem wadliwy egzemplarz, sprzedawca wymienił mi na drugi nowy ale problem pozostał. Robiłem reinstalacje goły system i nic problem powraca.
 
??? Ale po co ma synchronizować czas?
Czy nie jest tak, że płyta ma swój własny zegar? jak każdy komputer i urządzenie elektroniczne?
niekażdy komupter/urządzenie ma zegar czasu rzeczywistego (ten z obecną datą i godziną)

Oczywiście ja mam wyłączone synchronizowanie zegara właśnie po to żeby czas bazował na wewnętrznym zegarze serwera.
to włącz to i sprawdz efekt
 
Tak nie każde ale większość może nie jasno się wyraziłem (każde które go potrzebuje).

Tak włączyłem synchronizację nic to nie zmienia. Co z reszta wydaje się logiczne bo zapewne synchronizacja działa jak serwer jest uruchomiony kiedy śpi lub jest wyłączony to logiczne, że usługa synchronizacja nie działa.

Drugi bag jaki znalazłem w tym urządzeniu to zarządzanie szybkością wentylatora (na szczęście to nie jest aż taki problem).
Pomimo, że temperatura jednego z dysków dochodzi do granicznej i system też ma wysoka temperaturę to serwer nigdy nie zwiększył mi obrotów wentylatora powyżej 7XX. Nie wiem może sumuje wszystkie temperatury i wylicza średnią ale z tego co pamiętam wyjąłem dyski te które są chłodniejsze i odpaliłem z tym jednym który osiąga 44 stopnie i też nic wentylatora max co osiąga to ~7XX obrotów tyle samo gdy ustawię na sztywno "średnią prędkość"
Gdy mu ustawię maksymalną wkręca się na 1270 obrotów. I weź ustaw optymalny wariant?
Mogę jeszcze założyć, że jest faktycznie tak jak zostało to przetłumaczone czyli serwer uwzględnia tylko temperaturę "systemu" a temperaturę dysków delikatnie mówiąc ma w d... i wtedy jego zachowanie faktycznie by się zgadzało bo jak temperatura systemu spada poniżej 35 to wentylator zwalnia do koło ~3XX obrotów.
Chyba to nie tak powinno działać w takim urządzeniu? ale może tylko się czepiam.

afiozo.cba.pl_NAS_NAS10.jpg



afiozo.cba.pl_NAS_NAS11.jpg
 
1. To fakt problemu - nie znam biegle angielskiego ale jak się zbiorę to do nich napiszę. Choć wcześniej fajnie jakby ktoś potwierdził czy na swoim urządzeniu ma podobny problem? Jak serwer chodzi non-stop problemu nie ma.

2. To raczej tylko ciekawostka o której wspomniałem ze złości na stracony czas (choć to zapewne też błąd w oprogramowaniu Qunapa na szczęście nie krytyczny jak data i czas).