Pomoc Projekt instalacji kamer

dziadek-NET

Network Architect
Q's Professional
2 Styczeń 2016
511
21
18
40
QNAP
TS-x51
Ethernet
null
Planuje uruchomić monitoring minimum 2 kamery max 4.

Załóżmy że 4 kamery, teraz mam pytanie QNAP jest w w budynku A kamery w budynku B.
Jak powinienem wykonać instalację, czy mogę w budynku B umieścić switch z którym połączę 4 kamery a między budynkami puścić jeden kabel ?
 
tak kamery IP a z zasilaniem sprawa otwarta.
Czyli co można 4 kamery do switch-a potem kabelek do qnapa ?
Tylko jak z zasilaniem własne czy może być przez PoE ?
Jeśli Switch z PoE to przypuszczam że w budynku B :)

Jak patrzę na aukcje to Switch z PoE w fajnych cenach to mają 10/100 czy to nie za mało ?

Czy dać sobie spokój z PoE i puścić to na Switch-ach 10/100/1000 bez PoE + oddzielne zasilanie
 
tak naprawde zalezy to od "mozliwosci" w miejscu montazu, bo jesli do kazdej kamery bedziesz mial blisko gniazdko to bym sie nie bawil w switcha POE tylko normalnego.

Jesli pojdziesz w switcha POE to pamietaj ze kazdy port moze dac max iles tam mocy a sumarycznie nie moze przekroczyc jakiejs tam wartosci. Majac kamery , w instrukcji masz napisane ile mocy potrzebuje do dzialania (pamietaj ze wlaczone diody wciagaja ladnie prund) i przynajmniej tyle potrzebujesz na porcie miec.

Do kamer IP stanowczo switche gigabitowe, bardzo biedzac 100M, ale wtedy mozesz nie uzyskiwac najlepszych parametrow z kamer (bedzie ciąć obraz).
 
Planuje uruchomić monitoring minimum 2 kamery max 4.

Załóżmy że 4 kamery, teraz mam pytanie QNAP jest w w budynku A kamery w budynku B.
Jak powinienem wykonać instalację, czy mogę w budynku B umieścić switch z którym połączę 4 kamery a między budynkami puścić jeden kabel ?
Oczywiście.
zakladamy ze kamery IP i maja swoje zasilanie ? to mozna tak zrobic z czystym sumieniem :)

@badziewiak - moze jakis inny pomysl ?
Nie mam innych pomysłów, tak się po prostu robi w praktyce.
tak kamery IP a z zasilaniem sprawa otwarta.
Czyli co można 4 kamery do switch-a potem kabelek do qnapa ?
Tylko jak z zasilaniem własne czy może być przez PoE ?
Jeśli Switch z PoE to przypuszczam że w budynku B :)

Jak patrzę na aukcje to Switch z PoE w fajnych cenach to mają 10/100 czy to nie za mało ?

Czy dać sobie spokój z PoE i puścić to na Switch-ach 10/100/1000 bez PoE + oddzielne zasilanie
Można i tak i tak, wedle gustu. Co do przepustowości:
Kalkulator do wyliczenia wymaganej pojemności dysku w rejestratorze - sklep Fortec Polska
Jeśli kamery mają być na zewnątrz, pamiętaj o ochronie przeciwprzepięciowej i na RJ-ki i na tor zasilania (jeśli nie idzie po PoE). Przeciwprzepięciówki przy kamerach żeby wytłumiły chociaż część przepięcia i przy samym switchu dla ochrony switcha i reszty kamer. Przeciwprzepięciówka także po obydwu stronach kabla łączącego switch i NAS. Pamiętaj o dobrym uziemieniu przeciwprzepięciówek, najlepiej do głównej szyny uziemiającej. Bez uziemienia praktycznie nie ma ochrony.
A jeszcze jedno: Jeśli odcinki przewodu uziemiającego są krótkie, to minimalny przekrój jest 6mm2. W przypadku dłuższych odcinków robię tak, że daję przewód miedziany 16mm2 (do głównej szyny uziemiającej), a po drugiej stronie przewodu zaraz przy kamerach daję blok rozdzielczy (na przykład taki P.P.H.U. ELPROD - Blok rozdzielczy jednobiegunowy 160A/TS 35, 70mm²/7x6mm²/2x25mm²/2x35mm² lub taki Pawbol Zacisk 1x25,4X10 szary mocowany na szynie TH35 E.4124SP - ceny), z którego idę cienkim przewodem min. 6mm2 do kamer. Oczywiście im dłuższy odcinek do głównej szyny uziemiającej tym warto dać większy przekrój.
 
Przeciwprzepięciówki przy kamerach żeby wytłumiły chociaż część przepięcia i przy samym switchu dla ochrony switcha i reszty kamer. Przeciwprzepięciówka także po obydwu stronach kabla łączącego switch i NAS. Pamiętaj o dobrym uziemieniu przeciwprzepięciówek, najlepiej do głównej szyny uziemiającej. Bez uziemienia praktycznie nie ma ochrony.
badziewiak a czemu mu tak podpowiadasz?
Zapytaj go chociaż jak zamierza przepuścić przewody. Czy będą szły studzienkami, czy górą - jeśli górą to czy są inne elementy instalacji wyżej w tym odgromniki. Zapytaj też ile metrów między budynkiem A i B, bo być może w ogóle nie musi się martwić Twoimi sugestiami.

(Jestem ciekaw jak się ta dyskusja rozwinie, bo mam dużo doświadczenia z zabezpieczeniami i od kiedy ich nie używam nie mam strat finansowych - "czyt. ubezpieczenia")
 
APC by Schneider Electric Ochrona przeciwprzepięciowa APC PNET1GB do sieci LAN – ceny, dane techniczne, opinie na SKAPIEC.pl lub podobne Axon zdaje się, to na RJ-ki

Tylko jeśli nie zależy Ci na kamerach i switchu, możesz sobie odpuścić. NAS powinien być wg mnie bezwzględnie chroniony, dlatego na obydwu końcach kabla między NAS i switchem trza by to dać.
Przeciwprzepięciówki przy kamerach żeby wytłumiły chociaż część przepięcia i przy samym switchu dla ochrony switcha i reszty kamer. Przeciwprzepięciówka także po obydwu stronach kabla łączącego switch i NAS. Pamiętaj o dobrym uziemieniu przeciwprzepięciówek, najlepiej do głównej szyny uziemiającej. Bez uziemienia praktycznie nie ma ochrony.
badziewiak a czemu mu tak podpowiadasz?
Zapytaj go chociaż jak zamierza przepuścić przewody. Czy będą szły studzienkami, czy górą - jeśli górą to czy są inne elementy instalacji wyżej w tym odgromniki. Zapytaj też ile metrów między budynkiem A i B, bo być może w ogóle nie musi się martwić Twoimi sugestiami.

(Jestem ciekaw jak się ta dyskusja rozwinie, bo mam dużo doświadczenia z zabezpieczeniami i od kiedy ich nie używam nie mam strat finansowych - "czyt. ubezpieczenia")
No tak, nie dopuszczam do głowy prowadzenia innego niż kanalizacja teletechniczna podziemna. Ale faktycznie jeśli górą, to jest inny problem, żeby piorun nie tłukł bezpośrednio po kablu. Zależy to pośrednio od odległości między budynkami, a dokładniej od tego, czy kabel znajdzie się w ochronie odgromowej budynków. Ja opieram się na własnych doświadczeniach projektowych, gdzie po prostu projektuję połączenie podziemne między budynkami.

@Silas Mariusz Mój dziadek jako jedyny na osiedlu założył odgromówkę na swoim domku. Jak poioruny zaczęły mu rypać, to zaraz ją ściągnął i znowu miał spokój.
 
@Silas Mariusz Mój dziadek jako jedyny na osiedlu założył odgromówkę na swoim domku. Jak poioruny zaczęły mu rypać, to zaraz ją ściągnął i znowu miał spokój.
Właśnie. Do tego zmierzałem! Czasem nie warto przesadzać bo będziesz "uziemiony". A mnie przykre doświadczenia spotkały.
 
hmm w takim razie jeszcze nie wiem jak puszczę ostatecznie kabel.
Mam wkopany peszel w ziemi ale jeszcze z niego nie korzystałem boję się ze nie uda mi się przez niego przepchnąć kabla (nie leci prosto), może trzeba o tym pomyśleć.
Na ten moment jest puszczony inny kabel i odpukać nic się nie stało.
Odległości nie mierzyłem około 20m.

Poszukałem i znalazłem takie propozycje:
OGRANICZNIK PRZEPIĘĆ AXON-AIR - Delta
OGRANICZNIK PRZEPIĘĆ AXON-VIDEO-IP - Delta
OGRANICZNIK PRZEPIĘĆ AXON-POE ETHERNET - Delta

Co myślicie o nich ?
 
Ja nie mam z tym żadnych doświadczeń, ale powiem tak:
1. APC jest firmą dość dobrą, wręcz inwestorzy wskazują tę firmę jeśli chodzi o rozwiązania na przykład UPS. Axon może też jest dobry.
2. Przy odpowiednio silnym przepięciu żaden ochronnik nie pomoże.
3. Jak to mówił prof. Sowa: Jak ma się coś spalić, to zgodnie z przepisami (czyli rozwiązania projektowe muszą byc jak należy, ale jak się i tak spali, to zgodnie z przepisami).
4. Czy to oznacza że nie dawać ochronników? Uważam że jeśli sprzęt jest drogi, to mimo wszystko warto je dać. To tak jak z pasami bezpieczeństwa: Gostek przeżył, bo nie był zapięty i wyleciał przez szybę. No tak, tylko jednak więcej razy te pasy komuś uratowały życie.
hmm w takim razie jeszcze nie wiem jak puszczę ostatecznie kabel.
Mam wkopany peszel w ziemi ale jeszcze z niego nie korzystałem boję się ze nie uda mi się przez niego przepchnąć kabla (nie leci prosto), może trzeba o tym pomyśleć.(...)
Jeśli masz chody u kogoś z firmy wykonawczej ciągnącej druty, to pożycz coś takiego: Włókno szklane stalka pilot 11 mm 150 m na stojaku - Zdjęcie na imgED. Jeśli nie, to drut stalowy o średnicy 2-3mm, na jego końcu robisz kółeczko by nie haczyło ostrym końcem. Wpychasz to do rury podziemnej (tym kółkiem) aż do końca rury, po czym przywiązujesz kabel i wciągasz go.
 
  • Lubię to
Reakcje: Silas Mariusz
No tak, tylko jest mały szczegół: Te ochronniki są ostatnim stopniem ochrony. Pierwszym i najważniejszym jest właściwa instalacja odgromowa z prawidłowym odprowadzeniem ładunku do ziemi. Drugim właściwe uziemienie i ochrona przeciwprzepięciowa instalacji zasilającej. Na samym końcu dopiero są takie właśnie przeciwprzepięciówki. Generalnie dobrze jest robić tak: http://teleinfo.pb.edu.pl/gilg/sieci_korporacyjne/sygnalowe_7.pdf, ale nie daje to absolutnie żadnej gwarancji. To tylko (znaczne) zmniejszenie prawdopodobieństwa uszkodzeń.
 
Nie obiecuje, ale postaram się zaprosić znajomego - bardzo dobrego zresztą elektronika, który świetnie serwisuje kamery IP i jest zresztą mega dobry w tym co robi i poprosze go o zdanie w tym temacie. Myśle, że tak będzie najlepiej. Wspólnie można byłoby stworzyć kilka fajnych materiałów pomocnych na ten temat. Ale nie obiecuje, że będzie miał na to czas.
 
Cieszę się że temat się spodobał ;)
Mam pytanie, wczoraj szukałem lokalnie odpowiedniego kabla do wykonania monitoringu IP + połączenie dwóch budynków kablem (w jednym są kamery i switch Poe w drugim z kolei Qnap

Jak uważacie czy zwykły kabel internetowy E5 wystarczy jeśli będzie puszczany w peszlu pod ziemią czy jednak musi być to kabel tzw. zewnętrzny ?

Jeden z sprzedawców troszkę mnie powiedzmy nastraszył, jak usłyszał że chce połączyć dwa budynki ze sobą to od razu mówił że oba budynki będą miały inne tu już nie pamiętam "napięcia" chodzi o to że nawet po pewnym czasie w skrajnym przypadku taki kabel może "kopnąć" i sugeruje stworzyć wspólną masę.

Czy to jest prawda czy jednak przesadzona teza ?
Czy lepiej dla pewności wykonać wspólną masę, jeśli tak na czym miała by polegać ?