Pomoc Pytanie o turbo w procesorach z turbo boost

U

unr3al2

Guest
Cześć,
Głównie interesuje mnie jakie parametry ma @badziewiak w swoim serwerze po wykonaniu polecenia :
Kod:
dmidecode --type processor
Model TVS-871 z i7 powinien posiadać procesor z turbo.
Ciekaw jestem czy będzie to widać w tych pozycjach.

Interesuje mnie pole :
- Version
- Max Speed
- Current Speed



Dzięki.

Wersja oprogramowania Firmware: Najnowszy
Model serwera: QNAP TVS-471
 
u mnie zauważyłem że nie wskakuje na mnożniki turbo, nawet przy dużym obciążeniu:

edit.
wskakuje turbo na wyższe mnożniki ale chwilowo więc chyba jest wszystko wporzo, tylko turbo działa nie tak jak sobie wyobrażałem.

ccpu.png
 
Więc robiłem reset biosu, ale turbo się nie włączylo - tak więc panowie w modelu 453mini jest to chyba z góry nie moźliwe, chyba, że istnieje nowszy bios niż mój :)
 
Zauważyłem takie zjawisko, które z resztą bardzo mi się podoba: Jeśli obciążam 1-2 rdzenie, to częstotliwość dochodzi do 4GHz. Jeśli wszystkie rdzenie na raz, to jest między 3,5 a 3,6GHz. Zapewne chodzi o całkowitą moc cieplną na procesorze.
Zanim zresetowałem bios, wykonałem opcję zapisu ustawień (save custom settings). Czy jeśli wykonam load custom settings, tryb turbo mi się wyłączy? Chyba zechcę powrócić do poprzednich ustawień, bo procek grzał się na ponad 60 stopni.
 
https://www.kernel.org/doc/Documentation/cpu-freq/boost.txt napisał:
Processor boosting control

- information for users -

Quick guide for the impatient:
--------------------
/sys/devices/system/cpu/cpufreq/boost
controls the boost setting for the whole system. You can read and write
that file with either 0 (boosting disabled) or 1 (boosting allowed).
Reading or writing 1 does not mean that the system is boosting at this
very moment
, but only that the CPU may raise the frequency at it's
discretion.
--------------------
Bash:
cat /sys/devices/system/cpu/cpufreq/boost
Bash:
echo "0" > /sys/devices/system/cpu/cpufreq/boost		# disable boosting
echo "1" > /sys/devices/system/cpu/cpufreq/boost	    # boosting allowed (need to be enabled in BIOS first)

https://www.kernel.org/doc/Documentation/cpu-freq/boost.txt napisał:
Introduction
-------------
Some CPUs support a functionality to raise the operating frequency of
some cores in a multi-core package if certain conditions apply, mostly
if the whole chip is not fully utilized and below it's intended thermal
budget. The decision about boost disable/enable is made either at hardware
(e.g. x86) or software (e.g ARM).
On Intel CPUs this is called "Turbo Boost", AMD calls it "Turbo-Core",
in technical documentation "Core performance boost". In Linux we use
the term "boost" for convenience.

...
 
  • Lubię to
Reakcje: Paweł Tołoczko
Jako ciekawotke podam cytat ze strony qnapa odnosnie mojego modelu nas-a:
  • Nowoczesny, czterordzeniowy procesor Intel® Celeron® w technologii 22 nm, taktowany zegarem 2,0 GHz automatycznie podwyższanym do 2,41 GHz
Chyba cos klamia, skoro u mnie turbo jest wylaczone :)
 
Ani trochę, ma taki procesor, o takich możliwościach, a że nie są one wykorzystywane to już inna bajka!, pamiętajmy : reklama w najlepszym wypadku "oszczędnie gospodaruje prawdą"
Aha, cos w stylu Napiszemy co on potrafi, ale nie napiszemy ze tego nie uzyjesz, bo w tym modelu tego nie wlaczylismy :)
To jest pominiecie istotnej informacjo, ktora moglaby sklonic do nie kupienia tego modelu w skrajnym przypadku, prawda ?
Chyba jest na to paragraf ?
Trzeba jasno powiedziec, ze jest to nieuczciwa zagrywka ze strony producenta.
Inny producent NAS tez cos podobnego zrobil, chodzilo o obecnosc SATA II zamiast III :)
 
darekhifi zanim staniesz się ekspertem od marketingu zacznij czytać ze zrozumieniem. Nie wspomina się o Turbo Boost a Frequency Burst. Po za tym nie wszystkie procesory Intela posiadają technologie Turbo Boost.
Procesor N3150 jej nie posiada. (Zreszta czy sa w ogole jakies Celerony z Turbo Boost?) Killjoy ta dyskusja nie dotyczy SOC'ow. W Twoim CPU jest tylko kontrolowany krótki burst, który dotyczy operacji programowych po za multimediami i akceleracją.
tfu.. Chyba J1900
Intel® Celeron® Processor J1900 (2M Cache, up to 2.42 GHz) Specyfikacje
Turbo Boost w specyfikacji nie widzę. Zlinczujecie geniusze zatem Intela za słowa "up-to" czy pójdziecie sobie gdzie indziej?
 
  • Lubię to
Reakcje: kaktus
darekhifi zanim staniesz się ekspertem od marketingu zacznij czytać ze zrozumieniem. Nie wspomina się o Turbo Boost a Frequency Burst. Po za tym nie wszystkie procesory Intela posiadają technologie Turbo Boost.
Procesor N3150 jej nie posiada. (Zreszta czy sa w ogole jakies Celerony z Turbo Boost?) Killjoy ta dyskusja nie dotyczy SOC'ow. W Twoim CPU jest tylko kontrolowany krótki burst, który dotyczy operacji programowych po za multimediami i akceleracją.
tfu.. Chyba J1900
Intel® Celeron® Processor J1900 (2M Cache, up to 2.42 GHz) Specyfikacje
Turbo Boost w specyfikacji nie widzę. Zlinczujecie geniusze zatem Intela za słowa "up-to" czy pójdziecie sobie gdzie indziej?

Wiesz okreslenie burst to sugeruje cos innego niz inzynier mial na mysli a zwykly user nie musi sie znac na takich detalach :)

Chyba chodzi o intelowskie Enhanced Intel SpeedStep® Technology, czyli

"..Enhanced Intel SpeedStep® Technology is an advanced means of enabling high performance while meeting the power-conservation needs of mobile systems. Conventional Intel SpeedStep® Technology switches both voltage and frequency in tandem between high and low levels in response to processor load. Enhanced Intel SpeedStep® Technology builds upon that architecture using design strategies such as Separation between Voltage and Frequency Changes, and Clock Partitioning and Recovery..."

choc kto to moze wiedziec, zawsze lepiej dopisac "..do 2.4GHZ" przy procku 2GHz :)

No i OK, moj cpu NIE MA turba ( to nie wiem, jak koledzy z 453 pro maje je wlaczone w biosie - cuda jakies czy co....?)
 
No i znowu nie masz racji. Speedstep działa poniżej określonego taktowania CPU i służy wyłącznie w celu zapewnienia oszczędności energii. Panowie czytanie specyfikacji, czasem Wikipedii to nieinwazyjna metoda czerpania wiedzy. Nam nie będziecie się wtrącać bzdurami w zdanie, a i sami poczujecie się lepiej. Czytanie nie boli!
 
  • Lubię to
Reakcje: kaktus
Odkopuję temat, ale to może być ważne w przypadku komplikacji. Proponuję przenieść tego posta gdzieś na początek wątku zaraz przed instrukcją włączenia turbo.
Otóż przed zresetowaniem BIOS (F9) dobrze jest zapisać ustawienia (save custom defaults):
upload_2016-9-25_9-2-6.png


Gdy chciałem na stałe wyłączyć tryb turbo, po prostu użyłem load custom defaults i problem rozwiązany bez programowego wyłaczania z poziomu systemu:
upload_2016-9-25_9-5-6.png


No i 20W mniej żre, co wpływa znacząco na temperaturę procka i portfel.
Chyba że jestem w błędzie i można z poziomu konsoli wyłączyć tę opcję w samym bios, proszę wówczas wykasować tego posta.
 
  • Lubię to
Reakcje: kaktus