Pomoc QmailAgent - nie synchronizuje wszystkich folderów

Status
Brak możliwości dodawania odpowiedzi.

XERA

Passing Basics
Beginner
12 Listopad 2016
15
0
1
52
QNAP
TS-x51
Ethernet
10 Mbps
Witam, mam pytanie - może ktoś już mial podobny problem. Zainstalowałem Qmail Agenta. Wszysto fajnie - zsychnronizowałem go na razie z pocztą na gmail`ach. Jest jedno ale. O ile poprawnie zsychronizowal katalog Odebrane to Wysłane jest pusty :-(
Wysłałem maila z poziomu Qmail AGenta i poszedł prawidłowo - w gmailu się pojawił w wysłanych - tymczasem w NAS`ie w katalogu wysłane widze tylko ten jeden mail wysłany z niego - nie widze natomiast armii maili z konta gmail. To problem, bo maile wysłane sa równie istotne co otrzymane w mojej działalności ...
ktoś ma jakiś pomysł? cos źle zrobiłem?
Pozdrawiam Arek

Wersja oprogramowania Firmware: 4.1
Model serwera: QNAP TS-251+
 
Mam wersję 1.0.2
Ale masz tak w Qmail że widzisz maile wysłane z innego serwera (IMAP)? A gdzie je widzisz? Bo jak jest poczta z Gmail to struktura katalogów pokazuje jakby lokalnie pocztę na NAS i poniżej zdupilkowamne katalogi na Gmail... Czy dobrze rozumiem że te górne katalogi to sa właśnie te zbackupowane do NAS i nawet jak coś się stanie z serwerem poczty IMAP u dostawcy to z nich bedzie można ją przywrócić?


Poważnie nowy firmware rozwiąże problem? To teraz glupie pytanie (ale jestem laikiem i dopiero zaczynam z NAS) czy jak zainstaluję nowy firmware - to aplikacje i wszystkie ustawienia NAS zostają? czy muszę konfigurować wszystko na nowo?
 
Ale masz tak w Qmail że widzisz maile wysłane z innego serwera (IMAP)?
Tak. Idea Qmail Agent jest taka, że działa jak każdy klient pocztowy - do synchronizacji wykorzystuje coś takiego jak OfflineIMAP. Każdy folder ma być synchronizowany z regularnością, jaką zadasz w ustawieniach.

Czy dobrze rozumiem że te górne katalogi to sa właśnie te zbackupowane do NAS i nawet jak coś się stanie z serwerem poczty IMAP u dostawcy to z nich bedzie można ją przywrócić?
Dobrze rozumiesz. Qmail Agent pobiera wszystkie maile, z wszystkich folderów w Twojej skrzynce i zapisuje je na NASie w formacie MailDir. Maile pozostają na dysku nawet po ich usunięciu z serwera dostawcy poczty, przy czym UWAGA - z moich testów wynika, że po usunięciu maili z serwera dostawcy, znikają one również z Qmail Agent, przy czym nadal są na dysku i można je przeszukiwać używając Qsirch. Nie wiem, czy to jest zamierzone działanie, czy bug, ale póki co tak to działa.

Poważnie nowy firmware rozwiąże problem?
Nie mam pojęcia, czy rozwiąże Twój problem. Jeżeli nie ma ku temu poważnych przeciwwskazań, to zawsze powinieneś mieć najnowszy stabilny firmware. Po pierwsze ze względu na bezpieczeństwo, po drugie, bo wiodący producenci NASów, tacy jak Qnap i S, dodają tak wiele nowych funkcjonalności z prawie każdą aktualizacją, że po prostu szkoda z tego nie korzystać. Poza tym regularnie naprawiają to, co sami zepsuli :) Polecam śledzenie dzienników zmian wraz z kolejnymi wydaniami firmware.
 
Dzięki za pomoc.
Zaktualizowałem firmware i jest ciekawostka. Zsynchronizowalem trzy konta z gmail. Dwa z nich widzi wysłane maile (ale pokazuje je tylko na dolnym katalogu jako gmail) a na jednym z kont nie widzi wysłanych w ogóle. Wszystkie trzy konta tak samo skonfigurowane w gmail`u - więc już nic z tego nie rozumiem.
A nawet na tych dwóch - pokazuje tylko w katalogach gmaila - czyli nie ma ich kopii na dysku w razie awarii... :-(
Do tego nie mogą podłączyć kont firmowych ( z serwera dedykowanego dostawcy) bo nie pokazuje mi się całe kompletne okno ustawień serwera (a widziałem przelotem wcześniej że to okno jest bardziej rozbudowane ma ustawienia serwera przchodzacego i wychodzacego praz przycisk dodaj) Do tego jak chce odznaczyć checkbox "Zapisz Załączniki" to mi zamyka to okno i cofa do ekranu wczesniej :-(
Załączam zrzut z ekranu dla zwizualizowania:
qmail klopot1.jpg
 
Zsynchronizowalem trzy konta z gmail. Dwa z nich widzi wysłane maile (ale pokazuje je tylko na dolnym katalogu jako gmail) a na jednym z kont nie widzi wysłanych w ogóle. Wszystkie trzy konta tak samo skonfigurowane w gmail`u - więc już nic z tego nie rozumiem.

Na tym koncie, gdzie nie widzi wysłanych, zobacz czy masz włączony dostęp przez IMAP (może masz tylko POP i dlatego Qmail pobiera wyłącznie odebrane). Da się to zrobić w ustawieniach Gmaila.

A nawet na tych dwóch - pokazuje tylko w katalogach gmaila - czyli nie ma ich kopii na dysku w razie awarii... :-(
Jak już pisałem - Qmail odtwarza strukturę katalogów z serwera dostawcy, więc tak ma być. Zobacz sobie jak to wygląda np. w Thunderbirdzie po podłączeniu do konta Gmail. Nie przejmuj się tym, że nic nie ma w tych katalogach domyślnych Qmail - jeśli widzisz maile w katalogach Gmaila, to znaczy, że masz je na dysku. Przejrzyj udział QmailAgent na NASie - zobaczysz, że tam są.

Do tego nie mogą podłączyć kont firmowych ( z serwera dedykowanego dostawcy) bo nie pokazuje mi się całe kompletne okno ustawień serwera
Masz rację, brakuje ustawień serwera przychodzącego i wychodzącego. Otwórz Qmail w nowej karcie (PPM na ikonie Qmail na pulpicie QTS) i zobacz czy tam też się nie wyświetla. Jak nie wyświetla, to zobacz, czy coś się pojawia przy zmianie zoomu w przeglądarce.
 
Na wszystkich kontach gmail mam taki sam IMAP ustawiony (tak musiałem to zmienić w ustawieniach)
Po przeładowaniu jest tak - widzi wysłane na wszystkich trzech kontach z Gmail - ale tylko w strukturze katalogów Gmail.
Patrze na dysku - ale nie widze tam maili wysłanych - jest struktura maili (chyba podzielonych na daty) ale sa to same przychodzące - przynajmniej nie ma zadnego rozgraniczenia na dysku - gdyby trzeba było je wrzucic ponownie na serwer w razie awarii to skąd wiadomo gdzie są wysłane a gdzie odebrane?
Tak to u mnie wygląda:
Acha - otwarcie na nowej karcie zoom itd nie pomogło w kontekście dodania serwera kont firmowych.
Ale pomogło skorzystanie z innej przeglądarki (chrome zamiast Firefox)
Jeszcze coś
podłączyłem pierwsze konto firmowe (serwer dedykowany) jak wyślę maila z Qmail Agenta - to dochodzi do adresata - dochodzi z adresu z którego miał być - ale nie ma go w wysłanych na serwerze pocztowym a jest jedynie na NAS. Gdzie mogę to skonfigurować żeby była pełna synchronizacja?
 

Załączniki

  • qmail klopot2.jpg
    qmail klopot2.jpg
    168,4 KB · Wyświetleń: 50
Patrze na dysku - ale nie widze tam maili wysłanych - jest struktura maili (chyba podzielonych na daty) ale sa to same przychodzące - przynajmniej nie ma zadnego rozgraniczenia na dysku
Masz rację - pliki są w katalogach oznaczających datę (RRRR/MM/DD), przy czym załączniki są przechowywane w osobnym folderze z taką samą strukturą. Nie ma podziału na foldery IMAP, co mnie też boli, ale powiedzmy, że da się to przeżyć. Nie sugeruj się brakiem tych folderów - sprawdź ręcznie, czy są tam wysłane maile. Z poziomu File Station możesz otwierać poszczególne pliki w Qmail i wtedy widać, kto jest nadawcą.

gdyby trzeba było je wrzucic ponownie na serwer w razie awarii to skąd wiadomo gdzie są wysłane a gdzie odebrane
Dobre pytanie. Musielibyśmy zacząć od tego, czy struktura jakiej Qmail używa do przechowywania maili jest kompatybilna z serwerem dostawcy. Obstawiam, że nie, a dodatkowo i tak wymagałoby to dostępu do katalogów serwera email przez FTP albo coś podobnego. Z ciekawości sprawdziłem, czy dałoby się ręcznie przenieść maile z Qmail do serwera poczty S - nie da się, struktura całkiem inna.

A teraz UWAGA, drobne sprostowanie:

W poprzednim poście omyłkowo napisałem, że Qmail zapisuje wiadomości w formacie MailDir - niestety tak nie jest, to serwer pocztowy S przechowuje w taki sposób wiadomości a nie Qmail Agent.

Pozostaje wgrywanie wiadomości przez IMAP, ale trzeba by znaleźć jakiś program, który tę zbieraninę z Qmaila hurtowo otworzy i pozwoli wrzucić na inny serwer przez IMAP.

Acha - otwarcie na nowej karcie zoom itd nie pomogło w kontekście dodania serwera kont firmowych.
Ale pomogło skorzystanie z innej przeglądarki (chrome zamiast Firefox)
Zapamiętaj sobie to rozwiązanie, bo taka konieczność to niestety standard w QTS. W najmniej oczekiwanych momentach.

podłączyłem pierwsze konto firmowe (serwer dedykowany) jak wyślę maila z Qmail Agenta - to dochodzi do adresata - dochodzi z adresu z którego miał być - ale nie ma go w wysłanych na serwerze pocztowym a jest jedynie na NAS. Gdzie mogę to skonfigurować żeby była pełna synchronizacja?
Ustawiłeś w opcjach foldery specjalne? Bez tego Qmail nie wie, który folder na Twoim serwerze poczty służy do zapisywania wysłanych wiadomości.
 
ok - masz rację są tam też maile wysłane.
Tylko rzeczywiście jest problem - bo chciałem używać Qmail Agenta głównie do backup`u poczty z kont pocztowych. O gmail mniej mi chodzi bo jest do tego dedykowany soft - najważniejsza jest dla mnie kopia poczty firmowej z serwera dedykowanego.
Oczywiście struktura plików jest zupełnie inna... Najprościej byłoby kopiowac pocztę (całe katalogi) z IMAP z serwera poczty i potem w razie awarii wgrać je ponownie..
Ale problem wykonywać to w czasie rzeczywistym a np. w ciągu kilku godzin miedzy backup`ami może przybyć ogromna liczba ważnych maili.
Pomijam już logistyke takiego ręcznego kopiowania bo pewnie można by uruchomic jakies narzędzie do tego celu...

Zatem w razie awarii u dostawcy - mam kopie poczty na Qmail Agent - to już coś - tylko co dalej? jak ją wrzucić ponownie aby zachować całą strukturę i oznaczenie przeczytane/nieprzeczytane itd?

A może jest jakiś inny soft który można postawić na NAS`ie lub bezpośrednio na serwerze który by się zajął ciągłym kopiowaniem stanu poczty żeby mieć bazę w razie czego do odtworzenia?

Co do wysłanych - tak miałem ustawione - pojawiły sie na serwerze po chwili - zapomniałem o czasie synchronizacji, był ustawiony na 3minuty :)
 
My tutaj próbujemy dojść do tego jak pliki EML z Qmail przenieść na serwer pocztowy po IMAP. Najpierw trzeba do jakiegoś klienta IMAP wgrać te EML'e. Ćwiczę to właśnie w Thunderbirdzie przy użyciu ImportExportTools, ale nie wygląda to tak jakbym chciał, ale chyba lepiej nie będzie. Maile się importują, ale struktura folderów jest taka jak na NASie (nie dziwi mnie to, skoro sam Qmail nie dzieli po folderach).

UPDATE - można odpuścić próby importu do Thunderbirda. Nie importuje załączników, a przy próbie wgrania większego folderu z plikami EML pojawiają się tylko foldery z Qmail, a maili brak.

ale gdzieś widzałem program imapsync
Jest takie coś, ale do tego nam akurat raczej niepotrzebne.
A może jest jakiś inny soft który można postawić na NAS`ie lub bezpośrednio na serwerze który by się zajął ciągłym kopiowaniem stanu poczty żeby mieć bazę w razie czego do odtworzenia?
Jak znajdziesz to stawiam flaszkę. Wykluczam programy do typowej archiwizacji (Mailstore, Mailarchiva itd...). Qmail jest opisywana przez Qnapa jako funkcjonalność umożliwiająca backup, a obecnie bardziej nadaje się do archiwizowania (to też dobrze, bo się przyda). Jak jest możliwość backupu, to powinna być i możliwość przywracania, a tego obecnie po prostu nie ma.
 
Status
Brak możliwości dodawania odpowiedzi.

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. kopia thunderbird
  2. backup maili
  3. qmail agent