QNAP czy S? 2 dyski, DLNA, Tomcat6

razorjack

Passing Basics
Beginner
8 Kwiecień 2014
10
1
3
44
QNAP
TS-110
Ethernet
802.11n (Wi-Fi 4)
szukam NAS dla siebie, widzę że najbardziej zaawansowane (i z największym wsparciem userów) są QNAP i S.
QNAP widzę że w trochę niższej cenie oferuję trochę więcej sprzętu, na razie zastanawiam się nad QNAP TS-212P
lub S DS213j (trochę droższe, ale procek minimalnie wolniejszy, brak USB3.0)

NASa chcę głównie używać do backupu zdjęć i danych, dodatkowo udostępniać na nim filmy przez DLNA.
widzę że NASy potrafią nawet uruchomić Tomcata6 - głównie stąd myślę o trochę droższym S lub qnap.
Chciałbym jakąś prostą webaplikację na nim uruchomić (zdaję sobie sprawę że działać szybko nie będzie :) )

I tu pytanie do Was, jakie są głównie różnice między tymi modelami? wygoda użytkowania? prędkość? stabilność? wsparcie ?
Czy procek wystarczy do jakiejkolwiek pracy Javy? chyba tak skoro Serviio ludzie instalują?

a, dodatkowe pytanie, czemu w takim razie Serviio ludzie instalują, skoro NAS posiada już serwer DLNA? czy jest on aż tak ułomny?
(serviio używam na desktopie, wydaje się być dosyć prostą aplikacją, czy te NASowe DLNA są jeszcze prostsze???)
 
Nie wiem , zapytaj na forum S.


NASa chcę głównie używać do backupu zdjęć i danych, dodatkowo udostępniać na nim filmy przez DLNA.
QNAP to potrafi, potwierdzone wielokrotnie ;)


widzę że NASy potrafią nawet uruchomić Tomcata6
Paczka jest , chociaz do niej lepszy byłby proces Intela. (inny model QNAPa)


a, dodatkowe pytanie, czemu w takim razie Serviio ludzie instalują, skoro NAS posiada już serwer DLNA? czy jest on aż tak ułomny?
(serviio używam na desktopie, wydaje się być dosyć prostą aplikacją, czy te NASowe DLNA są jeszcze prostsze???)
Zależy od użytkownika.
 
NASa chcę głównie używać do backupu zdjęć i danych, dodatkowo udostępniać na nim filmy przez DLNA.
widzę że NASy potrafią nawet uruchomić Tomcata6 - głównie stąd myślę o trochę droższym S lub qnap.
Moze zaczne od tego - NAS to nie backup (kopia zapasowa) - raczej "sieciowy dysk", czyli jak kazdy dysk narazony jest na utrate danych i awarie, oczywiscie mozesz to zminimalizowac poprzez RAID 1, 5 czy 6 (ostatnie 2 wymagaja wiecej niz 2 dyskow - odsylam do specyfikacji Kawa i herbata - Dane w RAID są bezpieczne? Obalamy mity! ale najlepiej jest miec back up w postaci dodatkowego nosnika (DVD, inny HDD ect.)Na szybkiego znalazlem http://www.readynas.com/?p=3153 - po EN,
na forum jest o tym wspomniane, ale nie moge w tej chwili znalezc tego topic'a
 
  • Lubię to
Reakcje: kaktus
NAS chcę użyć do kopii zapasowej. tzn. pliki mam na PC, a kopia jest na NAS. Jako sieciowy dysk zmierzam go używać tylko do filmów. czy danych po których płakać nie będę.
Czy w takim razie NAS 2 lub 4 dyskowy może być dyskiem sieciowym i dodatkową kopią (cały czas piszęo jednym urządzeniu)? zamiast RAID1, dyski są niezależne i NAS robi kopię z jednego dysku na drugi co jakiś czas ?
 
QNAP widzę że w trochę niższej cenie oferuję trochę więcej sprzętu, na razie zastanawiam się nad QNAP TS-212P
lub S DS213j (trochę droższe, ale procek minimalnie wolniejszy, brak USB3.0)
Zaskoczyłeś mnie... Zawsze QNAP był droższy od S.

NASa chcę głównie używać do backupu zdjęć i danych, dodatkowo udostępniać na nim filmy przez DLNA.
Miałeś już coś wspólnego z DLNA?

a, dodatkowe pytanie, czemu w takim razie Serviio ludzie instalują, skoro NAS posiada już serwer DLNA? czy jest on aż tak ułomny?
(serviio używam na desktopie, wydaje się być dosyć prostą aplikacją, czy te NASowe DLNA są jeszcze prostsze???)
Jest dużo serwerów DLNA od popularnego TwonkyMedia po Serviio, a każdego producenta telewizor inaczej je wspiera. Także nie zdziwię się jeśli się rozczarujesz. Ja nigdy bym nic nie kupił dla DLNA. Ale to tylko moje zdanie.
 
  • Lubię to
Reakcje: kaktus
NAS chcę użyć do kopii zapasowej. tzn. pliki mam na PC, a kopia jest na NAS. Jako sieciowy dysk zmierzam go używać tylko do filmów. czy danych po których płakać nie będę.
Czy w takim razie NAS 2 lub 4 dyskowy może być dyskiem sieciowym i dodatkową kopią (cały czas piszęo jednym urządzeniu)? zamiast RAID1, dyski są niezależne i NAS robi kopię z jednego dysku na drugi co jakiś czas ?
Odpowiem Ci tak:
mam 1 NAS 2 dyskowy - na poczatku byl jako "kopia zapasowa" (tak wiem NAS to nie kopia zapasowa) -
dyski byly w RAID 1 - padly jeden po drugim w przeciagu 2 dni - dane na szczescie sie udalo odzyskac, gdyz 1 dysk jeszcze dzialal - gdy to kopiowalem dane.
RAID 1 - kopia 1 dysku jest na drugim dysku (mirror) [jest robiona w tym sammym czasie - zapis danych jest rownoczesny na 2 dyskach, ale pojemnosc 1 - (gdy masz 2 dyski)] - patrz linki podane wczesniej.
do backupu ja uzywam w tej chwili:
NAS + zewnetrzny dysk - innymi slowy na NAS (2 dyskowy) mam zrzute cennych rzeczy + przez USB podpiety 3 dysk na ktorym robie kopie bezpieczenstwa.
Oczywiscie nie kopiuje wszystkiego co na NASie tylko 1 wydzielony udzial, ktory jest w RAID 1, a pozostale mam w RAID 0.
Docelowo bede mial:
NAS 8 dyskowy w RAID 6 (2 dyski redemption) + NAS 2 dyskowy jako Backup dla jednego z udzialow - prawdopodobnie w RAID 1 bo jakos nie ufam dla 0 + ewentualnie na USB backup, rzeczy, ktore juz nie bede obrabial (zdjecia)- obrobione archiwum. Oczywiscie mozna jeszcze pojsc dalej i robic kopie na DVD (jakis nosnik ze zlota warstwa odbijajaca, by sie nie utlenial (ostatecznie raczej bym inwestowal w pendrivey albo karty SDHC - wielokrotnosc zapisu oraz powierzchnia magazynowa (fizyczna) - cena do zaakceptowania :)
 
  • Lubię to
Reakcje: kaktus
QNAP widzę że w trochę niższej cenie oferuję trochę więcej sprzętu, na razie zastanawiam się nad QNAP TS-212P
lub S DS213j (trochę droższe, ale procek minimalnie wolniejszy, brak USB3.0)
Zaskoczyłeś mnie... Zawsze QNAP był droższy od S.
podany TS-212P jest tańszy o ~50pln, a oferuje więcej.

Silas Mariusz napisał:
NASa chcę głównie używać do backupu zdjęć i danych, dodatkowo udostępniać na nim filmy przez DLNA.
Miałeś już coś wspólnego z DLNA?
tak, używam od 4 lat, próbowałem kilku, ale Serviio na PC zagościło na stałe, zero problemów i jest darmowe. (tv to Samsung LE46C650, model sprzed 4 lat)

Silas Mariusz napisał:
a, dodatkowe pytanie, czemu w takim razie Serviio ludzie instalują, skoro NAS posiada już serwer DLNA? czy jest on aż tak ułomny?
(serviio używam na desktopie, wydaje się być dosyć prostą aplikacją, czy te NASowe DLNA są jeszcze prostsze???)
Jest dużo serwerów DLNA od popularnego TwonkyMedia po Serviio, a każdego producenta telewizor inaczej je wspiera. Także nie zdziwię się jeśli się rozczarujesz. Ja nigdy bym nic nie kupił dla DLNA. Ale to tylko moje zdanie.
a czemu byś nic nie kupił? po prostu nie chce trzymać kompa włączonego cały czas, a głównie robię to dla filmów.
NAS chcę użyć do kopii zapasowej. tzn. pliki mam na PC, a kopia jest na NAS. Jako sieciowy dysk zmierzam go używać tylko do filmów. czy danych po których płakać nie będę.
Czy w takim razie NAS 2 lub 4 dyskowy może być dyskiem sieciowym i dodatkową kopią (cały czas piszęo jednym urządzeniu)? zamiast RAID1, dyski są niezależne i NAS robi kopię z jednego dysku na drugi co jakiś czas ?
Odpowiem Ci tak:
mam 1 NAS 2 dyskowy - na poczatku byl jako "kopia zapasowa" (tak wiem NAS to nie kopia zapasowa) -
dyski byly w RAID 1 - padly jeden po drugim w przeciagu 2 dni - dane na szczescie sie udalo odzyskac, gdyz 1 dysk jeszcze dzialal - gdy to kopiowalem dane.
RAID 1 - kopia 1 dysku jest na drugim dysku (mirror) [jest robiona w tym sammym czasie - zapis danych jest rownoczesny na 2 dyskach, ale pojemnosc 1 - (gdy masz 2 dyski)] - patrz linki podane wczesniej.
do backupu ja uzywam w tej chwili:
NAS + zewnetrzny dysk - innymi slowy na NAS (2 dyskowy) mam zrzute cennych rzeczy + przez USB podpiety 3 dysk na ktorym robie kopie bezpieczenstwa.
Oczywiscie nie kopiuje wszystkiego co na NASie tylko 1 wydzielony udzial, ktory jest w RAID 1, a pozostale mam w RAID 0.
Docelowo bede mial:
NAS 8 dyskowy w RAID 6 (2 dyski redemption) + NAS 2 dyskowy jako Backup dla jednego z udzialow - prawdopodobnie w RAID 1 bo jakos nie ufam dla 0 + ewentualnie na USB backup, rzeczy, ktore juz nie bede obrabial (zdjecia)- obrobione archiwum. Oczywiscie mozna jeszcze pojsc dalej i robic kopie na DVD (jakis nosnik ze zlota warstwa odbijajaca, by sie nie utlenial (ostatecznie raczej bym inwestowal w pendrivey albo karty SDHC - wielokrotnosc zapisu oraz powierzchnia magazynowa (fizyczna) - cena do zaakceptowania :)
rozumiem o co chodzi z RAID i czym się różni backup, dlategoo wspomniałem o opcji że dyski nie są w RAID, tylko NAS robi od czasu do czasu kopię jednego na drugi (czyli backup wybranych danych np. raz na dobę) to ma sens ? ew. robi tą kopię na dysk zew. przez USB podpięty (rozumiem że jako to linux, można sobie wszystko skonfigurować i oskryptować razem z ZIPami, TARami itp, jeśli podstawowa funkcjonalność nie wystarcza?)
Czyli bezpiecznie będzie na NAS trzymać kopię danych z PC, wtedy dane są w 2 urządzeniach zawsze.
 
TAk, choc jak masz jakies baaardzo sensitive data - kopiuj na cos co nie bedize podlaczone do urzadzenia - czytaj burza - piorun - wszystko popalone. Kiedys 10-12 lat temu piorun trzepnal w blok obok i .... wszystkie TV ktore byl podpiete do kablowki padly na calej ulicy, wszystkie urzadzenia ktore akurat byly wlaczone tez - jak sie komus lodowka wlaczyla tez padla - ogolnie chce tylko powiedziec, zebys nie zawierzal NASowi, ze jest backupem - przed zlodziejem nie tra dady. Ja mialem wlam do domku, ktory wynajmowalem jakis rok temu i ..NASa nie ukradli tylko dlatego, ze za duzo rzeczy mieli na drodze ... w domu bylismy z zona - spalismy na pietrze, gdyby nas nie bylo, NASa tez by pewnie nie bylo i kopi na nim.
 
no ok, więc raz na jakiś czas kopia z NAS na zew. dysk przez USB/eSata i dysk do sejfu :)
z S nikt tu nie ma doświadczenia? bo niestety i o QNAP i S można znaleźć niepochlebne opinie, więc który wybrać? czy oprogramowanie 4.0 na QNAP (DS5.0 na S) jest już dopracowane ?
też znalazłem wpis, że na S więcej można dłubać (tzn. większe grono moderskie?)

Która z firm daje (albo ma od użytkowników) lepsze wsparcie?
w tym momencie z oferty QNAP TS-212P ten wydaje się dla mnie najlepszym kompromisem możliwości/cena
 
z S nikt tu nie ma doświadczenia? bo niestety i o QNAP i S można znaleźć niepochlebne opinie, więc który wybrać? czy oprogramowanie 4.0 na QNAP (DS5.0 na S) jest już dopracowane ?
Wszyscy czekamy na wersji 4.1 - ma byc lepiej.

znalazłem wpis, że na S więcej można dłubać (tzn. większe grono moderskie?)
Która z firm daje (albo ma od użytkowników) lepsze wsparcie?
Brzmi jak :czy chcemy sobie strzelić w kolano ;) O S pytaj na forach S.

w tym momencie z oferty QNAP TS-212P ten wydaje się dla mnie najlepszym kompromisem możliwości/cena
Fajnie ! teraz jaką decyzję podejmiesz ?
 
  • Lubię to
Reakcje: Silas Mariusz
o co chodzi z tym strzałem w kolano ?
skoro są jeszcze jakieś problemy, spróbuję może znaleźć kogoś z tym modelem konkretnym i go lepiej podpytać o + i -
 
Widzę, nie zrozumiałeś aluzji, czy nie wydaje Ci się oczywiste ze my będziemy zachwalać swoje a narzekać że reszta jest BE ? Są jeszcze tacy ludzie na świecie.

Nie dawno pomagalem w instalacji 212P - i wszystko co wymieniles dzialalo wysmienicie.
 
QNAP widzę że w trochę niższej cenie oferuję trochę więcej sprzętu, na razie zastanawiam się nad QNAP TS-212P
lub S DS213j (trochę droższe, ale procek minimalnie wolniejszy, brak USB3.0)
Zaskoczyłeś mnie... Zawsze QNAP był droższy od S.
podany TS-212P jest tańszy o ~50pln, a oferuje więcej.
Już się bałem, że QNAP jest tańszy od S.
Czyli wychodzi na moje. S ma lepszy procesor.

z S nikt tu nie ma doświadczenia? bo niestety i o QNAP i S można znaleźć niepochlebne opinie, więc który wybrać? czy oprogramowanie 4.0 na QNAP (DS5.0 na S) jest już dopracowane ?
Poważnie? Oprogramowanie S DS5 ze swoim designem chyba jest targetowane do przedszkola. Wstydziłbym się porównywać...

też znalazłem wpis, że na S więcej można dłubać (tzn. większe grono moderskie?)
Tzn?
Polacy nie gęsi i swojego QNAP-a z pulpitem mają!
Da się coś więcej?

Która z firm daje (albo ma od użytkowników) lepsze wsparcie?
Tzn? Słowo "wsparcie" to chyba jakaś moda dla użytkowników domowych. Co rozumiesz pod tym słowem, albo czego oczekujesz?
 
Ostatnio edytowane:
Widzę, nie zrozumiałeś aluzji, czy nie wydaje Ci się oczywiste ze my będziemy zachwalać swoje a narzekać że reszta jest BE ? Są jeszcze tacy ludzie na świecie.
z jednej strony tak, z drugiej sądziłem że są tu poważni ludzie nad podziałami potrafiący obiektywnie spojrzeć na całość, być może kiedyś borykający się z podobnym wyborem (w końcu z jakiegoś powodu wybrali QNAP a nie inną firmę, chętnie te powody usłyszę) :)
Zaskoczyłeś mnie... Zawsze QNAP był droższy od S.
podany TS-212P jest tańszy o ~50pln, a oferuje więcej.
Już się bałem, że QNAP jest tańszy od S.
Czyli wychodzi na moje. S ma lepszy procesor.
czy to że np. QNAP jest droższy (mniej opłacalny?) powoduje że jest lepszy?

Silas Mariusz napisał:
z S nikt tu nie ma doświadczenia? bo niestety i o QNAP i S można znaleźć niepochlebne opinie, więc który wybrać? czy oprogramowanie 4.0 na QNAP (DS5.0 na S) jest już dopracowane ?
Poważnie? Oprogramowanie S DS5 ze swoim designem chyba jest targetowane do przedszkola. Wstydziłbym się porównywać...
czy to że wygląda cukierkowo to wada? rozumiem że najlepszym systemem jest DOS czy linux bez x-servera, bo jest najmniej cukierkowy? :)
pytałem się o funkcjonalność, niedoróbki, problemy.

Silas Mariusz napisał:
Która z firm daje (albo ma od użytkowników) lepsze wsparcie?
Tzn? Słowo "wsparcie" to chyba jakaś moda dla użytkowników domowych. Co rozumiesz pod tym słowem, albo czego oczekujesz?
pomocy w rozwiązywaniu ewentualnych problemów :) ale ok, widzę że to forum żyje :)
 
z jednej strony tak, z drugiej sądziłem że są tu poważni ludzie nad podziałami potrafiący obiektywnie spojrzeć na całość
jak widać - wolimy poczekać aż dojdziesz sam do właściwych wniosków ;)

być może kiedyś borykający się z podobnym wyborem (w końcu z jakiegoś powodu wybrali QNAP a nie inną firmę, chętnie te powody usłyszę)
bo chciałem coś fajnego co będzie się rozwijać, fakt że jak kupowałem to S było tańsze ~200 zł, ale potem namówiłem kolegę i jest ciekawie.


czy to że wygląda cukierkowo to wada?
Taki widzi to Mariusz ;) ja wolałbym żeby interfejs był bardziej stonowany, preferuje czarno/białe/szare.


pytałem się o funkcjonalność, niedoróbki, problemy.
Póki co nie dajemy radę wszelakim usterkom :D


pomocy w rozwiązywaniu ewentualnych problemów
Pomagamy w miarę możliwości i czasu, trzeba też dużo własnej pracy, bo to w końcu Ty musisz wykonać/sprawdzić to o co Cię prosimy.

Jak wczytasz się w forum, to zobaczysz że zawsze dbamy o bezpieczeństwo danych.
 
dzięki za info :)
jak tu wysłać prywatną wiadomość? nie widzę nigdzie takiej opcji....
 
przez Komunikator

apuu.sh_825jj.png
 
podany TS-212P jest tańszy o ~50pln, a oferuje więcej.
Już się bałem, że QNAP jest tańszy od S.
Czyli wychodzi na moje. S ma lepszy procesor.
czy to że np. QNAP jest droższy (mniej opłacalny?) powoduje że jest lepszy?
QNAP ma swoją cenę.

Silas Mariusz napisał:
z S nikt tu nie ma doświadczenia? bo niestety i o QNAP i S można znaleźć niepochlebne opinie, więc który wybrać? czy oprogramowanie 4.0 na QNAP (DS5.0 na S) jest już dopracowane ?
Poważnie? Oprogramowanie S DS5 ze swoim designem chyba jest targetowane do przedszkola. Wstydziłbym się porównywać...
czy to że wygląda cukierkowo to wada? rozumiem że najlepszym systemem jest DOS czy linux bez x-servera, bo jest najmniej cukierkowy? :)
pytałem się o funkcjonalność, niedoróbki, problemy.
A wspomniałem gdzieś o trybie tekstowym? Nie porównuje się ergonomii pracy trybu trybu tekstowego do interfejsu graficznego.

dzięki za info :)
jak tu wysłać prywatną wiadomość? nie widzę nigdzie takiej opcji....
Nowi użytkownicy nie mają możliwości wysyłania PM.
 
O jednej być może istotniej sprawie nikt Ci nie powiedział ....
Jak masz drogi prąd to kupuj AMD jest wydajnie ale można szybciej, a jak Ci się bardzo spieszy to na Intelu, ale nie licz na energooszczędność.
Wydajność zależy też w dużej mierze od modelu dysku i struktury Twojej sieci.
;)
 
Silas Mariusz napisał:
Poważnie? Oprogramowanie S DS5 ze swoim designem chyba jest targetowane do przedszkola. Wstydziłbym się porównywać...
czy to że wygląda cukierkowo to wada? rozumiem że najlepszym systemem jest DOS czy linux bez x-servera, bo jest najmniej cukierkowy? :)
pytałem się o funkcjonalność, niedoróbki, problemy.
A wspomniałem gdzieś o trybie tekstowym? Nie porównuje się ergonomii pracy trybu trybu tekstowego do interfejsu graficznego.
porównałeś design (który aż tak ważny raczej nie jest), ale a jak z ergonomią ?