QNAP - RAID 1 - Backup

Mystik

Zarejestrowany
Noobie
29 Wrzesień 2009
13
0
16
Witam Wszystkich (jako, że to mój pierwszy post)

Zajrzałem Tutaj jeszcze przed zakupem TS-219 i troszkę mnie otrzeźwiło.
Moim zamiarem było stworzenie sobie miejsca do przechowywania danych wraz ze zdalnym dostepem (ftp, www), a użycie macierzy RAID-1 miało mi zapewnić bezpieczeństwo tych danych.
A tu czytam, że QNAP stosuje na dyskach system plików ext3 (i to jeszcze jakiś zmieniony), z macierzami bywa problem i że przy uszkodzeniu samego QNAP-a jest problem z odostępem do danych (czytałem o metodzie z wypalaniem płyty i kombinowanym dostepem).
Ja po prostu potrzebowałbym takiego systemu, który w razie W, pozwoli na odpięcie dysku z QNAP-a i po podłączeniu do PC-ta pozwoli mi na odczyt danych.
Na powielanie danych i na PC-cie i na QNAP-ie nie mam ochoty.
Dlaczego QNAP nie stosuje jakiegoś bardziej "normalnego" systemu plików odczytywanego przez wszystkie systemy operacyjne?

pozdrawiam
 
A wiec rozpoczety przez ciebie temat jest ciekawy i mysle, ze wiele osob moze zabrac w nim dyskusje.

W dalszej czesci przedstawie swoja wersje oparta o wypowiedzi producentow urzadzen NAS.

Modyfikowany system plikow byl tylko dla TS-109/209.

A wiec tak:
- jesli nie stosujesz zadnego RAID'a to dostep do EXT3 odbywa sie pod Windows'em za pomoca programu EXT2 IFS ( http://www.fs-driver.org/ ) - chyba - ktos musi to potwierdzic bo juz nie pamietam - tyle tych tematow z QNAP'ami ze sie czlowiek gubi - mimo wszystko polecam druga opcje
- jesli nie stosujesz RAID mozesz tez skorzystac z opcji z RAID'em, czyli punkt nastepny
- jesli stosujesz RAID to najlepiej skorzystac z QNAP LiveCD - i to tylko dlatego ze nie wazne jakie masz urzadzenie z RAID'em - zawsze jest problem z dostepem do danych na RAID'zie - przeciez utworzyles macierz!!!!

Musisz duzo poczytac o samym RAID'zie - to nie jest takie proste rozwiazanie jak Plug&Play - wiec zawsze napotkasz na jakies problemy. Ponadto kazdy producent systemow NAS mowi o jednym:
"NAS moze sluzyc jako system gromadzenia danych po sieci lub backup danych z komputera"
Jesli korzystasz jako backup danych z komputera to analogicznie jesli cos sie stanie z NAS'em to i tak dane masz na komputerze.
Jesli natomiast korzystasz z NAS'a jako system centralizacji danych i nie masz nigdzie indziej kopii, to dobrze jest miec drugiego NAS'a ktory bedzie archiwizowal dane z pierwszego NAS'a.

Jesli chodzi o archiwizacje danych to naprawde jest tysiace sposob na to, a to tylko dlatego, ze zaden z nich nie jest 100%'owy

Pozdrawiam
 
SiLAS napisał:
- jesli stosujesz RAID to najlepiej skorzystac z QNAP LiveCD - i to tylko dlatego ze nie wazne jakie masz urzadzenie z RAID'em - zawsze jest problem z dostepem do danych na RAID'zie - przeciez utworzyles macierz!!!!
No tu masz całkowita rację. Jak mam macierz i coś się stanie ze "sterownikiem" to wszystko (lub prawie) leci w kosmos.
SiLAS napisał:
"NAS moze sluzyc jako system gromadzenia danych po sieci lub backup danych z komputera"
Jesli korzystasz jako backup danych z komputera to analogicznie jesli cos sie stanie z NAS'em to i tak dane masz na komputerze.
No ja właśnie chciałem, żeby NAS był i jednym i drugim. Ale po namysle, przyznaje, że się nie da. Tzn. albo wygoda, albo bezpieczeństwo.
SiLAS napisał:
Jesli natomiast korzystasz z NAS'a jako system centralizacji danych i nie masz nigdzie indziej kopii, to dobrze jest miec drugiego NAS'a ktory bedzie archiwizowal dane z pierwszego NAS'a.
No i to jest właśnie odpowiedź na moje zapotrzebowanie, której się bałem.
Oprócz jednego, służącego do składowania banych na bieżąco (np. QNAP TS-239), będę musiał mieć jeszcze coś do backupu (np. QNAP TS-119). No i koszty rosną.
I jeszcze apropo tego. Czy jest mozliwe uruchamianie TS-119 funkcją wake-up za pomocą TS-239 tylko na czas backupu?

pozdrawiam
 
Witam!

Potwierdzam wypowiedź SiLAS'a, mam TS-201 pracujący w RAID1 i po podpięciu HDD do Windy można bez problemu zgrać dane po użyciu "IFS Drives Control Panel" (sprawdzone prze ze mnie już w ubiegłym roku <jupi> ). Teraz pracuję nad TS-219P i już mam małe efekty (na chwilę obecną widzę tylko puste foldery :[ )

Pozdro
Marta
 
marta napisał:
Witam!

Potwierdzam wypowiedź SiLAS'a, mam TS-201 pracujący w RAID1 i po podpięciu HDD do Windy można bez problemu zgrać dane po użyciu "IFS Drives Control Panel"
Czyli jak rozumiem, wyciągasz jeden dysk z RAID1 i odczytujesz go w Windowsie?
A w czym jest problem w wersji 219P? Stosowany jest inny system plików?

pozdrawiam
 
Mystik napisał:
marta napisał:
Witam!

Potwierdzam wypowiedź SiLAS'a, mam TS-201 pracujący w RAID1 i po podpięciu HDD do Windy można bez problemu zgrać dane po użyciu "IFS Drives Control Panel"
Czyli jak rozumiem, wyciągasz jeden dysk z RAID1 i odczytujesz go w Windowsie?
A w czym jest problem w wersji 219P? Stosowany jest inny system plików?

pozdrawiam

Dokładnie tak robię jak napisałeś, tylko przy HDD z TS-219 nie można już dostać się do danych przy użyciu "IFS Drives" (ale są na szczęście jeszcze inne metody odzysku)

Pzdr
Marta