Pomoc Qnap TS-212p, nie widać w sieci. Red light w statusie HDD

ymmi21

Entry Technician
Q Associate
27 Kwiecień 2015
36
2
8
40
QNAP
TS-x64
Ethernet
1 GbE
Witam wszystkich.
Używam NASa TS-212p z jednym dyskiem 1Gb. Dysk seagate do obsługi videorejestratorów kamer przemysłowych itd. Niby bardziej wytrzymały na ciągłą pracę. Wszystko przez 2 lata było w największym porządku. NAS ani dysk nie sprawiały problemu. Do czasu jednak, za długo się cieszyłem bezawaryjną pracą.
Nas od 5 dni wskazał mi problem z dyskiem. Tzn ostrzeżenie na żółto w smarcie dwóch pozycji. Postanowiłem, że pomyślę po urlopie nad większym nowym dyskiem a z tego wszystko skopiuje. Niestety wczoraj NAS już przestał być widoczny w sieci. Nie mogę się nawet na niego zalogować przez web. Natomiast jest widoczny w sieci jak odtwarzacz muzyki (TwonkyMedia NASxxxx) mogę wejść na niego i przeglądać zdjęcia i słuchać muzyki. Czyli jest szansa, że dysk jeszcze żyje :) (trochę zdjęć na nim mam i nie chciałbym ich stracić)
Ogólnie NAS jest włączony na statusie hdd (widać na zdjęciu) świeci się czerwona dioda.
Podczas uruchomienia NASa - słychać jeden krótki pip a później chyba jak się już wszystko zbootuje słychać jeden dłuższy pip. To tyle z objawów co zauważyłem.

Przed tą awarią NAS zrobił update do najnowszego buildu systmu. Najpierw poprosił mnie o restart urządzenia bo chce zatrzymać procesy które mogą być dłuższy czas uruchomione. Całość robiłem przez stonę qnap my cloud bo byłem w pracy i nie wiem co się działo de facto z NASem. NAS się zrestartował ale mi się strona połączenia z nim zawiesiła. Po paru chwilach zalogowałem się jeszcze raz. Pokazał jeszcze raz informacje o update i możemy zaczynać. No to dałem pozwolenie i update poleciał. Doszedł do końca czyli do 100% i znowu strona mi się zawiesiła (wcześniej się tak nigdy nie działo) Próbowałem się znowu zalogować ale już dostałem odpowiedź, że NAS jest offilne.

Po przyjściu z pracy widziałem już tylko czerwoną diodę przy statusie HDD. Spróbowałem wyłączyć NAS i odpalić go jeszcze raz. I ciągle to samo. Ogólnie podczas bootowania status system świeci na czerwono i zielono na zmianę. Dopiero po 1-2 min. jak się chyba cały załaduje to status systemu przechodzi na zielony a dysk na czerwony non stop świecący.

Teraz pytanie czy mogę się jakoś zalogować na NASa ? Jak mam skopiować te dane z niego.

Proszę o pomoc.
 

Załączniki

  • WP_20160904_12_36_46_Pro.jpg
    WP_20160904_12_36_46_Pro.jpg
    1,4 MB · Wyświetleń: 84
na forum jest tutorial jak odzyskać dane za pomocą R-Studio, od biedy mozesz próbować za pomoca Ext2Fsd Project

ponadto - skoro masz jeden dysk to gdzie kopia zapasowa ? SMART na zolto = klopoty.

nie instaluj update'ow systemu z automatu - poczekaj tydzien i przeczytaj problemy jakie ludzie opisali - chyba ze jestes hardcore i sie reinstalacji systemu nie boisz :)
 
Po wsadzeniu nowych dysków oraz ponownej instalacji systmu wszystko z NASem wróciło do normy tzn. działa :).
Teraz staram się przenieść pliki z mojego starego dysku. Niestety pomysły "pigers'a" nie pomogły. Oba programy moją problem z działaniem na Windows 10. Postanowiłem sobie poradzić jakimś Live CD linuxem :) na pomoc przyszła mi płytka z Kali linux. System odpaliłem jako live, odszukałem dysk stary i w sieci NAS'a z nowymi dyskami w Raid 1.

Pliki się już kopiują :)
Pewnie z pół nocy im zejdzie.
Lepszym pomysłem byłoby podłączenie dysku do NAS'a przez USB ale niestety nie mam obudowy do dysków 3,5"